Qozog‘iston va O‘zbekiston aholisining qarz yuki so‘nggi yillarda sezilarli darajada oshdi, deya qayd etadi Jahon banki.
O‘zbekistonda 2019-yilda jismoniy shaxslarni kreditlash hajmi qariyb uchdan ikkiga, keyingi uch yilda esa har yili o‘rtacha 37%ga o‘sdi.
Shu bilan bir vaqtda qaytarilmaydigan qarzlar ulushi keskin oshib, 2021-yilda eng yuqori cho‘qqisida 6,8%ga yetdi.
O‘zbekiston Markaziy bankining moliyaviy barqarorlik to‘g‘risidagi hisobotiga ko‘ra, ipoteka va iste’mol kreditiga ega fuqarolar ularni to‘lash uchun o‘z ixtiyoridagi daromadlarining 50−70%ini to‘laydi.
Qozog‘iston bank sektori ham aholiga kreditlar berishni faol oshirdi. 2021 yilda ularning umumiy hajmi 41%ga, bir yildan keyin esa yana 31%ga oshdi.
Muammoli iste’mol kreditlari ham yuqori o‘sish sur’atlarini ko‘rsatdi. Bunda 2022-yil uchun 40% va 2023-yilning dastlabki sakkiz oyida 31% ko‘rsatkich qayd etilgan. Taxminan 1,5 mln qozog‘istonlik qarzlari muddati o‘tgan.
Qarz yukining keskin oshishi va defolt uy xo‘jaliklari farovonligiga putur etkazadi va iqtisodiyot barqarorligi uchun xavf tug‘diradi, deb ta’kidlaydi Jahon banki.
Mutaxassislar salbiy ta’sirlarni yumshatish uchun to‘lovga layoqatsizlik bo‘yicha ishlab chiqilgan qonunchilik bazasi muhimligini ta’kidlamoqda.
Qarzni restrukturizatsiya qilish imkoniyati qarzdorlar va ularning oilalari yukini kamaytiradi, shuningdek, ularning iqtisodiyotdagi ishtirokini tiklash imkonini beradi. Yaxshi ishlaydigan sxema bilan banklar stavkalarni optimallashtirishi mumkin, bu esa kreditlar mavjudligini oshiradi.
2022-yilda O‘zbekistonda “To‘lovga layoqatsizlik to‘g‘risida"gi qonun qabul qilingan bo‘lib, unda ilk bor jismoniy shaxslarga nisbatan tartib belgilandi. Unga ko‘ra, vaqtinchalik to‘lovga layoqatsiz deb tan olish uchun uch oy ichida mablag‘ yetishmasligi sababli qarzlarni to‘lamaslik yetarli.
Qarz oluvchi kreditorlarga qarzni 3 yil ichida to‘lash bilan qayta tuzish rejasini taqdim etishi mumkin va agar rad etilsa, uni tasdiqlash uchun sudga murojaat qilishi mumkin. Agar reja bo‘yicha kelishib olishning iloji bo‘lmasa, to‘lov mol-mulkni sotish va tushumning 50%gacha bo‘lgan qismini hibsga olish orqali amalga oshiriladi.
Qozog‘istonda ham jismoniy shaxslarni bankrotlik to‘g‘risidagi yangi tartib joriy etildi.
Biroq, undan foydalanish uchun bir yil davomida kredit to‘lovlarining yo‘qligi talab qilinadi va qarzdor “umidsiz” deb tan olinadi hamda jarayonning o‘zi faqat bank kreditlari va mikrokreditlarni qamrab oladi.
Bundan tashqari, bankrotlik to‘g‘risidagi ariza berish uchun qarzni faol ko‘rib chiqish (jumladan, undirish) yoki kreditorlar bilan muzokaralar dalillarini talab qiladi. Qarzdor yangi qarz olishdan ham vaqtincha voz kechishi kerak.
Jahon banki O‘zbekistonda to‘lovga layoqatsizlik tartibini “yaxshi rejalashtirilgan” deb ta’rifladi.
Asosiy tavsiyalar suddan tashqari soddalashtirilgan tartibni joriy etish, shuningdek, olib qo‘yilmaydigan minimal daromad miqdorini belgilash edi.
Mutaxassislar Qozog‘istonning yondashuvini qarzdorning mol-mulki yo‘qligi yoki kelishuvga erishishga urinishlar dalillari nuqtai nazaridan haddan tashqari cheklangan deb hisoblashadi.
Avvalroq “Spot” Jahon banki O‘zbekistonda iqtisodiy o‘sish bo‘yicha o‘rta muddatli prognozni yomonlashtirgani haqida yozgandi.
Xitoyda o‘sish sur’atlarining sekinlashishi va Rossiyadan pul o‘tkazmalarining qisqarishi Markaziy Osiyoga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Долговая нагрузка на население Казахстана и Узбекистана в последние годы заметно увеличилась, отмечает Всемирный банк.
В Узбекистане объем кредитования физлиц в 2019 году поднялся почти на две трети, а в последующие три года — в среднем на 37% ежегодно. Параллельно резко выросла доля невозвратных долгов, на пике в 2021 году достигавшая 6,8%.
Согласно отчету о финансовой стабильности от узбекистанского Центробанка, граждане с ипотекой и потребительскими кредитами отдают на их погашение 50−70% своих располагаемых доходов.
Казахстанский банковский сектор также активно наращивал выдачу займов населению. В 2021 году их суммарный объем увеличился на 41%, а год спустя — еще на 31%.
По проблемным потребительским кредитам также наблюдались высокие темпы роста — плюс 40% за 2022 год и 31% в первые восемь месяцев 2023 года. Примерно 1,5 млн казахстанцев имеют долги с просроченными выплатами.
Резкий рост долговой нагрузки и дефолтов вредит благосостоянию домохозяйств и создает риски для стабильности экономики, отмечает ВБ. Эксперты отмечают важность развитой законодательной базы касательно неплатежеспособности для смягчения негативных эффектов.
Возможность реструктуризации долга снижает нагрузку на должников и их семьи, а также позволяет восстановить их вовлеченность в экономику. При наличии отлаженной схемы банки могут оптимизировать ставки, что повышает доступность кредитов.
Узбекистан в 2022 году принял закон «О неплатежеспособности», в котором впервые обозначена процедура для физлиц. Согласно ему, для признания временной неплатежеспособности достаточно неуплаты долгов из-за нехватки средств в течение трех месяцев.
Заемщик может представить кредиторам план реструктуризации долга с выплатой в течение 3 лет, а при отказе — обратиться в суд для его утверждения. Если согласовать план не удалось, выплата будет проводиться за счет продажи имущества и изъятия до 50% доходов.
Новый порядок банкротства для физлиц ввели и в Казахстане. Однако для того, чтобы воспользоваться ею, требуется отсутствие платежей по кредиту в течение года и признание должника «безнадежным», а сам порядок покрывает только банковские кредиты и микрозаймы.
Кроме того, для подачи заявления о банкротстве требуется наличие активного производства по долгу (включая коллекторское) либо доказательство переговоров с кредиторами. Должник также должен временно отказаться от новых заимствований.
ВБ охарактеризовал процедуру неплатежеспособности в Узбекистане как «хорошо спланированную». Основными рекомендациями стали введение упрощенной внесудебной порядка, а также обозначение минимальной суммы дохода, не подлежащего изъятию.
Казахстанский подход эксперты считают излишне ограниченным — например, в части отсутствия у должника имущества либо доказательства попыток соглашения.
Ранее Spot писал, что в декабре средняя ставка по сумовым кредитам достигла максимума с лета 2020 года.