Qirg‘izistondagi “O‘zavtosanoat” avtomobil zavodida birinchi avtomobil may oyi oxirigacha ishlab chiqariladi. Bu haqda “Altin Tulpar Unaa Kurulush” loyihasi rahbari Bahodir Baxautdinov Qirg‘izistonning “ElTR” telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, “O‘zavtosanoat” bilan qo‘shma loyihaning birinchi bosqichini ishga tushirish may oyining oxiriga mo‘ljallangan. Zavodning umumiy maydoni 18 ming kvadrat metrni tashkil qiladi.
“Birinchi bosqich — keyingi mahalliylashtirish bilan yig‘ish. Birinchi mashina [zavodning] ochilishi bilan chiqadi. May oyining oxiriga qadar biz birinchi avtomobil — „Chevrolet“ yengil avtomobillari va „Isuzu“ tijorat avtomobillarini chiqarishni rejalashtirmoqdamiz”, — dedi Bahodir Baxautdinov.
“O‘zavtosanoat” 27-yanvar kuni ikki davlat o‘rtasidagi biznes-forum chog‘ida Qirg‘izistonda avtomobil ishlab chiqarishni tashkil etishga kelishib oldi. Konsernning qo‘shma korxonadagi hamkori “DT Technik” kompaniyasi bo‘ladi.
Zavod ishga tushirilishining birinchi yilida yirik blokli yig‘ish usuli bo‘yicha 10 mingta avtomobil ishlab chiqarish kutilmoqda.
Kelgusida ishlab chiqarish 30 mingtagacha ko‘payadi va ayrim butlovchi qismlarni mahalliylashtirish hisobiga kichik ishlab chiqarishga yo‘naltiriladi.
Chuy viloyatida avtomobillarni yig‘ish va ishlab chiqarish zavodi qurilishi o‘tgan yilning may oyi o‘rtalarida boshlangandi.
Qirg‘iziston Bosh vaziri Oqilbek Japarov loyihani “har ikki davlat uchun strategik ahamiyatga ega” deb atadi.
Yanvar oyi oxirida Qirg‘iziston iqtisodiyot va savdo vaziri Doniyor Amangeldiyev noqulay ob-havo tufayli avtomobil zavodining ishga tushirilishi olti oyga qoldirilishini ma’lum qildi. Birinchi mahsulotlarni iyun oxirigacha taqdim etish rejalashtirilgan edi.
Avvalroq “Spot” O‘zbekistonda fevral oyida avtomobil bozorida savdolar sezilarli kamaygani haqida yozgandi.

Первый автомобиль на автозаводе «Узавтосаноат» в Кыргызстане будет произведен до конца мая. Об этом в интервью кыргызстанскому телеканалу «ЭлТР» сообщил руководитель проекта «Алтын тулпар унаа курулуш» Бахадыр Бахаутдинов.
По его словам, запуск первого этапа совместного с «Узавтосаноат» проекта запланирован на конец мая. Общая площадь завода составляет 18 тыс. кв м.
«На первом этапе будет сборка с дальнейшей локализацией. Первый автомобиль выйдет с открытием [завода]. До конца мая мы планируем выпустить первый автомобиль — это легковые автомобили Chevrolet и коммерческая техника Isuzu», — поделился Бахадыр Бахаутдинов.
За первый год работы завода предполагается выпустить 10 тыс. машин методом крупноузловой сборки. В дальнейшем производство нарастят до 30 тыс. авто и углубят до мелкоузлового с локализацией части компонентов.
Строительство завода по сборке и выпуску автомобилей в Чуйской области началось в середине мая прошлого года. Премьер-министр Кыргызстана Акылбек Жапаров назвал проект «стратегически важным для обеих стран».
В конце января министр экономики и коммерции Кыргызстана Данияр Амангельдиев сообщил об откладывании запуска автозавода на полгода из-за непогоды. Первую продукцию планировалось представить уже к концу июня.