O‘zbekistonda gazdan foydalanishni qisqartirib, qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanishni oshirishga chaqirildi. Bu haqda 5-avgust kuni Xorazm viloyati tadbirkorlari bilan hukumat komissiyasining ochiq muloqotida ma’lum qilindi.
Xorazm viloyati hokimi o‘rinbosari Alisher Dushanovning ma’lum qilishicha, Odas Enerji CA korxonasi 2026-yilning yanvar-iyun oylarida 168 milliard so‘mlik elektr energiyasi ishlab chiqargan. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 5 mlrd so‘mga kam.
Uning so‘zlariga ko‘ra, gaz-porshenli elektr stansiyasining quvvati 174 MVt bo‘lishiga qaramay, Energetika vazirligi huzuridagi Milliy dispetcherlik markazi undan atigi 50−60 MVt elektr energiyasi yetkazib berishni buyurtma qilmoqda. Bunga joriy yilda quyosh elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi keskin oshgani sabab bo‘lmoqda.
“Elektr energiyasi yetkazib berish bo‘yicha buyurtmalar kamaygani sababli korxona past quvvatda ishlamoqda. Iltimos, Energetika vazirligi va O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari uning ishlab chiqargan elektr energiyasini 100% hajmda qabul qilishini ta’minlasin”, — deya qo‘shimcha qildi hokim o‘rinbosari.
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev davlat-xususiy sheriklik loyihasi bo‘yicha shartnoma shartlari haqida so‘raganida, hokim o‘rinbosari shartnomada ishlab chiqarilgan barcha elektr energiyasini sotib olish majburiyati ko‘zda tutilmaganini, xarid davlat ehtiyojidan kelib chiqib amalga oshirilishini aytdi.
Odas Enerji CA vakili gaz-porshenli elektr stansiyasi gazdan foydalanishini ta’kidladi.
“Men energetika vaziri bo‘lganimda, gazdan foydalanishni qisqartirib, quyosh energiyasiga e’tiborni kuchaytirgan bo‘lardim. Gazning o‘zi ham yetishmayapti — aholiga ham, hech kimga ham yetarli emas”, — dedi bosh vazir o‘rinbosari.
Xodjayev zarurat tug‘ilganda Odas Enerji CA’dan elektr energiyasi xarid qilish masalasini bayonnomaga kiritishni topshirdi.
2022-yil mart oyida Xorazm viloyatining Yangiariq tumanida Turkiyaning Odas Enerji CA kompaniyasi tomonidan davlat-xususiy sheriklik asosida qurilgan 174 MVt quvvatga ega gaz-porshenli elektr stansiyasi ishga tushirilgan. Loyihaga kompaniya tomonidan $105 mln investitsiya kiritilgan.
Stansiya yiliga 1,4 mlrd kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqarish quvvatiga ega. Bunda har yili qariyb 175 mln kub metr tabiiy gaz tejalishi kutilgan.
KTYDR ma’lumotlariga ko‘ra, Odas Enerji CA 2021-yil fevralida ro‘yxatdan o‘tgan. Ustav fondi 5,95 mlrd so‘m bo‘lgan kompaniya boshqa elektr stansiyalari orqali elektr energiyasi ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi. Uning yagona ta’sischisi Hidro Enerji Elektrik Üretim Sanayi Anonim Şirketi, rahbari esa Dereli Zehra Zeynep hisoblanadi.
elektr energiyasi, gaz, quyosh energiyasi, xorazm
Avvalroq Spot biznes uchun elektr energiyasi oldindan to‘lovi ikki baravar kamaytirilishi mumkinligi haqida yozgandi.

В Узбекистане призвали сократить использование газа в пользу возобновляемых источников энергии. Об этом 5 августа говорилось на открытом диалоге правительственной комиссии с предпринимателями Хорезмской области.
Заместитель хокима Хорезмской области Алишер Душанов сообщил, что предприятие Odas Enerji CA в январе-июне 2026 года произвела электроэнергию на 168 млрд сумов, что на 5 млрд сумов меньше аналогичного периода прошлого года.
По его словам, при мощности газопоршневой электростанции в 174 МВт ГУП «Национальный диспетчерский центр» при Министерстве энергетики дает заказ на поставку лишь на 50−60 МВт. Это связано с тем, что в этом году резко выросла солнечная генерация.
«Из-за снижения заказа на поставки предприятие работает на малой мощности. Просьба — чтобы Министерство энергетики и „Национальные электрические сети Узбекистана“ приняли их ток на 100%», — добавил замхокима.
газ, жамшид ходжаев, электроэнергия, солнечная энергия
Представители Odas Enerji CA. Фото: правительственная комиссия
На вопрос о заместителя премьер-министра Жамшида Ходжаев об условиях контракта на проект государственно-частного партнерства замхокима заявил, что договор не предусматривает обязательства о покупке всей электроэнергии, а только исходя из потребностей государства.
Представитель Odas Enerji CA отметил, что газопоршневая электростанция использует газ.
«Если бы я был министром энергетики, я бы сократил использование газа и делал упор на солнечную энергию. Газа и так не хватает — ни населению, никому», — заявил вице-премьер.
Ходжаев поручил внести в протокол вопрос о покупке энергии у Odas Enerji CA при возникновении необходимости.
В марте 2022 года в Янгиарыкском районе Хорезмской области заработала газопоршневая электростанция мощностью 174 МВт, реализованная в рамках ГЧП турецкой компанией Odas Enerji CA, инвестировавшей $105 млн. Станция способна вырабатывать 1,4 млрд кВт⋅ч электроэнергии в год, при этом экономия природного газа составит около 175 млн кубометров ежегодно.
Согласно ЕГРПО, Odas Enerji CA было зарегистрировано в феврале 2021 года. Компания с уставным фондом в размере 5,95 млрд сумов занимается «производством электроэнергии прочими электростанциями». Единственным учредителем является Hidro Enerji Elektrik Üretim Sanayi Anonim Şirketi, а руководителем — Дерели Зехра Зейнеп.
Ранее Spot писал, что для бизнеса в Узбекистане предлагают снизить предоплату за электроэнергию вдвое.