Shavkat Mirziyoyev 21-may kuni O‘zbekistonning BRIKSning Yangi taraqqiyot bankiga qo‘shilishi to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. Hujjat Lex.uz saytida e’lon qilingan.
Matnda qayd etilishicha, mamlakat Yangi taraqqiyot banki to‘g‘risidagi bitimga qo‘shiladi. Dastlabki hujjat 2014-yil 15-iyulda Braziliyaning Fortaleza shahrida Braziliya, Rossiya, Hindiston, Xitoy va Janubiy Afrika Respublikasi tomonidan imzolangan.
Qonun Qonunchilik palatasi tomonidan 21-aprel kuni uch o‘qishda qabul qilingan, 19-may kuni esa Senat tomonidan ma’qullangan.
Deputatlar ham, senatorlar ham O‘zbekiston Yangi taraqqiyot bankiga qo‘shilish orqali xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, infratuzilma va barqaror rivojlanish sohasidagi yirik loyihalarni moliyalashtirish uchun katta salohiyatga ega bo‘lishini ta’kidladilar.
Qonunchilik palatasidagi muhokamada mamlakatning bankka qo‘shilishining “tarixiy” ahamiyati ta’kidlandi. Deputatlarning ta’kidlashicha, bank ishtirokchisi maqomi “ochiq va pragmatik investitsiya siyosatining mantiqiy davomi” hisoblanadi.
Qonun chiqaruvchilarning fikricha, bankka a’zo bo‘lish iqtisodiyotni modernizatsiya qilish uchun “muqobil va imtiyozli investitsiyalar oqimini” jalb qilish imkonini beradi.
Gap, birinchi navbatda, energetika va transport sohalari, infratuzilma hamda suv xo‘jaligidagi istiqbolli loyihalarni moliyalashtirish imkoniyatlari haqida bormoqda.
2024-yil oktabr oyida Qozon shahrida bo‘lib o‘tgan BRIKS+ sammitida Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonning blok mamlakatlari bilan sheriklik aloqalarini chuqurlashtirish niyatida ekanini ma’lum qilgandi. Xususan, u BRIKSning Yangi taraqqiyot banki bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va tashkilotning investitsiya platformasiga qo‘shilish niyatini ta’kidladi.
2025-yil iyun oyida prezident bank prezidenti Dilma Russef bilan uchrashdi. Toshkent xalqaro investitsiya forumi oldidan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda bank bilan hamkorlikni kengaytirish va avvalgi kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
O‘shanda xabar qilinganidek, Yangi taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashi O‘zbekistonning qo‘shilishiga “prinsipial rozilik” bergan. $5 mlrdga baholangan ustuvor qo‘shma loyihalar dasturi shakllantirildi.
Avvalroq Spot YTB O‘zbekistonda vakolatxonasini ochgani va $1,5 mlrdgacha sarmoya kiritishni rejalashtirayotgani haqida yozgandi.

Шавкат Мирзиёев 21 мая подписал закон о присоединении Узбекистана к Новому банку развития БРИКС (НБР). Документ опубликован на Lex.uz.
Как отмечается в тексте, республика присоединяется к соглашению о Новом банке развития. Изначальный документ был подписан Бразилией, Россией, Индией, Китаем и ЮАР 15 июля 2014 года в бразильской Форталезе.
Законодательная палата приняла закон в трех чтениях 21 апреля, а 19 мая его одобрил Сенат. Как депутаты, так и сенаторы отмечали потенциал для привлечения иностранных инвестиций, финансирования крупных проектов в области инфраструктуры и устойчивого развития, которые Узбекистан получит за счет присоединения к НБР.
При обсуждении в Закпалате подчеркивалось «историческое» значение присоединения республики к банку. Статус участника НБР является «логическим продолжением открытой и прагматичной инвестиционной политики», отмечали депутаты.
Членство в банке, по словам законодателей, позволит привлечь «поток альтернативных и льготных инвестиций» для модернизации экономики. В первую очередь, речь идет о возможностях для финансирования перспективных проектов в энергетической и транспортной отраслях, инфраструктуре и водном хозяйстве.
На саммите «БРИКС+», прошедшем в Казани в октябре 2024 года, Шавкат Мирзиёев заявил о намерениях Узбекистана углубить партнерские связи со странами блока. В частности, он подчеркнул намерения наладить сотрудничество с Новым банком развития БРИКС и подключиться к инвестиционной платформе организации.
В июне 2025 года глава Узбекистана встретился с президентом НБР Дилмой Руссеф. На встрече, прошедшей перед Ташкентским международным инвестиционным форумом, обсуждались расширение сотрудничества с банком и реализация предыдущих договоренностей.
Как сообщалось тогда, совет управляющих НБР дал «принципиальное согласие» на присоединение Узбекистана. Была сформирована программа приоритетных совместных проектов, которая оценивается в $5 млрд.
Ранее Spot писал, что Евразийский банк развития открыл представительство в Узбекистане и планирует инвестировать в страну до $1,5 млрд.