O‘zbekiston Milliy investitsiya jamg‘armasi (UzNIF) har biri 64 700 ta aksiyaga teng bo‘lgan oddiy aksiyalar va global depozitar tilxatlarni (GDR) birlamchi ommaviy joylashtirish (IPO) boshlanganini e‘lon qildi. Bu haqda Spot‘ga jamg‘arma matbuot xizmati xabar berdi.
IPO doirasidagi takliflar davri bugun boshlanadi va taxminan 2026-yil 12-mayda (xalqaro taklif uchun Buyuk Britaniya vaqti bilan soat 12:00 da va Toshkent taklifi uchun mahalliy vaqt bilan soat 17:00 da) yakunlanishi kutilmoqda.
Taklif narxi quyidagicha belgilandi:
• bir dona GDR uchun $25;
• bir dona aksiya uchun 4,65 so‘m.
Taklif doirasidagi barcha qimmatli qog‘ozlar yagona aksiyador sifatida Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan taklif qilinadi.
UzNIF o‘zining oddiy aksiyalarini Toshkent fond birjasida savdoga qo‘yish uchun ariza topshirdi va o‘z GDRlarini Buyuk Britaniyaning Moliyaviy tartibga solish va nazorat qilish boshqarmasi (FCA) Rasmiy ro‘yxatining “muayyan qimmatli qog‘ozlarni ifodalovchi sertifikatlar (depozitar tilxatlar)” toifasiga kiritish, shuningdek, London fond birjasining (LSE) asosiy bozorida savdoga qo‘yish uchun ariza topshirish niyatida.
Chiqarilgan aksiyalarning umumiy soni 5 054 262 531 127 donani tashkil etgan holda, taklif narxi kompaniyaning bozor kapitallashuvini taxminan $1,95 mlrdga tenglashtiradi. Sotuvchi aksiyador IPO doirasida kompaniya aksiyadorlik kapitalining taxminan 30% ini taklif qilmoqda.
Toshkent taklifi doirasida joylashtiriladigan aksiyalar hamda xalqaro taklif doirasida joylashtiriladigan GDRlarning yakuniy soni Yagona global koordinator bilan maslahatlashuvlardan so‘ng sotuvchi aksiyadorning mutlaq ixtiyoriga ko‘ra aniqlanadi va taxminan 2026-yil 13-mayda e‘lon qilinadi.
Taklif ikki qismdan iborat:
• O‘zbekistondagi va boshqa ayrim yurisdiksiyalardagi muayyan institutsional investorlarga, shuningdek, O‘zbekiston fuqarolari bo‘lgan va boshqa ayrim yurisdiksiyalardagi tegishli chakana investorlarga oddiy aksiyalarni taklif qilish;
• O‘zbekistondan tashqaridagi muayyan institutsional investorlarga GDR taklif qilish.
BlackRock, Franklin Resources va Redwheel boshqaruvidagi ayrim fondlar va hisobvaraqlar, shuningdek Allan & Gill Gray Foundation’ga to‘liq tegishli bo‘lgan ikkita g‘aznachilik kompaniyasi jami taxminan $300 mln miqdoridagi GDRlarni sotib olish majburiyatini olish to‘g‘risida tayanch investorlik (cornerstone) kelishuvlarini tuzdilar.
Toshkent taklifida ishtirok etuvchi jismoniy shaxs bo‘lgan investorlar 12 mlrd so‘mgacha (rasmiy kurs bo‘yicha taxminan $1 mln) bo‘lgan arizalar uchun taklif etilayotgan aksiyalar narxidan 5% miqdorida chegirma olish huquqiga ega. Bunda ular taklif etilayotgan har bir aksiya uchun 4,41 so‘mdan to‘laydi.
Chakana investorlar taklif etilayotgan aksiyalarni xarid qilish uchun mahalliy menejerlar (Alkes Research, Avesta Investment Group va Bluestone Financial Group Inc) orqali yoki 200 mln so‘mgacha bo‘lgan arizalar uchun Jett veb-sayti va mobil ilovasi orqali ariza berishlari mumkin.
Tegishli talablarga javob beradigan chakana va institutsional investorlarga Toshkent taklifi doirasidagi aksiyalarga ariza berish uchun O‘zbekistonda oldindan brokerlik hisobvaraqlarini ochish tavsiya etiladi.
