Spot Qozon Federal universitetining vakillari bilan Jizzax viloyati hokimligi oʻrtasida kelishuv imzolanganligi haqida yozgan edi. Prezident Shavkat Mirziyoyevning qaroriga koʻra, yangi oliygohning taʼlim faoliyati 2022/2023-oʻquv yilidan boshlanadi. Filialga talabalarni oʻqishga qabul qilish davlat granti hamda toʻlov-kontrakt asosida amalga oshiriladi.
Mazkur OTMda geologiya, dasturiy muhandislik, iqtisodiyot, mashinasozlik, davolash ishi, stomatologiya, farmatsiya, tibbiy biokimyo kabi yoʻnalishlar va magistratura mutaxassisliklari boʻyicha kadrlar tayyorlanadi.
Taʼlim kunduzgi, sirtqi va boshqa shakllarida olib boriladi. Bitiruvchilarga Oʻzbekiston va Rossiyada tan olinadigan Universitet diplomi beriladi.
Shuningdek, filial professor-oʻqituvchilarining 40% dan kam boʻlmagan miqdorini Universitet va xorijiy oliy taʼlim tashkilotlarining professor-oʻqituvchilarini dars berishga va ilmiy faoliyatga jalb etish orqali shakllantiradi.

В Джизаке откроется филиал Казанского федерального университета. Соответствующее постановление подписал президент Шавкат Мирзиёев.
Филиал начнет работу с 2022/2023 учебного года. Около 30% абитуриентов будут приняты на основе государственного гранта. После окончания обучения такие выпускники будут распределены в государственные организации с условием обязательной отработки не менее трех лет.
Обучение будет проходить по направлениям:
- геология;
- программный инжиниринг;
- экономика;
- машиностроение;
- лечебное дело;
- стоматология;
- фармация;
- медицинская биохимия.
Не менее 40% профессорского-преподавательского состава будет привлечено из-за рубежа, в том числе из Казанского федерального университета.
С 2021/2022 учебного года Казанский университет совместно с Джизакским филиалом Национального университета Узбекистана начнет подготовку кадров по направлениям «Программный инжиниринг», «Фармация» и «Информационные системы и технологии» на основе совместных образовательных программ.