Dodo Pizza Tashkent asoschisi Dinara Islamova kadrlar almashinuvi yuqori bo‘lgan umumiy ovqatlanish sohasida mehnat munosabatlarini rasmiylashtirishni soddalashtirishni taklif qildi. U bu tashabbusni 18-avgust kuni Xivada bo‘lib o‘tgan prezidentning tadbirkorlar bilan VI ochiq muloqotida ilgari surdi.
Restoratorning tushuntirishicha, umumiy ovqatlanish sohasi asosan yoshlar bilan ishlaydi. Ular uchun bu ko‘pincha birinchi ish joyi bo‘lib, ishning o‘zi esa vaqtinchalik yoki mavsumiy faoliyat sifatida qabul qilinadi. Shu sababli, uning fikricha, bu sohada mehnat munosabatlaridagi ortiqcha byurokratiyadan voz kechish zarur.
U xodimlar haqidagi ma’lumotlar saqlanadigan va davlat organlari bilan integratsiyalashgan Yagona milliy mehnat tizimining texnik imkoniyatlarini kengaytirishni taklif qildi.
Uning fikricha, xodim haqidagi ma’lumotlarga to‘liq yuridik kuch berish va qog‘oz hujjat aylanishidan butunlay elektron formatga o‘tish kerak.
Tadbirkorning ikkinchi taklifi — kadrlar almashinuvi yuqori bo‘lgan sohalarda yangi xodimlar bilan mehnat munosabatlarini soddalashtirilgan elektron tartibda rasmiylashtirish.
“Bu bizga katta yordam bo‘lardi — ortiqcha hujjatbozlikdan xalos bo‘lardik”, — dedi Islamova.
Shavkat Mirziyoyev har ikki taklifni qo‘llab-quvvatladi. Ularni amalga oshirish uchun tegishli munosabatlarni tartibga solish va zarur bo‘lsa, qonunchilikka o‘zgartirishlar kiritish kerakligini aytdi.
Bundan tashqari, Dodo Pizza Tashkent asoschisi hozirda pitsa restoranlari tarmog‘i 19 ta filialdan iborat ekanini, sentyabr oyida ularning sonini 21 taga yetkazish rejalashtirilayotganini aytdi. Ikki yil ichida jamoa 300 nafargacha kengaygan.
Kompaniya 2027-yilda yana 20 ta pitsa restoranini ochishni, bunda asosan hududlardagi rivojlanishga e’tibor qaratishni rejalashtirmoqda. Xodimlar sonini esa ikki baravarga oshirish ko‘zda tutilgan.
Avvalroq Spot Zafar Hoshimov tijorat ijarasi uchun alohida huquqiy rejim joriy etishni taklif qilgani haqida yozgandi.

Учредитель Dodo Pizza Tashkent Динара Исламова предложила упростить оформление трудовых отношений в сфере общественного питания, где наблюдается высокая текучесть кадров. С инициативой она выступила на VI открытом диалоге президента с предпринимателями, который 18 августа прошел в Хиве.
Ресторатор объяснила, что общепит в основном работает с молодежью, для которой это часто первое место работы, а сама занятость воспринимается как временная или сезонная. Поэтому, по ее мнению, в этой сфере необходимо отказаться от излишней бюрократии в трудовых отношениях.
Она предложила расширить технические возможности Единой национальной системы труда, где уже хранятся данные о сотрудниках и которая интегрирована с государственными органами. По ее мнению, сведения о работнике нужно наделить полной юридической силой и полностью перейти от бумажного документооборота к электронному формату.
Второе предложение предпринимательницы — оформлять трудовые отношения с новыми сотрудниками в сферах с высокой текучестью кадров в упрощенном электронном режиме.
«Это было бы для нас огромной помощью — избавление от этого излишнего документооборота», — отметила Исламова.
Шавкат Мирзиёев поддержал оба предложения. Он заявил, что для их реализации необходимо упорядочить соответствующие отношения и при необходимости внести изменения в законодательство.
Кроме того, учредитель Dodo Pizza Tashkent также рассказала, что сейчас сеть пиццерий насчитывает 19 филиалов, а в сентябре планируется довести их число до 21. За два года команда выросла до 300 сотрудников.
На 2027 год компания планирует открыть еще 20 пиццерий, сосредоточившись прежде всего на развитие в регионах. Численность сотрудников при этом планируется удвоить.