Avvalroq Spot Xalqaro valyuta jamg‘armasi missiyasi yakunlari bo‘yicha xodimlarning yakuniy bayonotini e’lon qilgani haqida yozgan edi.
XVJ 2025-yil yakunlari bo‘yicha budjet taqchilligining dastlab rejalashtirilgan ko‘rsatkichga nisbatan kamayganini ijobiy baholadi hamda 2026-yilda inflyatsion bosimni jilovlash uchun budjet ijrosi davomida xarajatlarni oshirish holatlarini imkon qadar cheklashni tavsiya qildi.
Budjetda daromadlar, xususan, oltin narxlari bo‘yicha ehtiyotkor prognozlar belgilanganini hisobga olib, daromadlar reja ortig‘i bilan bajarilishi ehtimoli fonida xarajatlarni belgilangan darajadan oshirmaslik muhimligi qayd etildi. Aks holda, ichki talabning yuqoriligi, neft narxlarining oshishi va savdo yo‘llaridagi uzilishlar tufayli yuzaga kelgan inflyatsion bosim kuchayishi mumkin.
“Yaqin Sharqdagi urush bilan bog‘liq ehtimoliy qo‘shimcha mablag‘ ajratishlarda umumiy subsidiyalar va narxlarni tartibga solishdan qochish lozim. Bunday choralar katta xarajat talab qiladi, bozorda buzilishlarga olib keladi va ularni bekor qilish qiyin. Buning o‘rniga, yordam choralarini vaqtinchalik va aniq maqsadli — ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarga yo‘naltirish kerak”, — deyiladi bayonotda.
Bundan tashqari, XVJ xarajatlar samaradorligini oshirishga qaratilgan joriy islohotlarni, jumladan, ish haqi fondini ratsionalizatsiya qilish, davlat korxonalarini budjetdan qo‘llab-quvvatlashni bosqichma-bosqich qisqartirish, davlat xaridlari sohasidagi islohotlar va aholining eng zaif guruhlarini himoya qilish zarurligini hisobga olgan holda ijtimoiy yordam dasturlarini birlashtirishni davom ettirishga chaqirdi.
2027-yil budjetidan boshlab, umumiy taqchillik bo‘yicha 3%lik maqsadga qo‘shimcha ravishda, mineral resurslardan tushadigan daromadlarni hisobdan chiqarib tashlagan holda nominal birlamchi taqchillik uchun yuqori chegarani belgilash tavsiya etildi. Bu o‘zgaruvchan daromadlarni boshqarish mexanizmini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Soliq siyosati
Tez o‘sib borayotgan aholining sog‘liqni saqlash, ta’lim va infratuzilma ehtiyojlarini moliyalashtirish uchun daromadlarning o‘rta muddatli strategiyasini ilgari surishda keyingi taraqqiyotni ta’minlash juda muhimdir. Strategiyada soliq siyosati va soliq tushumlarini boshqarish chora-tadbirlarini muvozanatli uyg‘unlashtirish orqali 2020-yildan buyon kuzatilayotgan soliq tushumlarining YIMga nisbati pasayish tendensiyasini o‘zgartirish bo‘yicha yechimlarni taklif etish zarur.
“Xususan, soliq siyosati sohasida ayrim tovarlarga aksiz solig‘i stavkalarini oshirish, foyda solig‘i bo‘yicha eski va yangi soliq imtiyozlari — soliq ta’tillari va foyda solig‘i bo‘yicha pasaytirilgan stavkalarni bosqichma-bosqich bekor qilish, shuningdek, foyda solig‘ini to‘lashdan ozod qilish va qonunchilikda nazarda tutilmagan bojxona to‘lovlarini to‘lashdan ozod qilishni bekor qilish zarur”, — deyiladi jamg‘arma xabarida.
