2026-yilning birinchi yarmida O‘zbekistonga xorijdan pul o‘tkazmalari hajmi $9 mlrddan ortiqqa oshdi. Bu haqda Markaziy bankning ichki valyuta bozori sharhida keltirilgan.
Unga ko‘ra, yanvar-iyun oylarida mamlakatga xalqaro pul o‘tkazmalari orqali $9,3 mlrd kelib tushgan bo‘lib, bu o‘tgan yilning mos davriga ($8,2 mlrd) nisbatan 13% ga, 2024-yilga ($6,5 mlrd) nisbatan esa qariyb 44% ga ko‘pdir.
Shu bilan birga, O‘zbekistondan chiqib ketgan mablag‘lar hajmi bir yil oldingi $1,23 mlrd va ikki yil oldingi $1,25 mlrdga nisbatan biroz oshib, $1,33 mlrdga yetdi. Natijada xalqaro pul o‘tkazmalarining ijobiy saldosi qariyb $8 mlrdni tashkil etdi.
markaziy bank, pul o‘tkazmalari, valyuta bozori
Shuningdek, Markaziy bank jismoniy shaxslarning banklar bilan amalga oshirgan operatsiyalarining ijobiy saldosi ichki bozorda qo‘shimcha taklif manbai bo‘lib xizmat qilganini qayd etdi.
Dastlabki olti oyda aholi banklarga $12,26 mrdlik xorijiy valyuta sotdi — bu o‘tgan yilga nisbatan ($9,1 mlrd) qariyb 1,4 barobar ko‘pdir. Jismoniy shaxslar tomonidan valyuta sotib olish hajmi 26% ga oshib, $5,39 mlrddan $6,77 mlrdga yetdi.
Natijada, fuqarolar tomonidan xorijiy valyuta taklifi unga bo‘lgan talab hajmidan $5,49 mlrdga ortiq bo‘ldi.
Taqqoslash uchun: bir yil avval ijobiy saldo $3,71 mlrdni, 2024-yilning birinchi yarmida esa $2,6 mlrdni tashkil etgan edi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda valyuta taklifi talabdan tezroq o‘sgani, taqchillik qisqargani haqida yozgan edi.

Объем денежных переводов, поступивших в Узбекистан через международные системы в первом полугодии 2026 года, достиг $9,3 млрд, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом говорится в обзоре Центрального банка по внутреннему валютному рынку.
По данным регулятора, за январь-июнь через международные денежные переводы в Узбекистан поступило $9,3 млрд — на 13% больше, чем годом ранее ($8,2 млрд), и почти на 44% больше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года ($6,5 млрд).
Одновременно объем исходящих переводов вырос незначительно — до $1,32 млрд против $1,22 млрд годом ранее и $1,25 млрд двумя годами ранее. В результате положительное сальдо международных денежных переводов составило около $8 млрд.
валютный рынок, денежные переводы, центральный банк
Центробанк также отметил, что положительное сальдо операций физических лиц с коммерческими банками стало дополнительным источником предложения иностранной валюты на внутреннем рынке.
За первые шесть месяцев население продало банкам иностранную валюту на $12,26 млрд — почти в 1,4 раза больше, чем годом ранее ($9,1 млрд). Объем покупки валюты физлицами увеличился на 26% — с $5,39 млрд до $6,77 млрд.
Таким образом, предложение иностранной валюты со стороны граждан превысило спрос на нее на $5,49 млрд.
Для сравнения: годом ранее положительное сальдо составляло $3,71 млрд, а в первом полугодии 2024 года — $2,6 млрд.