Vazirlar Mahkamasi bojxona hududida qayta ishlash rejimida ishlab chiqarilgan tovarlar uchun bojxona to‘lovlarini hisoblash to‘g‘risidagi nizomni tasdiqladi. Hujjat Lex.uz saytida e’lon qilingan.
Nizom bojxona hududida qayta ishlash rejimini rasmiylashtirgan holda olib kirilgan materiallardan mahalliy korxonalar tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlarning bojxona qiymatini hisoblash tartibini belgilaydi. Uning asosida bojlar va boshqa to‘lovlar miqdori belgilanadi.
Umumiy qoidaga ko‘ra, boj summasi olib kirilgan xomashyoning bojxona qiymatidan va (yoki) ishlab chiqarish me’yorlariga muvofiq qayta ishlangan mahsulot miqdoridan kelib chiqqan holda aniqlanadi.
Boj qayta ishlangan mahsulotdan uni erkin muomala rejimiga chiqarishda undiriladi. Boj miqdori bojxona tarifi bilan belgilangan stavkalar bilan belgilanadi va foydalanilgan xomashyo hamda materiallarning kelib chiqish mamlakatiga bog‘liq bo‘lmaydi.
Jahon savdo tashkiloti bilan ishlash bo‘yicha idoralararo komissiya manfaatdor vazirliklar va boshqa davlat idoralari takliflari asosida, ishlab chiqarishda foydalaniladigan xomashyo importi uchun bojxona to‘lovlari summasi tayyor mahsulot bojidan oshib ketadigan tovarlar ro‘yxatini (“tarif inversiyasi”) tuzadi.
Tadbirkorlik subyektlari tovarlarni ushbu ro‘yxatga kiritish uchun arizalarni Sanoat kooperatsiyasi va davlat xaridlari agentligi orqali topshirishlari mumkin.
Takliflarga mamlakatda tovar ishlab chiqarishni tashkil etish rejalari yoki buning uchun salohiyat to‘g‘risidagi axborot, shu jumladan qayta ishlash normalari, ular uchun hisob-kitoblar va jarayonlarning texnik-iqtisodiy asoslanishi ilova qilinishi kerak.
Misol tariqasida import qilinadigan LED lampa va uning tarkibiy qismlari uchun bojxona to‘lovlarining hisob-kitobi keltirilgan:
Tovar nomi
Bojxona qiymati
Boj stavkasi
Boj summasi
I. Tayyor lampa
$2
5%
$0,1
II. Lampa ishlab chiqarish uchun komponentlar
LED chip (modul)
$0,8
10%
$0,08
drayver (elektron blok)
$0,5
$0,05
korpus (radiator)
$0,4
15%
$0,06
kolba (diffuzor)
$0,2
$0,03
Jami
$1,9
-
$0,22
III. Farq
$0,12
Komissiya taklifni taqdim etilgandan keyin 15 ish kuni ichida ko‘rib chiqadi. Materiallar uchun bojlar summasi tayyor import uchun bojdan ortiq bo‘lgan tovarlarning yangilangan ro‘yxatlari har oyning 5-sanasiga qadar tasdiqlanadi.
Import materiallardan ishlab chiqarilgan tovarlarga bojxona boji ularning umumiy bojxona qiymatini tayyor mahsulot uchun boj stavkasiga ko‘paytirish yo‘li bilan hisoblanadi.
Bojxona to‘lovlari bo‘yicha qonun hujjatlarida nazarda tutilgan imtiyozlar import materiallardan ishlab chiqarilgan mahsulotlarga ham tatbiq etiladi. Yangi tartib 2027-yil 1-martgacha tajriba tariqasida amal qiladi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda 2025-yilda kim eng ko‘p soliq imtiyozini olgani haqida yozgandi.
Imtiyozlar bo‘yicha yetakchilar qatoridan neft-gaz sektori kompaniyalari hamda aviatashuvchilar o‘rin egalladi.

Кабинет министров утвердил положение о расчете таможенных платежей для товаров, произведенных в режиме переработки на таможенной территории. Документ опубликован на Lex.uz.
Положение определяет порядок вычисления таможенной стоимости продукции, выпущенной местными предприятиями из материалов, ввезенных с оформлением режима переработки на таможенной территории. На ее основе будут устанавливаться суммы пошлин и других платежей.
Согласно общему правилу, сумма пошлины определяется, исходя из таможенной стоимости ввезенного сырья и (или) количества переработанной продукции в соответствии с нормами выпуска.
Пошлина взимается с продукции переработки при ее выпуске в режим свободного обращения. Размер пошлины определяется ставками, обозначенными таможенным тарифом, и не зависит от страны происхождения использованного сырья и материалов.
Межведомственная комиссия по работе со Всемирной торговой организацией на основе предложений заинтересованных министерств и других госорганов составит список товаров, для которых сумма пошлин на импорт используемого при производстве сырья превышает пошлину на готовую продукцию («тарифная инверсия»). Бизнес сможет подавать заявки на включение товаров в список через Агентство промышленной кооперации и госзакупок.
К предложениям должна прилагаться информация о планах организации выпуска товара в стране или о потенциале для этого, включая нормы переработки, расчеты для них и технико-экономическое обоснование процессов.
В качестве примера приводится расчет таможенных пошлин для импортной LED-лампы и ее компонентов:
| Название товара | Таможенная стоимость | Ставка пошлины | Сумма пошлины |
| I. Готовая лампа | $2 | 5% | $0,1 |
| II. Компоненты для производства лампы | |||
| LED-чип (модуль) | $0,8 | 10% | $0,08 |
| драйвер (электронный блок) | $0,5 | 10% | $0,05 |
| корпус (радиатор) | $0,4 | 15% | $0,06 |
| колба (диффузор) | $0,2 | 15% | $0,03 |
| Итого | $1,9 | - | $0,22 |
| III. Разница | $0,12 | ||
Комиссия рассмотрит предложение в течение 15 рабочих дней после подачи. Обновленные списки товаров, для которых сумма пошлин на материалы превышает пошлину на готовый импорт, будут утверждаться каждый месяц до 5-го числа.
Таможенная пошлина на товары, произведенные из импортных материалов, будет рассчитываться путем умножения их общей таможенной стоимости на ставку пошлин для готовой продукции.
Льготы по таможенным платежам, предусмотренные законодательством, распространяются также на произведенную из импортных материалов продукцию. Новый порядок действует в экспериментальном режиме до 1 марта 2027 года.
Ранее Spot писал, какие компании Узбекистана получили больше всего льгот по налогам и таможенным платежам в 2025 году.