Avvalroq Spot Xalqaro valyuta jamg‘armasi missiyasi yakunlari bo‘yicha xodimlarning yakuniy bayonotini e’lon qilgani haqida yozgandi.
Jamg‘arma pul-kredit siyosati inflyatsiyani Markaziy bankning 5% lik maqsadli ko‘rsatkichigacha pasaytirishga qat’iy yo‘naltirilgan bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
Qayd etilishicha, Markaziy bank 2025-yil mart oyidan boshlab asosiy stavkani asosli ravishda 14% darajasida ushlab turibdi va yuqori ijobiy real foiz stavkalarini saqlab turibdi.
Yuqori ichki talab, neft va oziq-ovqat narxlarining oshishi hamda Yaqin Sharqdagi urush tufayli logistika xarajatlarining oshishi tufayli davom etayotgan inflyatsion bosim sharoitida yetarlicha qat’iy siyosatni saqlab qolish juda muhimdir.
Aslida, so‘nggi oylarda dezinflyatsiya sur’atlari sekinlashdi va bazaviy inflyatsiya fevral oyining oxiriga nisbatan 6,3 foizgacha ko‘tarildi. Shu sababli, pul-kredit siyosatini kalibrlashda hamon iqtisodiy ma’lumotlarga e’tibor qaratish va bazaviy inflyatsiya va inflyatsion kutilmalarning pasayish tendensiyasi qayta tiklanmasa, siyosatni yanada kuchaytirishga tayyor bo‘lish zarur", — deyiladi bayonotda.
Pul-kredit siyosati ta’sirini uzatish mexanizmini kuchaytirish orqali — likvidlikni boshqarish vositalarining kengaytirilgan to‘plamini to‘g‘ri uyg‘unlashtirish, likvidlik hajmini prognoz qilish sifatini oshirish va axborot berish bo‘yicha aniqroq ishlarni amalga oshirish orqali Markaziy bank pul-kredit siyosati maqsadlariga yanada samaraliroq erishishi mumkin bo‘ladi.
2025-yil aprel oyida taqdim etilgan va ijobiy baholangan almashuv kursining moslashuvchanligini oshirish bo‘yicha yondashuvning saqlanib qolishi iqtisodiyotning shoklarni yutish salohiyatini mustahkamlaydi, xalqaro zaxiralarning saqlanishini ta’minlaydi, valyutani xedjirlashni rag‘batlantiradi va inflyatsion targetlashga o‘tishga yordam beradi.
Moliya sektori
XVJ davlat tijorat banklarini isloh qilish va xususiylashtirishni jadallashtirish moliyaviy barqarorlikni ta’minlash hamda resurslar taqsimoti samaradorligini oshirishda hal qiluvchi ahamiyatga ega, deb hisoblaydi.
Xususiylashtirishni amalga oshirishda ilg‘or xalqaro amaliyotga amal qilish, tayyorgarlik bosqichida aktivlar sifatini aniq aks ettirishga, shuningdek, korporativ boshqaruv va xatarlarni boshqarish tizimlarini mustahkamlashga alohida e’tibor qaratish lozim.
Malakali strategik investorlarni jalb qilishda shaffof tartib-qoidalarni ta’minlash va raqobatli savdolarni o‘tkazish hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Hisobdorlikni mustahkamlash uchun samaradorlikning aniq asosiy ko‘rsatkichlari, faoliyat natijalarining ishonchli monitoringi, shuningdek, tijorat va notijorat shartlarida kreditlashning to‘liq buxgalteriya hisobi va xavfni baholashga asoslangan bo‘linishi zarur.
Xodimlar hokimiyatning xususiylashtirish maqomidan qat’i nazar, barcha tijorat banklarida aktivlar sifatini tekshirishni kengaytirish, shuningdek, xizmat ko‘rsatilmaydigan kreditlarni baholashni xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish to‘g‘risidagi qarorini olqishladilar.
Davlat banklarining doimiy ravishda past moliyaviy ko‘rsatkichlarga ega bo‘lishi o‘z vaqtida tuzatish choralarini ko‘rish, shu jumladan rahbariyatni o‘zgartirish uchun sabab bo‘lishi kerak, nochor banklar esa restrukturizatsiya yoki tartibga solish tartib-taomillaridan o‘tishi kerak.
Tizimli ahamiyatga ega bo‘lgan DTBlarni (davlat tijorat banklari — tahr.) Spot) davlat funksiyalarini bajaruvchi banklar sifatida moliyaviy barqarorlik uchun xatarlarning oshishiga va byudjet xarajatlarining oshishiga olib kelishi mumkin, shuning uchun ularni qayta ko‘rib chiqish kerak", — deya qo‘shimcha qildi tashkilot.
Bundan tashqari, 2025-yilga mo‘ljallangan Moliyaviy sektorni baholash dasturi (MSBD) tavsiyalarining o‘z vaqtida bajarilishi ushbu maqsadlarga erishish va bank sektorining raqobatbardoshligini oshirishga qo‘shimcha hissa qo‘shadi.
