Vetnam Immigratsiya xizmati mamlakatga kelayotgan barcha xorijiy fuqarolar uchun majburiy elektron ro‘yxatdan o‘tishni (Pre-Arrival Information) joriy qilmoqda, deya xabar berdi Uzbekistan Airways matbuot xizmati.
Yangi talab 22-iyundan kuchga kiradi va Uzbekistan Airways’ning ertangi HY561 reysidan boshlab barcha yo‘lovchilarga nisbatan qo‘llanadi.
Uchishdan oldin rasmiy portalda immigratsiya anketasini to‘ldirish va Vetnam aeroportida chegarani kesib o‘tishdan 72 soatdan kechiktirmay ariza topshirish kerak.
Rus tilida ham mavjud bo‘lgan ushbu anketada pasport ma’lumotlari, viza haqidagi axborot, shuningdek, Vetnamda bo‘lish muddati va joyini ko‘rsatish talab etiladi.
Anketa muvaffaqiyatli to‘ldirilgach, tizim QR-kod hosil qiladi va uni mamlakatga kirib kelgach, pasport nazorati xodimiga ko‘rsatish lozim.
Shundan so‘ng, olingan QR-kodni chegara nazoratida taqdim etish uchun smartfonda saqlab qo‘yish yoki chop etib olish kerak.
Rossiya Turoperatorlari Assotsiatsiyasi matbuot xizmatining xabar berishicha, ushbu talab mamlakatga 45 kungacha vizasiz kirib keladigan barcha xorijiy fuqarolarga, shuningdek, elektron viza egalariga nisbatan qo‘llanadi.
Faqatgina chegarani kesib o‘tmaydigan tranzit yo‘lovchilar hamda diplomatik va xizmat pasportlari egalari bundan mustasno.

Иммиграционная служба Вьетнама вводит обязательную электронную регистрацию (Pre-Arrival Information) для всех иностранных граждан, прибывающих в страну, сообщила пресс-служба Uzbekistan Airways.
Новое требование вступает в силу с 22 июня и распространяется на всех пассажиров, начиная с завтрашнего рейса Uzbekistan Airways HY561.
Перед вылетом необходимо заполнить иммиграционную форму на официальном портале и оформить заявку не ранее чем за 72 часа до пересечения границы в аэропорту Вьетнама.
В анкете, которая также доступна на русском языке, требуется указать паспортные данные, информацию о визе, а также срок и место пребывания во Вьетнаме. После успешного заполнения система сгенерирует QR-код, который необходимо предъявить сотруднику паспортного контроля по прибытии.
Затем полученный QR-код надо сохранить на смартфоне или распечатать его, чтобы предъявить на пограничном контроле.
uzbekistan airways, вьетнам, туризм
В пресс-службе Агентства туроператоров России сообщили, что требование распространяется на всех иностранных граждан, въезжающих по безвизовому режиму на срок до 45 дней, а также обладателей электронных виз.
Исключение сделано лишь для транзитных пассажиров, которые не пересекают границу, и владельцев дипломатических и служебных паспортов.