Spot ilgari yozganidek, oʻtgan yilning noyabr oyida SES 175 ta tashkilotni emlanmagan xodimlar tufayli vaqtincha yopib qoʻygan edi. 2 mingdan ortiq ish beruvchilar emlanmaganlarni ishga qabul qilganliklari uchun jarimaga tortildi.
Avvalroq Covid-19 ga qarshi kurash boʻyicha maxsus komissiya karantin choralarini kuchaytirish boʻyicha qaror qabul qilgani maʼlum boʻlgan edi. Xususan, emlanmagan xodimlarni ishga joylashtirishga ruxsat bergan tashkilot rahbarlari javobgarlikka tortilishi haqida maʼlum qilindi.
Bunday kompaniyalar ishi toʻxtatilmaydi, dedi sogʻliqni saqlash vaziri oʻrinbosari Anvar Alimov 10-yanvar, dushanba kuni boʻlib oʻtgan matbuot anjumani chogʻida.
“15-yanvarga qadar barcha kompaniyalar majburiy emlash haqida xabardor qilinadi. Emlanmagan xodimlari bor tashkilotlar masofadan ishlashga yuboriladi. Yaqin besh kun ichida ishchilari birinchi vaksina oladigan muassasalar avvalgidek ishlashda davom etishlari mumkin”, — dedi Alimov.
Shuningdek, u sogʻligʻi sababli emlash uchun kontrendikatsiyaga ega boʻlganlar masofaviy ishlashga oʻtishlari kerakligini qoʻshimcha qildi.
Jazo choralari qoʻllanilmaydi, dedi Sanitariya-epidemiologiya xavfsizligi va sogʻliqni saqlash xizmatining birinchi oʻrinbosari Xolmamat Norboyev.
“Bugungi kunda 78 ta bayonnoma asosida qoʻllanilgan jarimalar oʻz kuchini yoʻqotdi. Yaqin kelajakda faqat xabar berish kampaniyasini oʻtkazishga qaror qilindi. Qonun hujjatlari darajasida jarimalar mavjud emas. Har bir fuqaro tinchligi va farovonligini saqlashga koʻmaklashish asosiy vazifamizdir. Biz bunday qiyin davrda biznesning ishini ogʻirlashtiradigan maqsadlarga intilmaymiz”, — dedi u.

Как ранее писал Spot, в ноябре прошлого года СЭС временно закрыла 175 организаций из-за непривитых сотрудников. Более 2 тыс. работодателей получили штрафы за допуск невакцинированных к работе.
Ранее стало известно о решении спецкомиссии по борьбе с Covid-19 по усилению карантинных мер. В частности, сообщалось о привлечении к ответственности руководителей организаций, допустивших на рабочие места невакцинированных сотрудников.
Работа таких компаний не будет приостанавливаться, сообщил заместитель министра здравоохранения Анвар Алимов в ходе пресс-конференции в понедельник, 10 января, передает корреспондент Spot.
«До 15 января все компании будут уведомлены об обязательной вакцинации. Организации, в которых есть непривитые сотрудники, будут отправляться на удаленную работу. Те учреждения, в которых в ближайшие пять дней работники получат первую вакцину, смогут продолжить работу в прежнем режиме», — отметил Алимов.
Он также добавил, что на удаленную работу должны будут перейти те, кому противопоказана вакцинация по состоянию здоровья.
Штрафные меры применяться не будут сообщил первый заместитель службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Холмамат Норбоев.
«Сегодня штрафы, которые применялись на основе 78 протокола, перестали иметь силу. Было принято решение в ближайшее время проводить только уведомительную кампанию. Мер наказания на уровне законодательных актов — нет. Наша главная задача — содействовать сохранению спокойствия и благополучия каждого гражданина. Мы не преследуем цели в столь сложное время усугублять работу бизнеса», — подчеркнул он.
Закон, позволяющий работодателям не допускать к работе непривитых сотрудников, был принят в начале августа 2021 года.