Vazirlar Mahkamasining Davlat bojxona qo‘mitasi huzuridagi “Bojxona-servis” davlat muassasasi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risidagi qarori qabul qilindi.
“Bojxona-servis” korxonasi prezidentning tegishli farmoni bilan tashkil etilgandi. Unda bojxona faoliyati bilan bogliq turli xizmatlar korsatiladi.
Xususan, muassasa xodimlari deklarantlarga bojxona deklaratsiyasi va boshqa hujjatlarni rasmiylashtirishda yordam hamda maslahatlar berib boradi.
Shuningdek, “Bojxona-servis” chegara bojxona postlarida qurilish ishlarini olib borishi, ularni nazorat-texnik vositalar bilan jihozlashi va ularda avtoturargohlarni tashkil etishi belgilangan.
Shu bilan birga, bojxona omborlari xizmatlarini ko‘rsatish, ulardagi tovarlarni ortish va tushirish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatishi mumkin bo‘ladi.
Bojxona organlari tomonidan olib qo‘yilgan va davlat daromadiga o‘tkazilgan mol-mulkni boshqarish “Bojxona-servis"ning asosiy vazifasi hisoblanadi.
Bunda musodara qilingan tovarlarni saqlash va keyinchalik sotish uchun javobgarlik muassasaning zimmasiga yuklanadi.
Qaror bilan, Davlat bojxona qo‘mitasiga 2023-yil 1-aprelga qadar musodara qilingan tovarlarni onlayn savdo maydonchalari va yarmarkalar orqali sotishni tashkil etish topshirildi.
Avvalroq 2025-yilga qadar 21 turdagi xomashyo va yarim tayyor mahsulotlarga import bojxona boji qo‘llanilmasligi haqida xabar berilgandi.

Кабмин 8 ноября издал постановление, призванное упорядочить деятельность госучреждения «Божхона-сервис» при таможенном комитете. Документ доступен в базе Lex.uz.
Предприятие «Божхона-сервис» было учреждено в апреле указом президента о совершенствовании таможенного администрирования. Оно будет предоставлять разные услуги, связанные с деятельностью таможни.
В частности, сотрудники учреждения будут помогать декларантам с оформлением таможенных деклараций и других документов. Кроме того, они будут предоставлять консультации по таможенным вопросам.
«Божхона-сервис» также будет вести строительные работы на пограничных таможенных постах, оснащать их контрольно-техническими средствами и организовывать на них парковки. Также оно сможет предоставлять услуги таможенных складов, погрузки и разгрузки товаров на них.
Одной из ключевых задач «Божхона-сервис» станет управление имуществом, изъятым таможенными органами и перешедшим в доход государства. Учреждение будет отвечать за хранение конфискованных товаров и их последующую реализацию.
До 1 апреля 2023 года ГТК поручено организовать продажу конфиската через платформы онлайн-торговли и ярмарки. К задаче привлекут субъекты предпринимательства.
Ранее Spot писал, что с 1 декабря погранпереход «Навои — Капланбек» закрывается на полтора года для модернизации таможенных постов и расширения их пропускной способности.