Oy yakuniga ko‘ra, o‘rtacha nominal stavka (imtiyozli kreditlarni hisobga olgan holda, ammo mikroqarzlar va kredit kartalaridan tashqari) 19,7% ni tashkil etdi. Ko‘rsatkich mart oyiga kelib 0,1% ga pasaydi va bir yil oldingi darajaga qaytdi.
Bir yilgacha bo‘lgan kreditlar segmentida o‘rtacha stavka 21,3% ni tashkil etdi yoki o‘tgan oyga nisbatan 2,4% ga ko‘p. Uzoq muddatli kreditlar o‘rtacha yillik 19,3% dan taklif etildi — bu o‘tgan yilga nisbatan 0,5% ga kam.
Jismoniy shaxslarga kreditlar aprel oyida o‘rtacha 20,4% stavkada taklif etilib, bir oyda 0,3% ga, yillik hisobda esa 1,8% ga kamaygan. Shu bilan birga, qisqa muddatli kreditlar bo‘yicha stavkalar so‘nggi 12 oyda 0,3% ga oshib, 25,6% ni tashkil etdi.
Biznes uchun kreditlarning o‘rtacha stavkasi mart oyidagi keskin pasayishdan so‘ng biroz oshdi — 19,4% gacha (yiliga +1,2%). Uzoq muddatli qarzlar 18,5% (+0,6%), qisqa muddatli qarzlar 21,1% (+2,5%) taklif etilmoqda.
Aholi uchun kreditlarning real foiz stavkasi (kutilgan inflyatsiyani chegirgan holda) uchinchi oydan beri o‘zgarmayapti — 8,8% (yil davomida +1,9%). Yuridik shaxslarni kreditlash segmentida bu ko‘rsatkich 8,2%ni tashkil etib, mart oyiga nisbatan 0,4% ga, o‘tgan aprel oyiga nisbatan esa 3,5% ga o‘sdi.
Tijorat kreditlari bo‘yicha stavkalar yangi minimumga, ya’ni 22% gacha tushdi (bir oyda 0,3% ga va bir yilda 0,6% ga kamaygan). Aholi uchun kreditlar bo‘yicha o‘rtacha stavka mart oyiga nisbatan 0,6% ga, so‘nggi 12 oyda esa 1% ga pasayib, 21,3% ni tashkil etdi. Biroq qisqa muddatli qarzlar o‘tgan yilgiga qaraganda qimmatroq bo‘lib qolmoqda — 27,8%.
Biznes uchun o‘rtacha tijorat stavkasi mart oyiga nisbatan deyarli o‘zgarmadi va 22,6% ni tashkil etdi (bir yilda 0,3% ga pasaygan). Qisqa muddatli qarzlar biroz arzonlashdi (21,9% gacha), uzoq muddatlilari esa aksincha, biroz qimmatlashdi (23%).
Aholi uchun kreditlar bo‘yicha real foiz stavkalari darajasi mart oyiga kelib 9,7% gacha pasaydi, biroq 2025-yil darajasidan 2,5% ga yuqori. Biznes uchun bu ko‘rsatkich 11,1% ni tashkil etdi — o‘tgan aprel oyiga nisbatan 2,2% ga yuqori.
Aprel oyida imtiyozli kreditlar sezilarli darajada arzonlashdi — o‘rtacha 9,3% ga yoki mart oyiga nisbatan 1,2% ga kam. Ushbu yo‘nalishdagi qisqa muddatli kreditlar 7,8% (oyiga -3,2%), uzoq muddatli kreditlar esa 9,5% (-1%) dan taklif etilmoqda.
Aholi uchun imtiyozli kredit stavkalari 11,1% gacha — mart oyiga nisbatan 0,3% ga, o‘tgan yilga nisbatan 0,5% ga pasaydi. Korporativ kreditlar bo‘yicha foiz stavkalari 8,9% gacha (oyiga -1,4%) pasaydi.
Shu bilan birga, aholi uchun imtiyozli kreditlar bo‘yicha real stavkalar 0,5% gacha oshdi (bir oyda +0,1%, o‘tgan yilga nisbatan +2,7%). Shu bilan birga, biznes uchun ko‘rsatkich -1,3% gacha pasaydi.