Davlat banklarini xususiylashtirishni jadallashtirishdan tashqari, asosiy ustuvor yo‘nalishlarga quyidagilar kiradi:
• direktiv va imtiyozli kreditlash dasturlarini bosqichma-bosqich qisqartirish va ularning shaffofligini oshirish;
• Markaziy bankning operatsion mustaqilligini ta’minlash;
• aktivlarni aniq tasniflashni ta’minlash;
• to‘lov qobiliyatini stress-testdan o‘tkazish tizimini takomillashtirish.
Qayd etilishicha, hukumat tomonidan FSAP tavsiyalarini amalga oshirish bo‘yicha yo‘l xaritasining qabul qilinishi ushbu tavsiyalarni joriy etish jarayonini tezlashtirishga xizmat qilgan bo‘lardi.
Xodimlar banklar uchun kapital buferlari joriy etilishini yuqori baholaydilar, biroq shu bilan birga, davlat banklarida kapital ko‘rinishidagi har qanday potensial qo‘llab-quvvatlashning sharti sifatida “ishonchga loyiq restrukturizatsiya rejalari” mavjudligi muhimligini ta’kidlaydilar.
Shuningdek, xodimlar bugungi kunga qadar xatarlarni, jumladan, mikrokreditlash bilan bog‘liq tavakkalchiliklarni jilovlash bo‘yicha qabul qilingan makroprudensial choralarni ma’qullab, hozirda kreditlarning qariyb 15 foizini qamrab oluvchi, qarz oluvchiga yo‘naltirilgan choralardagi istisnolardan bosqichma-bosqich voz kechishni hamda bunday choralarni davlat dasturlari doirasidagi kreditlarga ham tatbiq etishni tavsiya qildilar.
Ayniqsa, so‘nggi paytlarda valyuta kursining yanada moslashuvchan bo‘lganini hisobga olgan holda, xedjlanmagan qarz oluvchilarga valyuta kreditlari ajratish bilan bog‘liq xatarlarga e’tibor qaratish ham o‘ta muhimdir.
Kreditlash
O‘z navbatida, XVJ moliyaviy barqarorlikka putur yetkazmagan holda moliyaviy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirishga chaqiradi.
“Miqdoriy maqsadli ko‘rsatkichlarni nazarda tutuvchi davlat kredit dasturlari kreditlarning nochor qarz oluvchilar foydasiga nooqilona taqsimlanishiga olib kelmoqda. Foiz stavkalarining yuqori chegaralarini belgilash amaliyotidan qochishda davom etish zarur, chunki bu moliyalashtirishga kirishni cheklaydi — ayniqsa, yuqori xavf profiliga ega va bank xizmatlaridan yetarli darajada foydalanmaydigan qarz oluvchilar uchun — va norasmiy sektorning kengayishiga yordam beradi”, — deyiladi yakuniy bayonotda.
Moliyaviy qamrovning yanada barqaror rivojlanishiga bank sohasida raqobatni kuchaytirish, kredit ma’lumotlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, bank kreditini baholash modellari va vositalarini takomillashtirish, to‘lov tizimlari va raqamli infratuzilmani modernizatsiya qilish, miqyos samarasiga erishishga ko‘maklashish, shuningdek, moliyaviy savodxonlikni oshirish hamda iste’molchilar huquqlari himoyasini kuchaytirish orqali erishish mumkin.
Makroiqtisodiy barqarorlik va FSAP doirasida tavsiya etilgan bank sohasidagi keng ko‘lamli islohotlar bilan bir qatorda, bu choralar qarz mablag‘lari qiymatining bosqichma-bosqich va barqaror pasayishiga xizmat qiladi, deya xulosa qildi jamg‘arma.
Avvalroq XVJ O‘zbekistonga aksizni oshirish va foyda solig‘i imtiyozlarini bekor qilishni tavsiya etgani haqida xabar berilgandi.

В фонде подчеркнули, что денежно-кредитная политика должна быть по-прежнему твердо нацелена на снижение инфляции до целевого показателя Центрального банка в размере 5%. ЦБ, как отмечается, обоснованно удерживает основную ставку на уровне 14% с марта 2025 года, поддерживая высокие положительные реальные процентные ставки.
Сохранение достаточно жесткой политики имеет критически важное значение в условиях продолжающегося инфляционного давления, обусловленного высоким внутренним спросом, ростом цен на нефть и продовольствие и повышением логистических расходов вследствие войны на Ближнем Востоке.
«Фактически, в последние месяцы темпы дезинфляции, судя по всему, замедлились, и базовая инфляция выросла до 6,3% по сравнению с аналогичным периодом по состоянию на конец февраля. Следовательно при калибровке денежно-кредитной политики необходимо по-прежнему ориентироваться на экономические данные и быть готовым к дальнейшему ужесточению политики, если тенденция к снижению базовой инфляции и инфляционных ожиданий не возобновится», — говорится в заявлении.