XVJ ushbu chora-tadbirlarni daromadlarni boshqarish tizimini mustahkamlash bo‘yicha sa’y-harakatlar bilan, jumladan, salohiyatni mustahkamlash sohasida XVJ ko‘magida tayyorlangan 2025−2030-yillarga mo‘ljallangan soliq ma’muriyatchiligini isloh qilish strategiyasini va Bojxona xizmatini isloh qilish strategiyasini tasdiqlash va amalga oshirish orqali to‘ldirishni taklif etadi.
Shu bilan birga, soliq tushumlarining o‘sishini QQSni qaytarish bo‘yicha qarzdorlikning to‘planishiga yo‘l qo‘ymaydigan tarzda ta’minlash va parallel ravishda mavjud qarzdorlikni, xususan, elektron hisobvaraq-fakturalar uchun xavflarni baholashning yangi tizimini joriy etish orqali bartaraf etish tavsiya etiladi, bu esa tekshirilgan arizalar bo‘yicha tezkor va avtomatik qoplashni ta’minlashga yordam beradi.
xvj, soliqlar, foyda solig'i, aksiz soliq, dxsh
Budjet xarajatlari
Ta’kidlanishicha, soliq-budjet institutlarini mustahkamlash xarajatlar samaradorligini oshirish, shuningdek, fiskal xatarlar va qarzni boshqarish sohasida hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘lib qolmoqda. Xodimlar yaqinda e’lon qilingan qarzni boshqarish strategiyasi va yillik qarz rejasini, davlat moliyasi statistikasi bo‘yicha xalqaro standartga muvofiq budjet statistikasini e’lon qilish yo‘lidagi taraqqiyotni, davlat korxonalari ustidan tavakkalchilikka asoslangan nazoratni kuchaytirishni va DXSH doirasidagi majburiyatlarni 2025-yildagi yuqori chegaradan sezilarli darajada past darajada cheklashni olqishladi.
Shu bilan birga, keyingi taraqqiyot uchun keng imkoniyatlar mavjudligi ta’kidlandi. Xususan, g‘aznachilik jarayonlarini avtomatlashtirish darajasini oshirish budjet ijrosi to‘g‘risidagi hisobotlarni o‘z vaqtida tekshirish va tuzish imkonini beradi, bu esa xarajatlarning samaradorligini baholashda ulardan foydalanishni osonlashtiradi.
Soliq xarajatlari bo‘yicha ma’lumotlarni budjet bilan birgalikda e’lon qilish ularning budjet uchun qiymati bo‘yicha shaffoflik darajasini oshirgan va ularni ratsionalizatsiya qilishga yordam bergan bo‘lar edi.
Fiskal xatarlarni kamaytirish bo‘yicha keyingi chora-tadbirlar qatoriga loyihalarni baholash bo‘yicha mavjud salohiyatga yanada aniqroq muvofiqlashtirish maqsadida DXSH doirasidagi majburiyatlar bo‘yicha yillik yuqori chegarani qat’iylashtirish, DXSH shartnomalari qoidalarini standartlashtirish, Iqtisodiyot va moliya vazirligining DXSHni nazorat qilish bo‘yicha axborot bazasi va vakolatlarini mustahkamlash, shuningdek, davlat korxonalarining budjet hujjatlarida xatarlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni oshkor qilish tartibini takomillashtirish kiradi.
Avvalroq Soliq qo‘mitasi suv, yer qa’ridan foydalanish va aksiz soliqlari bo‘yicha hisobotni avtomatlashtirishni taklif qilgani haqida xabar berilgan edi.

Персонал положительно оценил снижение дефицита бюджета по итогам 2025 года по сравнению с изначально запланированным показателем и рекомендовал свести к минимуму случаи увеличения расходов в рамках исполнения годового бюджета в 2026 году для содействия в сдерживании инфляционного давления.
С учетом осторожных допущений по доходам, зафиксированных в бюджете, особенно в части цен на золото, отмечена важность ограничения роста расходов сверх прописанных в бюджете уровней на фоне вероятного перевыполнения плана по доходам, чтобы не усиливать инфляционное давление, вызванное повышенным внутренним спросом, высокими ценами на нефть и перебоями в работе торговых маршрутов.
