Spot avval yozganidek, ayni paytda “Oʻzsanoatqurilishbank” xususiylashtirish jarayonida boʻlib turibdi. Bu 2023-yilgacha bosqichma-bosqich amalga oshiriladi. Dastlab Xalqaro moliya korporatsiyasi ishtirok etadigan transformatsiya, soʻngra davlat aksiyalari paketini sotish rejalashtirilgan.
Oʻtgan yili bank birinchi bosqichning borishi haqida hisobot bergan edi. Filiallar tuzilmasi oʻzgardi, anderrayting (bank xodimlari ishtirokisiz kredit operatsiyalari) joriy etildi, biznes jarayonlarini optimallashtirish boshlandi.
Keyinroq Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki “Oʻzsanoatqurilishbank” aksiyadoriga aylanishi maʼlum boʻldi. Muassasa $50 mln ga kredit liniyasi ochadi, keyinchalik u ustav kapitaliga aylantirilib, uning aksiyalar paketini tashkil qiladi.
“Oʻzsanoatqurilishbank” asosiy boʻlmagan, foydalanilmayotgan aktivlardan qutula boshladi. Bu Vazirlar Mahkamasining 18-fevraldagi qarorida keltirilgan. Gap 14 ta obyekt haqida ketmoqda: 3 tasi Toshkent shahrida, 11 tasi Jizzax viloyatida joylashgan. Bular 11 ta noturar bino, Yangiyoʻl va Qibray tumanlaridagi 2 ta parrandachilik fabrikasi, shuningdek, Arnasoy tumanidagi istirohat bogʻi hisoblanadi.
Bank ularni Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga bepul — qoldiq (balans) qiymatida oʻtkazadi. Keyin Davaktiv mulklarni ochiq auksion savdosida sotadi. Bunday holda, bank ularni amalga oshirishgacha boʻlgan barcha xarajatlarni qoplashi kerak.
Bundan tashqari, “Oʻzsanoatqurilishbank” xodimlari Sber Universitetiga oʻqish va malaka oshirishga yuboriladi. Tegishli kelishuvga Shavkat Mirziyoyevning oʻtgan yilning noyabr oyida Rossiyaga tashrifi chogʻida erishilgan edi. Istisno tariqasida, bank Rossiya taʼlim muassasalari, biznes va boshqaruv maktablari, shuningdek, Rossiya banklarining korporativ oʻquv markazlari bilan toʻgʻridan-toʻgʻri shartnomalar tuzishga ruxsat berildi, bunda yuqori va masʼul xodimlarni xalqaro standartlarga muvofiq tayyorlash maqsad qilingan.

«Узпромстройбанк» начал избавляться от непрофильных, неиспользуемых активов, следует из постановления Кабмина.
Речь идёт о 14 объектах:
• три — в Ташкентской области;
• 11 — в Джизакской области.
Это 11 нежилых зданий, 2 птицефабрики в Янгиюльском и Кибрайском районах, а также парк в Арнасайском районе.
Банк безвозмездно передаст их Агентству по управлению госактивами — по остаточной (балансовой) стоимости. АУГА затем продаст объекты с открытых торгов. При этом банк должен покрыть все расходы, связанные с их содержанием, вплоть до реализации.
Кроме того, сотрудников «Узпромстройбанка» будут отправлять на обучение и повышение квалификации в СберУниверситет. Соответствующая договорённость была достигнута в ходе визита Шавката Мирзиёева в Росиию в ноябре прошлого года. В виде исключения, банку разрешили заключать прямые договоры с российскими образовательными учреждениями, школами бизнеса и управления, а также корпоративными учебными центрами банков РФ — на обучение руководящих и ответственных сотрудников по международным стандартам.
«Узпромстройбанк» приватизируют поэтапно до 2023 года. Сначала намечена трансформация, в которой участвует Международная финансовая корпорация, затем продажа госпакета акций.
В прошлом году банк сообщил о том, как проходит первый этап. Изменилась структура филиалов, внедрён андеррайтинг (кредитные операции без участия сотрудников банка), началась оптимизация бизнес-процессов.
Позже стало известно, что в состав акционеров «Узпромстройбанка» войдёт Европейский банк реконструкции и развития. Учреждение откроет кредитную линию на $50 млн, которые затем сконвертируются в уставный капитал, сформировав его пакет акций.
Ранее Spot писал, что в декабре отечественные банки избавились от 1,4 трлн сумов проблемных кредитов, сократив их долю до 5,2% портфолио.