O‘zbekistonda valyuta bozorida taklif o‘sishi talabdan yuqori bo‘ldi. Bu haqda Markaziy bankning ichki valyuta bozori sharhida keltirilgan.
2026-yilning birinchi yarim yilligida xorijiy valyutaga bo‘lgan talab qariyb $32 mlrdni tashkil etib, 2025-yilning mos davriga nisbatan 20% ga oshdi. Shu bilan birgam ichki valyuta bozorida xorijiy valyuta taklifi (Markaziy bank operatsiyalarini hisobga olmaganda) yanada tezroq — 31% ga o‘sib, $27,8 mlrdga yetdi.
Yilning birinchi yarmida ichki bozorda xorijiy valyutaga bo‘lgan talab va taklif o‘rtasidagi salbiy saldo qariyb $4,2 mlrdni tashkil etdi. Bir yil avval farq ancha yuqori edi — taxminan $5,5 mlrd. Natijada, valyutaga bo‘lgan talabning oshishiga qaramay, taqchillik taxminan $1,3 mlrdga yoki deyarli 24% ga kamaydi.
Markaziy bank monetar oltin bilan bog‘liq operatsiyalar hisobiga shakllangan qo‘shimcha likvidlik regulyatorning neytrallik tamoyili doirasidagi valyuta operatsiyalari hamda boshqa pul-kredit instrumentlari orqali sterilizatsiya qilib borilganini qayd etdi.
markaziy bank, valyuta bozori, dollar
Talabning asosiy hajmini hamon yuridik shaxslar shakllantirmoqda. Yanvar-iyun oylarida ularning xorijiy valyutaga bo‘lgan talabi 19% ga oshib, $21,2 mlrddan $25,2 mlrdga yetdi. Jismoniy shaxslar tomonidan talab yanada sezilarli — 26% ga yoki $5,4 mlrddan $6,8 mlrdga oshdi.
Shu bilan birga, valyuta taklifi ham sezilarli darajada oshdi. Yuridik shaxslar xorijiy valyutani sotishni 29% ga — $10,4 mlrddan $13,5 mlrdgacha oshirdi. Aholi taklifi 35% ga oshib, $9,1 mlrddan $12,3 mlrdga yetdi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda O‘zbekiston tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi orqali bozorga qariyb $2 mlrd valyuta kirib keldi, bu o‘tgan yilga nisbatan 18% ga ko‘pdir.
Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, jami taklif hajmi bir yil oldingi $21,1 mlrdga nisbatan $27,8 mlrdga yetgan.
Xo‘jalik yurituvchi subyektlarning eksport tushumi birinchi yarim yillikda 30% ga oshib, $10,1 mlrdni tashkil etdi. Shundan $5,6 mlrdi yoki eksport tushumining 55%i ichki valyuta bozorida sotilgan. O‘tgan yilning shu davriga nisbatan eksport valyuta tushumlarini sotish hajmi 26,4% ga yoki $1,2 mlrdga oshdi.
Markaziy bank importni moliyalashtirish tarkibini ham tahlil qildi. Asosiy manba hamon ichki bozordan valyuta sotib olish bo‘lib qolmoqda. Agar 2025-yilning yanvar-iyun oylarida import operatsiyalarining 63,1% unga to‘g‘ri kelgan bo‘lsa, joriy yilda bu ko‘rsatkich 67,2% ga oshdi.
Shu bilan birga, kompaniyalarning o‘z valyuta mablag‘lari hisobidan importni moliyalashtirish ulushi 23,7% dan 22,6% ga, valyuta kreditlari hisobidan moliyalashtirish ulushi esa 13,2% dan 10,2% ga kamaydi.
Shunday qilib, korxonalar valyutani to‘g‘ridan-to‘g‘ri ichki bozordan ko‘proq sotib ola boshladilar, tashqi kreditlarga qaramlik esa pasayishda davom etdi.
Avvalroq Spot Markaziy bank ilovalarga kirishda biometrik tekshiruv va P2P o‘tkazmalar qoidalarini yumshatishni rejalashtirayotgani haqida yozgan edi.

Предложение иностранной валюты в Узбекистане росло быстрее спроса. Об этом говорится в обзоре Центрального банка по внутреннему валютному рынку.
Совокупный спрос на иностранную валюту в Узбекистане по итогам первого полугодия 2026 года составил почти $32 млрд, увеличившись на 20% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. При этом предложение иностранной валюты на внутреннем рынке (без учета операций Центрального банка) росло еще быстрее — на 31%, достигнув $27,8 млрд.
За первое полугодие отрицательное сальдо между спросом и предложением иностранной валюты на внутреннем рынке составило около $4,2 млрд. Годом ранее разрыв был значительно выше — около $5,5 млрд. Таким образом, несмотря на рост спроса на валюту, дефицит сократился примерно на $1,3 млрд, или почти на 24%.
Регулятор отметил, что дополнительная ликвидность, образовавшаяся в результате операций с монетарным золотом, была полностью стерилизована посредством валютных операций и других инструментов денежно-кредитной политики в рамках принципа нейтральности ЦБ.
Основной объем спроса по-прежнему формируют юридические лица. За январь-июнь их потребность в иностранной валюте выросла на 19% — с $21,2 млрд до $25,2 млрд. Спрос со стороны физических лиц увеличился еще заметнее — на 26%, с $5,4 млрд до $6,8 млрд.
Вместе с тем предложение валюты также существенно выросло. Юридические лица увеличили продажу иностранной валюты на 29% — с $10,4 млрд до $13,5 млрд. Предложение со стороны населения выросло на 35% — с $9,1 млрд до $12,3 млрд.
Еще почти $2 млрд валюты поступило на рынок через Министерство экономики и финансов и Фонд реконструкции и развития Узбекистана (ФРРУ), что на 18% больше показателя прошлого года.
По данным Центробанка, общий объем предложения достиг $27,8 млрд против $21,1 млрд годом ранее.
Экспортная выручка хозяйствующих субъектов за первое полугодие увеличилась на 30% и составила $10,1 млрд. Из этой суммы на внутреннем валютном рынке было реализовано $5,6 млрд, или 55% экспортной выручки. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года объем продажи экспортной валютной выручки вырос на 26,4%, или на $1,2 млрд.
Центробанк также проанализировал структуру финансирования импорта. Основным источником по-прежнему остается покупка валюты на внутреннем рынке. Если в январе-июне 2025 года на нее приходилось 63,1% импортных операций, то в текущем году показатель вырос до 67,2%.
Одновременно доля импорта, оплаченного за счет собственных валютных средств компаний, снизилась с 23,7% до 22,6%, а доля финансирования за счет валютных кредитов уменьшилась с 13,2% до 10,2%.
Таким образом, предприятия стали чаще приобретать валюту непосредственно на внутреннем рынке, а зависимость от внешнего кредитования продолжила снижаться.
Ранее Spot писал, что ЦБ предлагает смягчить требования по кибербезопасности для банков и регулирование P2P-переводов.