«В рамках любых возможных действий по выделению средств в связи с войной на Ближнем Востоке следует избегать универсальных субсидий и ценового регулирования, поскольку они требуют значительных затрат, приводят к искажениям на рынке и их трудно отменить. Вместо этого любые подобные меры необходимо ограничить временными рамками и точечно направить на поддержку уязвимых категорий», — говорится в заявлении.
Более того, МВФ призвал продолжать реализацию текущих реформ, направленных на повышение эффективности расходов, включая рационализацию фонда оплаты труда, постепенное сворачивание бюджетной поддержки госпредприятий, реформы в сфере госзакупок и консолидацию программ социальной помощи с учетом необходимости защиты наиболее уязвимых групп населения.
Начиная с бюджета на 2027 год, персонал рекомендовал установить верхний предел номинального первичного дефицита за вычетом минеральных ресурсов для укрепления механизма управления волатильными доходами от добычи минеральных ресурсов в дополнение к целевому показателю общего дефицита в 3%.
Налоговая политика
Для финансирования потребностей быстрорастущего населения в области здравоохранения, образования и инфраструктуры критически важно обеспечить дальнейший прогресс в продвижении среднесрочной стратегии доходов. В стратегии необходимо предложить решения по изменению тенденции к снижению соотношения налоговых поступлений к ВВП, которая наблюдалась с 2020 года, за счет сбалансированного сочетания мер налоговой политики и администрирования налоговых поступлений.
«В частности, в сфере налоговой политики необходимо повысить ставки акцизов на отдельные товары, постепенно отменить старые и не выдавать новые налоговые льготы по налогу на прибыль — налоговые каникулы и пониженные ставки по налогу на прибыль, а также отменить освобождения от уплаты налога на прибыль и не предусмотренные законодательством освобождения от уплаты таможенных пошлин», — заявили в фонде.
МВФ предлагает дополнить эти меры усилиями по укреплению системы администрирования доходов, в том числе посредством утверждения и реализации Стратегии реформирования налогового администрирования на 2025−2030 годы и Стратегии реформирования таможенной службы, подготовленных при поддержке МВФ в области укрепления потенциала.
При этом рост налоговых поступлений рекомендуется обеспечить таким образом, чтобы не допускать накопления задолженности по возвратам НДС и параллельно устранять имеющуюся задолженность, в частности, за счет внедрения новой системы оценки рисков для электронных счетов-фактур, которая поможет обеспечить оперативное и автоматическое возмещение по проверенным заявлениям.
бюджет, гчп, мвф, минэкономфин, налоги
Расходы бюджета
Укрепление налогово-бюджетных институтов, как подчеркивается, по-прежнему имеет решающее значение для повышения эффективности расходов, а также в области управления фискальными рисками и долгом. Персонал приветствовал недавнюю публикацию стратегии по управлению долгом и годового плана заимствований, прогресс на пути к публикации бюджетной статистики в соответствии с международным стандартом по статистике государственных финансов, усиление риск-ориентированного надзора за госпредприятиями и ограничение обязательств в рамках ГЧП на уровне существенно ниже верхнего предела в 2025 году.
Одновременно с этим отмечалось пространство для дальнейшего прогресса. В частности, повышение уровня автоматизации процессов Казначейства позволило бы более своевременно проверять и составлять отчеты об исполнении бюджета, что облегчило бы их использование при оценке эффективности расходов. Публикация данных по налоговым расходам совместно с бюджетом повысила бы степень прозрачности в отношении их стоимости для бюджета и способствовала бы их рационализации.
В число дальнейших мер по снижению фискальных рисков входят ужесточение годового верхнего предела по обязательствам в рамках ГЧП с целью более точного приведения его в соответствие с текущим потенциалом по оценке проектов, стандартизация положений договоров ГЧП, укрепление информационной базы и полномочий Министерства экономики и финансов по контролю за ГЧП, а также совершенствование процедуры раскрытия информации о рисках госпредприятий в бюджетной документации.