Avvalroq Spot O‘zbekiston Milliy investitsiya jamg‘armasi (UzMIF) Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan aksiyalar va global depozitar tilxatlar (GDR) shaklida birlamchi ommaviy taklif (IPO) o‘tkazilishi mumkinligini e’lon qilgani haqida yozgan edi.
16-aprel kuni jamg‘arma oddiy aksiyalarni Toshkent fond birjasida joylashtirish, shuningdek, GDRlarni Buyuk Britaniyaning Moliyaviy nazorat va tartibga solish boshqarmasi (FCA) rasmiy ro‘yxatiga kiritib, ularni London fond birjasining asosiy bozorida savdoga chiqarish niyatini tasdiqladi. Bu haqda Spot’ga taqdim etilgan Franklin Templeton investitsiya kompaniyasi e’lonida aytilgan.
Barcha qimmatli qog‘ozlar Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan UzMIFning sotuvchi aksiyadori huquqlari asosida sotiladi. IPO ikki transhdan iborat bo‘ladi:
• oddiy aksiyalarni Toshkent fond birjasida O‘zbekiston va boshqa ba’zi yurisdiksiyalardagi institutsional investorlarga, shuningdek O‘zbekiston va boshqa ba’zi yurisdiksiyalar fuqarolari bo‘lgan chakana investorlarga taklif etish;
• GDRni London fond birjasida (LSE) O‘zbekistondan tashqaridagi institutsional investorlarga taklif etish.
Joylashtirish doirasidagi yakuniy narx, shuningdek, sotilishi kerak bo‘lgan GDR va taklif etilayotgan aksiyalar soni arizalar kitobini tuzish natijalariga ko‘ra aniqlanadi. Ular may oyi o‘rtalarida e’lon qilinishi rejalashtirilgan, “tez orada London va Toshkent fond birjalarida savdolarga qo‘yiladi”.
Xalqaro joylashtirish Jefferies International Limited tomonidan yagona global koordinator sifatida amalga oshiriladi. Shuningdek, Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Auerbach Grayson and Company LLC va Raiffeisen Bank International AG ODDO BHF SCA hamda WOOD & Company Financial Services, a.s. bilan hamkorlikda ishtirok etadi.
Toshkentda joylashtirish Alkes Research LLC, Avesta Investment Group LLC va Bluestone Financial Group Inc LLC JV tomonidan amalga oshiriladi.
STJ Advisors Group Limited, ScholzvonGleich LLP va Finasia Capital Ltd. kompaniyalari moliyaviy maslahatchilar sifatida jalb etilgan. Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP va Kosta Legal kompaniya hamda sotuvchi aksiyadorning yuridik maslahatchilari bo‘lsa, White & Case LLP va Dentons Tashkent global koordinator va qo‘shma bukrannerlar yuridik maslahatchilari hisoblanadi.
IPO doirasidagi asosiy investorlar BlackRock, Franklin Resources, Redwheel tomonidan boshqariladigan fondlar va hisoblar, shuningdek, Allan & Gill Gray Foundationga 100% tegishli bo‘lgan ikkita g‘aznachilik kompaniyasi bo‘ladi. Ular “muayyan standart shartlarga rioya qilgan holda” taxminan $300 mlnlik GDRga obuna bo‘lish bo‘yicha kelishib oldilar.
Toshkentdagi IPO doirasida tarqatiladigan taklif etilayotgan aksiyalarning va Londondagi joylashtirish doirasida tarqatiladigan GDRlarning yakuniy soni sotuvchi aksiyadorning mutlaq ixtiyoriga ko‘ra, ariza topshirish davri tugagandan so‘ng belgilanadi.
Xalqaro joylashtirish doirasida Iqtisodiyot va moliya vazirligi GDR umumiy miqdorining 15% igacha bo‘lgan miqdorda qo‘shimcha joylashtirish opsionini (over-allotment option) taqdim etishi mumkin. Qo‘shimcha ma’lumotlar, jumladan, chakana investorlar uchun narx shartlari keyingi e’lonlar va prospektda taqdim etiladi.
UzMIFning rejalashtirilgan IPO tafsilotlarini saytda bilib olish mumkin.
Avvalroq Spot Rothschild & Co O‘zbekistondagi yirik korxonalarga IPO o‘tkazishga yordam berishi haqida yozgandi.

Как ранее сообщал Spot, Национальный инвестиционный фонд Узбекистана (УзНИФ) объявил о возможности проведения Министерством экономики и финансов первичного публичного предложения в форме акций и глобальных депозитарных расписок (GDR).
16 апреля фонд подтвердил намерения выпустить обыкновенные акции на Республиканской фондовой бирже «Тошкент», а также включить GDR в категорию Официального списка Управления по финансовому регулированию и надзору Великобритании (FCA) для их допуска к торгам на основном рынке листинговых ценных бумаг Лондонской фондовой биржи. Об этом говорится в объявлении инвесткомпании Franklin Templeton, с которым ознакомился Spot.
Все ценные бумаги будут реализовываться Минэкономфином на правах продающего акционера УзНИФ. IPO будет состоять из двух траншей:
• предложение обыкновенных акций на Ташкентской фондовой бирже институциональным инвесторам в Узбекистане и некоторых других юрисдикциях, а также розничным инвесторам — гражданам Узбекистана и некоторых других юрисдикций;
• предложение GDR на Лондонской фондовой бирже (LSE) институциональным инвесторам за пределами Узбекистана.
Окончательная цена в рамках размещения, а также количество подлежащих продаже GDR и предлагаемых акций будут определены по итогам составления книги заявок. Их планируется объявить в середине мая, «вскоре после чего последует допуск к торгам» на Лондонской и Ташкентской фондовых биржах.
Международное размещение осуществляется Jefferies International Limited, выступающей в качестве единственного глобального координатора, а также Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Auerbach Grayson and Company LLC и Raiffeisen Bank International AG в сотрудничестве с ODDO BHF SCA и WOOD & Company Financial Services, a.s.
Ташкентское размещение осуществляется Alkes Research LLC, Avesta Investment Group LLC и Bluestone Financial Group Inc LLC JV.
STJ Advisors Group Limited, ScholzvonGleich LLP и Finasia Capital Ltd. выступают финансовыми консультантами компании в связи с размещением.
Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP и Kosta Legal выступают юридическими консультантами компании и продающего акционера. White & Case LLP и Dentons Tashkent выступают юридическими консультантами единственного глобального координатора и совместных букраннеров.
Якорными инвесторами в рамках IPO выступят фонды и счета под управлением BlackRock, Franklin Resources, Redwheel, а также две казначейские компании, на 100% принадлежащие Allan & Gill Gray Foundation. Они договорились о подписке на GDR на сумму около $300 млн «при соблюдении определенных стандартных условий».
Итоговое количество предлагаемых акций, распределяемых в рамках IPO в Ташкенте, и GDR, распределяемых в рамках размещения в Лондоне, будет определено по исключительному усмотрению продающего акционера по завершении периода подачи заявок.
В рамках международного размещения Минэкономфин может предоставить опцион на доразмещение (over-allotment option) в объеме до 15% от общего количества GDR. Дополнительная информация, включая ценовые условия для розничных инвесторов, будет предоставлена в последующих объявлениях и в проспекте.
Узнать подробности планируемого IPO УзНИФ можно на сайте.
Ранее Spot писал, что Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана разместит новые облигации на 300 млрд сумов.