London birjasida savdolarga ruxsat berilishi va LSEda GDRning shartsiz savdolari boshlanishi 2026-yil 18-may atrofida bo‘lishi kutilmoqda. Toshkent RFBda aksiyalar savdosi taxminan 2026-yil 18-mayda boshlanishi kutilmoqda.
Xalqaro taklif munosabati bilan Iqtisodiyot va moliya vazirligi xalqaro taklif doirasida taklif etilayotgan GDRlar sonining maksimal 15%i miqdorida qo‘shimcha joylashtirish opsiyasini (over-allotment option) taqdim etish niyatida.
Spot, avvalroq, Janubiy Koreyaning Shinhan Banki O‘zbekistonda sho‘ba bankini ochishni rejalashtirayotgani haqida yozgandi.

Национальный инвестиционный фонд Узбекистана (УзНИФ) объявил о начале первичного публичного размещения (IPO) обыкновенных акций и глобальных депозитарных расписок (GDR), каждая из которых соответствует 64 700 акциям. Об этом Spot сообщили в пресс-службе фонда.
Период предложения в рамках IPO начинается сегодня и, как ожидается, завершится примерно 12 мая 2026 года (в 12:00 по времени Великобритании для международного предложения и в 17:00 по местному времени для Ташкентского предложения).
Цена предложения установлена на уровне:
- $25 за одну GDR;
- 4,65 узбекского сума за одну акцию.
Все ценные бумаги в рамках предложения будут предложены Министерством экономики и финансов как единственным акционером.
УзНИФ подал заявку на допуск своих обыкновенных акций к торгам на Республиканской фондовой бирже «Тошкент» и намерен подать заявку на допуск своих GDR к включению в категорию «сертификаты, представляющие определенные ценные бумаги (депозитарные расписки)» Официального списка Управления по финансовому регулированию и надзору Великобритании (FCA), а также к торгам на основном рынке ценных бумаг Лондонской фондовой биржи (LSE).
При общем количестве выпущенных акций в размере 5 трлн штук цена предложения подразумевает рыночную капитализацию компании в размере около $1,95 млрд. Продающий акционер предлагает приблизительно 30% акционерного капитала компании в рамках IPO.
Окончательное количество предлагаемых акций, размещаемых в рамках ташкентского предложения, и GDR, размещаемых в рамках международного предложения, будет определено по исключительному усмотрению продающего акционера после консультаций с единственным глобальным координатором и будет объявлено примерно 13 мая 2026 года.
Предложение состоит из двух траншей:
- предложение обыкновенных акций определенным институциональным инвесторам в Узбекистане и некоторых других юрисдикциях, а также соответствующим розничным инвесторам — гражданам Узбекистана и некоторых других юрисдикций;
- предложение GDR определенным институциональным инвесторам за пределами Узбекистана.
Определенные фонды и счета под управлением BlackRock, Franklin Resources, Redwheel и две казначейские компании, полностью принадлежащие Allan & Gill Gray Foundation, выступая в качестве якорных инвесторов, заключили соглашения с компанией и продающим акционером о подписке на GDR в совокупности на сумму ориентировочно $300 млн по цене предложения, при соблюдении определенных стандартных условий.
Инвесторы, являющиеся физическими лицами и участвующие в Ташкентском предложении, имеют право на скидку в размере 5% от цены предложения на предлагаемые акции для заявок на сумму до 12 млрд узбекских сумов (около $1 млн по официальному курсу). В данном случае такие инвесторы заплатят 4,41 узбекского сума за предлагаемую акцию.
Розничные инвесторы могут подать заявки на приобретение предлагаемых акций через локальных менеджеров (Alkes Research, Avesta Investment Group и Bluestone Financial Group Inc) либо для заявок на сумму до 200 млн узбекских сумов через веб-сайт и мобильное приложение Jett.
Розничным и институциональным инвесторам, соответствующим требованиям, рекомендуется заранее открыть брокерские счета в Узбекистане, чтобы подать заявки на предлагаемые акции в рамках Ташкентского предложения.
Допуск к торгам на Лондонской бирже и начало безусловных торгов GDR на LSE, как ожидается, состоятся примерно 18 мая 2026 года. Начало торгов Акциями на РФБ «Тошкент», как ожидается, состоится примерно 18 мая 2026 года.
В связи с международным предложением Минэкономфин намерен предоставить опцион дополнительного размещения (over-allotment option) в размере до максимум 15% от числа GDR, предлагаемых в рамках международного предложения.