За счет усиления механизма передачи воздействия денежно-кредитной политики — с помощью надлежащего сочетания расширенного набора инструментов управления ликвидностью, повышения качества прогнозирования объема ликвидности и более четкой работы по информированию — ЦБ сможет более эффективно достигать целей денежно-кредитной политики.
Сохранение представленного в апреле 2025 года и положительно оцененного подхода по повышению гибкости обменного курса позволит укрепить потенциал экономики по поглощению шоков, обеспечит сохранность международных резервов, будет стимулировать валютное хеджирование и содействовать переходу к инфляционному таргетированию.
Финансовый сектор
В МВФ считают, что ускорение реформирования и приватизации государственных коммерческих банков играет решающую роль для обеспечения финансовой стабильности и повышения эффективности распределения ресурсов.
При проведении приватизации необходимо следовать передовой международной практике, уделяя особое внимание на подготовительном этапе точному отражению качества активов, а также укреплению систем корпоративного управления и управления рисками. Обеспечение прозрачных процедур и проведение конкурентных торгов имеют решающее значение для привлечения квалифицированных стратегических инвесторов.
Для укрепления подотчетности необходимы четкие ключевые показатели эффективности, надежный мониторинг результатов деятельности, а также полное бухгалтерское и основанное на оценке рисков разделение кредитования на коммерческих и некоммерческих условиях.
Персонал приветствовал решение властей распространить проверки качества активов на все коммерческие банки, независимо от статуса приватизации, а также привести оценку необслуживаемых кредитов в соответствие с международными стандартами. Наличие низких финансовых показателей у госбанков на постоянной основе должно стать поводом для принятия своевременных корректирующих мер, включая смену руководства, а нежизнеспособные банки должны проходить через процедуры реструктуризации или урегулирования.
«Планы по сохранению системно значимых ГКБ (государственных коммерческих банков — прим. Spot) в качестве банков, выполняющих государственные функции, могут привести к повышению рисков для финансовой стабильности и увеличению бюджетных расходов, поэтому их следует пересмотреть», — добавили в организации.
Кроме того, своевременное выполнение рекомендаций программы оценки финансового сектора (ФСАП) на 2025 год будет дополнительно способствовать достижению этих целей и повышению конкурентоспособности банковского сектора.
Помимо ускорения приватизации госбанков, к ключевым приоритетам относятся:
• постепенное сворачивание программ директивного и льготного кредитования и повышение их прозрачности;
• обеспечение операционной независимости Центробанка;
• обеспечение точной классификации активов;
• совершенствование системы стресс-тестирования платежеспособности.
Принятие правительством дорожной карты по реализации рекомендаций ФСАП, как отмечается, способствовало бы ускорению процесса внедрения этих рекомендаций. Персонал высоко оценивает введение буферов капитала для банков, но при этом подчеркивает важность наличия у госбанков «заслуживающих доверия планов по реструктуризации» как условия предоставления любой потенциальной поддержки в виде капитала.
Персонал также приветствовал принятые на сегодняшний день макропруденциальные меры по сдерживанию рисков, в том числе рисков, связанных с микрокредитованием, и рекомендовал постепенно отказаться от исключений из ориентированных на заемщиков мер, которые в настоящее время охватывают около 15% кредитов, а также распространить такие меры на кредиты, выдаваемые в рамках госпрограмм. Крайне важно также уделить внимание рискам, связанным с предоставлением валютных кредитов нехеджированным заемщикам, особенно с учетом недавнего повышения гибкости обменного курса.
Кредитование
В свою очередь, МВФ призывает расширять доступ к финансовым услугам, не подрывая при этом финансовую стабильность.
«Государственные программы кредитования, предусматривающие количественные целевые показатели, приводят к нерациональному распределению кредитов в пользу нежизнеспособных заемщиков. Необходимо продолжать избегать практики установления верхних пределов процентных ставок, поскольку они бы ограничивали доступ к финансированию — особенно для заемщиков с более высоким профилем риска и недостаточным доступом к банковским услугам — и способствовали бы расширению неформального сектора», — говорится в заключительном заявлении.
Более устойчивое развитие финансовой доступности можно обеспечить за счет усиления конкуренции в банковском секторе, расширения доступа к кредитной информации, совершенствования моделей и инструментов банковской кредитной оценки, модернизации платежных систем и цифровой инфраструктуры, содействия достижению эффекта масштаба, а также повышения финграмотности и усиления защиты прав потребителей.
Наряду с макроэкономической стабильностью и более масштабными реформами банковского сектора, рекомендованными в рамках ФСАП, эти меры будут способствовать постепенному устойчивому снижению стоимости заемных средств, резюмировали в фонде.
Ранее Spot писал, что МВФ рекомендовал Узбекистану повысить акцизы и отменить льготы по налогу на прибыль.