Janubiy Koreyaning Shinhan Banki O‘zbekistonda sho‘ba bank ochishni rejalashtirmoqda, deb xabar bermoqda bir qator OAV moliya bozoridagi manbalarga tayanib.
Pulse nashrining yozishicha, Shinhan Bank Co. O‘zbekiston bozoriga to‘laqonli kirish niyatida. Bu Shinhan Financial Group raisi boshchiligidagi birinchi yirik xalqaro loyiha bo‘lib, u xorijga kengayishni kelajakdagi o‘sishning asosiy omili sifatida belgilagan.
Manbalarga ko‘ra, Shinhan Bank O‘zbekistonda mahalliy filial ochish bo‘yicha ichki qarorini yakuniy ravishda tasdiqlagan va 2026-yilning birinchi yarmida mamlakat moliya organlariga ariza topshirishni rejalashtirmoqda.
Bank o‘z harakatlarini “mahalliy tartibga soluvchi organlar” bilan kelishib olgan, tayyorgarlik ishlarining asosiy qismi esa yakunlangan. Manbaning qayd etishicha, O‘zbekistondagi bo‘linma 2027-yildayoq to‘laqonli faoliyat boshlashi mumkin.
2009-yilda Shinhan Bank O‘zbekistonda o‘z vakolatxonasini ochdi, bir yil avval esa Qozog‘istonda sho‘ba bankini ishga tushirdi. 2024-yilda Janubiy Koreya banki vakillari mahalliy moliya organlari bilan rasmiy muzokaralarni boshlash uchun mamlakatga kelgan. Keyinchalik, jarayonga o‘tgan yilning aprel oyida respublikaga tashrif buyurgan Shinhan Financial Group raisi qo‘shildi.
2025-yil fevral oyida Markaziy bank va Shinhan Bank davlat banklarini xususiylashtirish masalasini muhokama qilgan edi. Janubiy Koreya banki vakillari “yaqin kelajakda O‘zbekiston bank bozoridagi mavqeini kengaytirish va mustahkamlash bo‘yicha rejalari bilan o‘rtoqlashgan”.
Markaziy bank reyestriga ko‘ra, hozirda O‘zbekistonda 8 ta xorijiy bankning vakolatxonalari faoliyat yuritmoqda. Ulardan ikkitasi Janubiy Koreya banklariga (Korea Eximbank va Shinhan Bank), yana ikkitasi Germaniya banklariga (Landesbank Baden-Württemberg va Commerzbank AG) tegishli. AQSH (JP Morgan Chase), Rossiya (Gazprombank), Xitoy (Eksimbank) va Turkiya (Citibank AS) banklarida yana bittadan ofis mavjud.
Avvalroq Spot O‘zbekiston Markaziy banki yagona QR-kodlar uchun qoidalarni tasdiqlagani haqida yozgan edi.

Южнокорейский Shinhan Bank планирует открыть дочерний банк в Узбекистане, сообщает ряд СМИ со ссылкой на источники на финансовом рынке.
Издание Pulse пишет, что Shinhan Bank Co. намерен полноценно выйти на рынок Узбекистана. Это первый крупный международный проект под руководством председателя Shinhan Financial Group, который определил экспансию за рубежом в качестве ключевого фактора будущего роста.
По данным источников, Shinhan Bank окончательно утвердил внутреннее решение об открытии местного филиала в Узбекистане и планирует подать заявку в финансовые органы страны в первой половине 2026 года.
Банк уже согласовал свои действия с «местными регулирующими органами», а большая часть подготовительной работы уже завершена. По словам источника, узбекское подразделение может начать полноценную работу уже в 2027 году.
В 2009 году Shinhan Bank открыл представительство в Узбекистане, а годом ранее запустил дочерний банк в Казахстане. В 2024 году представители южнокорейского банка прибыли в страну для начала официальных переговоров с местными финансовыми органами. Позднее к процессу подключился председатель Shinhan Financial Group, посетивший республику в апреле прошлого года.
В феврале 2025 года Центральный банк и Shinhan Bank обсудили приватизацию государственных банков. Представители южнокорейского банка «поделились планами по расширению и укреплению позиций на банковском рынке Узбекистана в ближайшей перспективе».
Согласно реестру ЦБ, в Узбекистане сейчас работают представительства 8 зарубежных банков. Из них два принадлежат банкам Южной Кореи (Korea Eximbank и Shinhan Bank), еще два — Германии (Landesbank Baden-Württemberg и Commerzbank AG). Еще по одному офису имеется у банков США (JP Morgan Chase), России («Газпромбанк»), Китая (Эксимбанк) и Турции (Citibank AS).