Shavkat Mirziyoyev 23-fevral kuni Moʻynoq shahriga yetib keldi va uning modernizatsiya qilingan aeroportini koʻzdan kechirdi, deb yozadi prezident matbuot xizmati.
Hukumatning 2019-yildagi qaroriga muvofiq, havo bandargohini rekonstruksiya qilish boshlandi. Soatiga 50 nafar yoʻlovchiga moʻljallangan yangi terminal qurildi. Uchish-qoʻnish yoʻlagi va perronlar taʼmirlandi.
Aeroport 1947-yilda qurilgan. Ilgari Toshkent, Nukus, Urganch, Qoʻngʻirot va boshqa shaharlarga qatnovlar shu yerdan amalga oshirilardi. Biroq 1990-yillardan 2020-yilgacha aeroport yoʻlovchi reyslari uchun foydalanilmagan.
2020-yilda aeroport deyarli 30 yil ichida birinchi yoʻlovchi samolyotini qabul qildi — bu sinov parvozi edi. “Birinchi raqamli samolyot” birinchi marta Moʻynoqqa yetib keldi.
Prezident mahalliy aholi, mahalla raislari va hokim oʻrinbosarlari bilan uchrashdi. Avvalgi tashrifi chogʻida “Madaniyat Moʻynoqdan boshlanadi” degan bayonotiga misol tariqasida yangi aeroportni koʻrsatdi.
Mirziyoyev Toshkent — Moʻynoq — Nukus yoʻnalishida havo qatnovini tashkil etish rejasini ham maʼlum qildi. Parvozlar yoʻlga qoʻyilishi bilan yuklarni yetkazib berish ham osonlashadi, dedi u.
Davlat rahbari mahalliy aholini kelgusi 2 yilga moʻljallangan rejalarni birgalikda belgilash maqsadida oʻz gʻoya va tashabbuslarini ilgari surishga taklif qildi. “Mehnatkash va tajribali” moʻynoqliklarning mehnat qilishi uchun sharoit zarur, deya taʼkidladi Prezident.
Yigʻilishda Toshkent viloyati tadbirkorlik subyektlari tomonidan Moʻynoqda amalga oshiriladigan loyihalar ham taqdim etildi. Poytaxt viloyati Moʻynoq viloyatini rivojlantirishni qoʻllab-quvvatlash maqsadida unga biriktirilgan.
Viloyatda xizmat koʻrsatish va servis sohasini rivojlantirish zarurligi — xususan, koʻngilochar sohaga soliq imtiyozlari berilishi koʻrsatib oʻtildi. Bu ichki turizmni rivojlantirish, ish oʻrinlari yaratishga xizmat qiladi.
Prezidentning Qoraqalpogʻistonga uch kunlik tashrifi Moʻynoqdan boshlandi.
2019-yil boshida investorlar Moʻynoqda kazino tashkil etishni taklif qilishgan. Bosh prokuratura tashabbusni amalga oshirish imkoniyatlarini oʻrganishni oʻz zimmasiga oldi, biroq oʻshandan beri ishning borishi haqida hech narsa maʼlum emas.

Шавкат Мирзиёев 23 февраля прибыл в Муйнак и осмотрел его модернизированный аэропорт, пишет пресс-служба президента.
Реконструкция воздушной гавани началась согласно постановлению правительства от 2019 года. Был построен новый терминал на 50 пассажиров в час. Отремонтировали взлётно-посадочную полосу и перроны.
Аэропорт был построен в 1947 году. Ранее отсюда выполнялись рейсы в Ташкент, Нукус, Ургенч, Кунград и другие города. Однако с 1990-х и до 2020 года аэропорт не использовался для пассажирских рейсов.
В 2020 году аэропорт принял первый пассажирский самолёт почти за 30 лет — это был пробный рейс. Теперь же в Муйнак впервые прибыл «борт номер один».
Президент встретился с местными жителями, председателями махаллей и помощниками хокимов. Он указал на новый аэропорт как иллюстрацию сделанного в предыдущий визит заявления, что «культура начнётся с Муйнака».
Также Мирзиёев сообщил о планах организовать авиасообщение по маршруту Ташкент — Муйнак — Нукус. С налаживанием авиарейсов доставка товаров станет легче, отметил он.
Глава государства предложил местным жителям выдвинуть свои идеи и инициативы, чтобы совместно наметить планы на ближайшие 2 года. Для работы «трудолюбивым и закалённым» жителям Муйнака нужны условия, подчеркнул он.
На встрече также представили проекты, которые будут реализованы в Муйнаке бизнесом из Ташкентской области. Столичный регион закреплён за Муйнакским районом в целях поддержки его развития.
Указывалась необходимость развития в районе сферы услуг — в частности, развлекательному сектору предоставят налоговые льготы. Это поспособствует развитию внутреннего туризма и созданию рабочих мест.
С Муйнака президент начал свой трёхдневный визит в Каракалпакстан.
В начале 2019 года инвесторы предложили создать в Муйнаке казино. Генпрокуратура взялась изучать возможности для реализации инициативы, однако с тех пор о ходе дела ничего не известно.