Regulyator 25-sentabr kuni uchun Amerika valyutasining rasmiy kursini 12 212,07 so‘m etib belgiladi. Kun davomida 22 so‘m 6 tiyinga oshgan.
Dollarning auksiondagi qiymati ketma-ket ikkinchi kun eng yuqori darajaga yetdi. Bir kun avval, 21-sentabr kuni birinchi marta 12 190 so‘mga yetdi.
Aksariyat tijorat banklari AQSh valyutasini 12 250−12 275 so‘m narxda muomalaga chiqarmoqda. Sotib olish stavkasi — 12 130 so‘mdan 12 190 so‘mgacha.
Dollarni eng arzon — 12 225 so‘mdan “Ravnaq-bank” sotmoqda. Eng qulay xarid kursi endi “Invest Finance Bank” tomonidan taklif etilmoqda — 12 200 so‘m.
10-avgust kuni Amerika valyutasi 12 ming so‘m chegarasidan o‘tdi. Rasmiy kursning 400 so‘mga sakrashi 2018-yilda valyuta bozori liberallashganidan beri eng keskin ko‘tarilish bo‘ldi. So‘nggi haftalarda u yana bir necha bor rekordlarni yangiladi.
Markaziy bank bu bo‘yicha izoh berib, asosiy savdo-hamkor davlatlar milliy valyutalarining sezilarli qadrsizlanishi ichki valyuta bozoridagi taklif hajmiga salbiy ta’sir ko‘rsatganini qayd etdi.
Natijada, ichki valyuta bozorida so‘m almashuv kursi devalvatsiyasi sur’atining biroz tezlashishi kuzatildi.
Avvalroq “Spot” O‘zbekistonda dollar kursining o‘sishiga ta’sir etuvchi sabab va omillar tahlilini e’lon qilgandi.

Курс доллара на валютной бирже в пятницу, 22 сентября, достиг новой максимальной отметки. Об этом сообщил Центробанк.
Регулятор установил официальный курс американской валюты на 25 сентября на уровне 12 212,07 сумов. За день он вырос на 22 сума 6 тийин.
Стоимость доллара на торгах обновляет максимумы второй день подряд. Накануне, 21 сентября, она впервые достигла 12 190 сумов.
Большинство коммерческих банков отпускают американскую валюту по цене 12 250 — 12 275 сумов. Курс покупки находится в диапазоне от 12 130 до 12 190 сумов.
Дешевле всего доллары продаёт Ravnaq-bank — 12 225 сумов. Самый выгодный курс покупки сейчас предлагает Invest Finance Bank — 12 200 сумов.
10 августа американская валюта перешагнула отметку в 12 тысяч сумов. Скачок официального курса на 400 сумов стал самым резким с момента либерализации валютного рынка в 2018 году. В последующие недели он ещё несколько раз побил рекорды.
ЦБ объяснил обвал курса сума к доллару девальвацией российской валюты. Снижение экспортной выручки и переводов от мигрантов привело к падению предложения на валютном рынке.
На июльской пресс-конференции председатель ЦБ Мамаризо Нурмуратов связал рост курса доллара с давлением со стороны возросшего импорта. Также он назвал текущий обменный курс реальным отражением внешнеторговых операций.