O‘zbekiston Kaspiy dengizida o‘z paromlarini ishga tushirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda transport vaziri Ilhom Mahkamov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Transport vazirining ta’kidlashicha, Ozarbayjon tashqi savdo tashuvlari, jumladan, Transkaspiy xalqaro transport yo‘nalishi orqali muhim yo‘nalish hisoblanadi. Shavkat Mirziyoyevning davlat tashrifi chog‘ida Ozarbayjon O‘zbekiston uchun konteyner temir yo‘l tashuvlari bo‘yicha imtiyozlarni 2026-yilgacha uzaytirdi.
“Biz O‘zbekiston kompaniyalarining Kaspiy dengizida paromlarni boshqarish ishlari bo‘yicha kelishuvga erishdik. Kaspiy dengizi orqali yuk tashish hajmi oshgani sababli, paromlar 30−40 kun davomida kutilmoqda va yuklar kechikmoqda. O‘zbekistonlik tadbirkorlar Turkiya kompaniyalari bilan birgalikda Kaspiy dengizida paromlarni ishga tushirishga qaror qilishdi” — dedi Ilhom Mahkamov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘lini qurish loyihasini amalga oshirish O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasida qo‘shimcha tranzit hajmini ta’minlaydi. Tomonlar, shuningdek, o‘sib borayotgan yuk tashish hajmini qayta ishlash uchun infratuzilmani kengaytirish va modernizatsiya qilishga kelishib oldilar.
2-iyul kuni O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasida kemachilik va kemasozlik sohasida hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma imzolandi. Hujjat ikki davlat transport vazirliklari o‘rtasida imzolangan.
2023-yil avgust oyida O‘zbekiston va Ozarbayjon prezidentlari Transkaspiy yo‘lagi doirasida qo‘shma logistika kompaniyasini tashkil etish, Boku va uchinchi davlatlar portlarida omborlar va logistika markazlarini qurish imkoniyatlarini muhokama qilgandi.
O‘tgan yilning sentabr oyida Trend nashri xabardor manbasiga tayanib, O‘zbekiston va Ozarbayjon birgalikda parom ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirayotgani haqida xabar bergandi. Loyihani moliyalashtirish hajmi $150 mln ni tashkil etadi.
Tomonlar transport va tranzit sohasidagi ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha boshqa chora-tadbirlarni ham ishlab chiqmoqda. Ular orasida ombor infratuzilmasini birgalikda qurish va Transkaspiy yo‘nalishi bo‘ylab yuk tashishni rivojlantirish uchun qo‘shma korxona tashkil etish bor.
Avvalroq Toshkent hokimligi Ozarbayjon kompaniyalari bilan $400 mlnlik shartnomalar tuzgani haqida xabar berilgandi. Loyihalar 5 yulduzli mehmonxona, turar-joy majmuasi va savdo markazini qurish, restoran va qahvaxonalar tarmog‘ini ishga tushirishni o‘z ichiga oladi.

Узбекистан планирует запустить собственные паромы в Каспийском море. Об этом сообщил министр транспорта Илхом Махкамов в интервью телеканалу O’zbekiston 24.
Глава Минтранса заявил, что Азербайджан является важным маршрутом для внешнеторговых перевозок, в том числе через Транскаспийский международный транспортный маршрут. Во время государственного визита Шавката Мирзиёева Азербайджан продлил преференции до 70% на контейнерные железнодорожные перевозки для Узбекистана до 2026 года.
«Также осуществляем работы по оперированию узбекских компаний паромами на Каспийском море. Учитывая, что увеличился объем грузоперевозок через Каспийское море, по 30−40 дней ожидаются паромы и задерживаются грузы. Узбекские предприниматели совместно с турецкими компаниями решили оперировать паромами на Каспийском море», — заявил Илхом Махкамов.
По его словам, реализация проекта строительства железной дороги Китай — Кыргызстан — Узбекистан обеспечит дополнительный транзитный объем между Узбекистаном и Азербайджаном. Стороны также договорились расширить и модернизировать инфраструктуру для обработки растущих объемов грузоперевозок.
2 июля Узбекистан и Азербайджан подписали протокол о сотрудничестве в области судоходства и судостроения. Документ был заключен между министерствами транспорта обеих стран.
В августе 2023 года президенты Узбекистана и Азербайджана обсуждали возможности создания совместной логистической компании в рамках Транскаспийского коридора и строительство складов и логистических центров в Баку и портах третьих стран.
В прошлом сентябре издание Trend со ссылкой на информированного источника сообщило, что Узбекистан и Азербайджан планируют наладить совместное производство паромов. Объем финансирования проекта составит $150 млн.
Стороны также прорабатывают другие меры для двустороннего сотрудничества в сфере транспорта и транзита. Среди них — совместное строительство складской инфраструктуры и создание совместного предприятия для развития перевозок по Транскаспийскому маршруту.
Ранее Spot писал, что хокимият Ташкента заключил соглашения с азербайджанскими компаниями на $400 млн.