Aprel oyi yakunlariga ko‘ra, xorijiy valyutadagi qarz mablag‘lari biroz qimmatlashdi — o‘rtacha 10,2%. Bu ko‘rsatkich bir oyda 0,3% ga va o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 0,2% ga oshdi.
Asosiy o‘sish bir yilgacha bo‘lgan muddatli qarzlar bo‘yicha foiz stavkalarining 9,5% gacha (mart oyiga nisbatan +0,6%) ko‘tarilishi hisobiga yuz berdi. Shu bilan birga, uzoq muddatli kreditlar bo‘yicha foiz stavkalari 10,4% darajasida o‘zgarishsiz qoldi.
Avvalroq Spot birinchi chorakda mikromoliyaviy xizmatlar hajmi 35 trln so‘mdan oshgani haqida yozgandi.

Ставки по банковским кредитам в национальной валюте в апреле еще немного снизились, сообщил Центральный банк.
По итогам месяца средняя номинальная ставка (с учетом льготных кредитов, но без микрозаймов и кредитных карт) составила 19,7%. Показатель снизился к марту на 0,1% и вернулся к уровню годовой давности.
В сегменте кредитов на срок до одного года средняя ставка равнялась 21,3%, или на 2,4% больше предыдущего месяца. Долгосрочные кредиты предлагались в среднем под 19,3% годовых — на 0,5% меньше по сравнению с прошлым годом.
Кредиты для физлиц в апреле предлагались по средней ставке 20,4%, показав снижение на 0,3% за месяц и на 1,8% в годовом выражении. При этом ставки по краткосрочным займам за последние 12 месяцев выросли на 0,3% — до 25,6%.
Для бизнеса средняя ставка по кредитам после резкого снижения в марте немного выросла — до 19,4% (+1,2% за год). Долгосрочные заимствования предлагаются под 18,5% (+0,6%), краткосрочные — под 21,1% (+2,5%).
Реальная процентная ставка по кредитам (за вычетом ожидаемой инфляции) для населения не меняется третий месяц — 8,8% (+1,9% за год). В сегменте кредитования юрлиц показатель составил 8,2%, прибавив 0,4% к марту и 3,5% — к прошлому апрелю.
Коммерческие кредиты достигли нового минимума ставок — 22% (минус 0,3% за месяц и 0,6% за год). Для населения средняя ставка по займам составляет 21,3%, снизившись на 0,6% к марту и на 1% за последние 12 месяцев. Однако краткосрочные заимствования остаются дороже, чем годом ранее — 27,8%.
Для бизнеса средняя коммерческая ставка практически не изменилась по сравнению с мартом — 22,6% (-0,3% за год). Краткосрочные заимствования немного подешевели (до 21,9%), долгосрочные — незначительно подорожали (23%).
Уровень реальных процентных ставок по кредитам для населения снизился к марту до 9,7%, однако превышает уровень 2025 года на 2,5%. Для бизнеса показатель составил 11,1% — на 2,2% выше прошлого апреля.
Льготные кредиты в апреле заметно подешевели — в среднем под 9,3%, или на 1,2% меньше марта. Краткосрочные займы в этом направлении предлагаются под 7,8% (-3,2% за месяц), долгосрочные — под 9,5% (-1%).
Ставки по льготным кредитам для населения опустились до 11,1% — на 0,3% ниже марта и на 0,5% по сравнению с прошлым годом. По корпоративным займам ставки упали до 8,9% (-1,4% за месяц).
При этом реальные ставки по льготным займам для населения выросли до 0,5% (+0,1% за месяц, +2,7% с прошлого года). В то же время для бизнеса показатель снизился до -1,3%.
Заимствования в иностранной валюте по итогам апреля немного подорожали — в среднем 10,2%. Показатель вырос на 0,3% за месяц и на 0,2% к прошлому году.
Основной прирост отмечался за счет увеличения ставок по займам на срок до одного года до 9,5% (+0,6% к марту). С другой стороны, ставки для долгосрочных кредитов остались на уровне 10,4%.