Avgust oyida O‘zbekiston atigi 11,4 mln litr benzin import qildi. Bu fevral oyidagi 153,3 mln litr ko‘rsatkichdan 13,4 baravar kam. Bu haqda Spot o‘rgangan bojxona qo‘mitasi ma’lumotlaridan ma’lum bo‘ldi.
Benzin importining kamayishi fevraldan keyin boshlangan va ayniqsa may oyida tezlashgan: aprel oyidagi 140,5 mln litrdan mayda 72 mln litrgacha tushgan. Yoz oylarida esa pasayish davom etib, iyunda 50,7 mln, iyulda 18,6 mln va avgustda 11,4 mln litrni tashkil etgan.
Shu bilan birga, 2026-yil yanvar-avgust oylarida O‘zbekiston 721,5 mln litr benzin import qilib, buning uchun $437,4 mln sarflagan. 2025-yilning shu davrida esa 511 mln litr benzin $294,3 mlnga import qilingan. Shunday qilib, bir yil ichida import hajmi 210,4 mln litr yoki 41,2%, qiymati esa $143,1 mln yoki 48,6% ga oshgan.
Qiymat jihatidan ham xuddi shunday pasayish kuzatilgan: fevralda $89,2 mlnlik eng yuqori ko‘rsatkich qayd etilgan bo‘lsa, martda $80,3 mln, aprelda $81 mln, mayda $45,5 mln, iyunda $36,9 mln, iyulda $16,5 mln va avgustda $11,4 mlnga tushgan.
Shunday qilib, olti oy ichida oylik benzin importining qiymati qariyb sakkiz baravar kamaygan.
benzin, benzin importi, neft mahsulotlari
Iyul oyining oxirida Rossiya hukumati benzin, dizel yoqilg‘isi, mazut va gazoyllarni eksport qilishga qo‘yilgan vaqtinchalik taqiqni yana olti oyga uzaytirdi. Taqiq 2026-yil 1-avgustdan 2027-yil 31-yanvargacha amal qiladi.
Avvalroq Energetika vazirligi Rossiya hukumati tomonidan joriy etilgan benzin eksportiga vaqtinchalik taqiq O‘zbekistonga yetkazib beriladigan mahsulotlarga taalluqli emasligini bir necha bor ma’lum qilgan. Ta’kidlanishicha, cheklovlar hukumatlararo kelishuvlar doirasidagi yetkazib berishlarga ta’sir qilmaydi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil yanvar-iyul oylarida 731,9 ming tonna avtomobil benzini ishlab chiqarilgan. Bu 2025-yilning shu davridagi ko‘rsatkichdan (672,1 ming tonna) 8,9% ko‘p. Biroq o‘sishga qaramay, benzin ishlab chiqarish hajmi 2024-yil darajasidan (791,3 ming tonna) 7,5% pastligicha qolmoqda.
Importni diversifikatsiya qilish
Avgust oyining oxirida O‘zbekiston Ozarbayjondan neft va neft mahsulotlarini uzoq muddatli yetkazib berishni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirayotgani ma’lum bo‘ldi.
Energetika vazirligining Spot’ga bergan ma’lumotga ko‘ra, tomonlar uglevodorod xomashyosini birgalikda qayta ishlash imkoniyatlarini ko‘rib chiqmoqda.
O‘zbekiston benzin, dizel yoqilg‘isi, aviakerosin va boshqa neft mahsulotlari yetkazib berish manbalarini diversifikatsiya qilishni rejalashtirmoqda.
Variantlardan biri sifatida ikki davlat infratuzilmasidan foydalangan holda O‘zbekiston bozori uchun mahsulot ishlab chiqarish ko‘rib chiqilmoqda. Bu xomashyo yetkazib berish, uni qayta ishlash, texnologik tajriba almashish hamda logistika zanjirlarini yaratishni o‘z ichiga olishi mumkin.
Ozarbayjon Markaziy Osiyo bozoridagi ishtirokini kengaytirishi, O‘zbekiston esa ichki bozorni ishonchli ta’minlashni kuchaytirishi mumkin. Bu rejalar Energetika vaziri Sherzod Xo‘jayevning sentyabr boshidagi tashrifi davomida muhokama qilinadi.
Avvalroq Spot Rossiya dizel yoqilg‘isi eksportiga taqiqni sentabr oxirigacha uzaytirgani haqida yozgandi.

В августе Узбекистан импортировал всего 11,4 млн литров бензина — это в 13,4 раза меньше февральского показателя в 153,3 млн литров. Это следует из данных Таможенного комитета, которые изучил Spot.
Снижение поставок началось после февраля и особенно ускорилось с мая: за месяц импорт сократился с апрельских 140,5 млн до 72 млн литров, а летом продолжил последовательно снижаться — до 50,7 млн в июне, 18,6 млн в июле и 11,4 млн литров в августе.
При этом по итогам января-августа 2026 года импорт бензина составил 721,5 млн литров на $437,4 млн. За аналогичный период 2025 года было ввезено 511 млн литров на $294,3 млн. Таким образом, за год физический объем поставок вырос на 210,4 млн литров, или 41,2%, а стоимость импорта — на $143,1 млн, или 48,6%.
В стоимостном выражении динамика была аналогичной: после пика в феврале ($89,2 млн) импорт бензина снижался до $80,3 млн в марте, $81 млн в апреле, $45,5 млн в мае, $36,9 млн в июне, $16,5 млн в июле и $11,4 млн в августе. Таким образом, за полгода стоимость ежемесячных поставок сократилась почти в восемь раз.
Импорт бензина. Фото: Spot / GeminiИмпорт бензина. Фото: Spot / Gemini
В конце июля правительство России продлило временный запрет на экспорт бензина, дизельного топлива, судового топлива и газойлей еще на полгода — с 1 августа 2026 года по 31 января 2027 года.
В Минэнерго ранее неоднократно заявляли, что введенный правительством РФ временный запрет на экспорт бензина не затрагивает поставки в Узбекистан. В ведомстве отмечали, что ограничения не касаются поставок, осуществляемых в рамках межправсоглашений.
Согласно данным Национального комитета по статистике, в январе-июле 2026 года было произведено 731,9 тыс. тонн автомобильного бензина, что на 8,9% больше аналогичного показателя 2025 года (672,1 тыс. тонн). Несмотря на прирост к прошлому году, выпуск бензина все равно остается на 7,5% ниже уровня 2024 года (791,3 тыс. тонн).
Диверсификация импорта
В конце августа стало известно, что Узбекистан намерен наладить долгосрочные поставки нефти и нефтепродуктов из Азербайджана. Стороны рассматривают возможности для совместной переработки углеводородного сырья, сообщили Spot в Минэнерго. Узбекистан планирует диверсифицировать поставки бензина, дизельного топлива, авиакеросина и других нефтепродуктов.
В качестве одного из вариантов рассматривается производство продукции для узбекистанского рынка с использованием инфраструктуры обеих стран. Этот формат может включать поставки сырья, переработку, а также обмен технологическим опытом и создание логистических цепочек.
Азербайджан сможет расширить присутствие на рынке Центральной Азии, а Узбекистан укрепит надежность снабжения внутреннего рынка. Планы будут обсуждаться в ходе визита главы Минэнерго Шерзода Ходжаева в начале сентября.