2025-yilga kelib Qozogʻiston va Oʻzbekiston yana bir temir yoʻl liniyasini ishga tushiradi. Bu haqda Qozogʻiston hukumati yigʻilishida maʼlum qilindi.
Sanoat va infratuzilmani rivojlantirish vaziri Kairbek Uskenbayev Qozogʻiston temir yoʻllari quvvatini oshirishga qaratilgan loyihalar haqida gapirdi. Ular orasida Darboza shoxobchasi — Maktaaral ham bor.
Yangi temir yoʻl Qozogʻiston janubini Oʻzbekistonning markaziy hududlari bilan bogʻlaydi. Loyiha Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlariga qisqaroq tranzit yoʻnalishini hamda Oʻzbekistonga qoʻshimcha chiqish yoʻlini taʼminlaydi, dedi Uskenboyev.
Hozirda loyihaning texnik-iqtisodiy asoslari ishlab chiqilmoqda. Dastlabki rejaga koʻra, 106 km uzunlikdagi shoxobcha 2024−2025-yillarda quriladi va uning qiymati 162 milliard tenge ($336 mln)ni tashkil qiladi.
Liniyaning toʻliq ishlashi uchun “Jizzax” vokzaliga chiqishni taʼminlash zarur. Vazirning soʻzlariga koʻra, 89 km yoʻlni rekonstruksiya qilish talab etiladi — Qozogʻistonda Irjar chegara stansiyasigacha boʻlgan 12 km, Oʻzbekistondagi 77 km.
Bundan tashqari, 2025-yilgacha Qozogʻiston mamlakatning tranzit salohiyatini oshirish maqsadida yana ikkita temir yoʻl loyihasini amalga oshirmoqda. Bu Xitoy bilan chegaradosh Doʻst-Moʻyinti yoʻnalishi, shuningdek, Olmaota shahrini aylanib oʻtuvchi shoxobcha.
Darboza-Maqtaaral shoxobchasini loyihalash bir necha yildan buyon davom etmoqda. Avval aytib oʻtganimizdek, u Sariogʻosh chegara stansiyasi va Toshkent oʻrtasidagi liniyadagi yuk oqimining bir qismini oʻz zimmasiga oladi hamda Turkiston oʻlkasining rivojlanishiga yordam beradi.
Qozogʻistonlik eksportyorlar “Sariagʻash-Keles” chegara punktida tovarlarning kechikishidan shikoyat qildi. Yangi filial yuklarni tushirish va Oʻzbekistonga yetkazib berish va janubdan Afgʻoniston va Pokistonga tranzitni tezlashtirish imkonini beradi.

К 2025 году Казахстан и Узбекистан запустят ещё одну железнодорожную линию. Об этом сообщили на совещании казахстанского правительства.
Министр индустрии и инфраструктурного развития Каирбек Ускенбаев рассказал о проектах, направленных на увеличение пропускной способности железных дорог Казахстана. В их число входит ветка Дарбаза — Мактаарал.
Новая железная дорога свяжет юг Казахстана с центральными регионами Узбекистана. Проект обеспечит более короткий маршрут транзита в страны Центральной и Южной Азии, а также дополнительный выход в Узбекистан, отметил Ускенбаев.
Сейчас разрабатывается ТЭО проекта. По предварительному плану, ветка длиной в 106 км будет построена в 2024—2025 годах, а её стоимость составит 162 млрд тенге ($336 млн).
Для полноценного функционирования линии нужно обеспечить выход на станцию Джизак. По словам министра, требуется реконструкция 89 км путей — 12 км в Казахстане до пограничной станции Ирджар, а также 77 км в Узбекистане.
Кроме того, к 2025 году Казахстан реализует ещё два железнодорожных проекта для увеличения транзитного потенциала страны. Это линия Достык — Мойынты до границы с Китаем, а также ветка в обход Алматы.
Проектирование ветки Дарбаза — Мактаарал идёт уже несколько лет. Как отмечалось ранее, она примет на себя часть грузопотока с линии между приграничной станцией Сарыагаш и Ташкентом, а также поможет развитию Туркестанской области.
Казахстанские экспортёры жаловались на задержки с прохождением грузов на погранпереходе Сарыагаш — Келес. Новая ветка позволит разгрузить его и ускорить как доставку в Узбекистан, так и транзит дальше на юг — в Афганистан и Пакистан.
Ранее Spot сообщал о будущем возобновлении рейсов скорого поезда «Тальго-Тульпар» из Ташкента в Алматы.