Qozog‘istonning “Beta Izol” kompaniyasi O‘zbekistonga innovatsion elektr kabellarini yetkazib berishni boshladi. Bu haqda qo‘shni mamlakat Fan va oliy ta’lim vazirligi xabar berdi.
Kabel muqobil energiya sohasida, xususan, quyosh foto panellari bilan foydalanish uchun mo‘ljallangan. U yuklarga va yuqori haroratga nisbatan yuqori qarshilik bilan ajralib turadi hamda analoglariga nisbatan kamroq massaga ega.
Mazkur xususiyatlarni ta’minlash uchun kabelda ishlatiladigan izolyatsion material Elv-4 elektron (beta zarrachalar) tezlatgichida radiatsiya bilan bog‘lanadi. Qayta ishlash oksidlanishni oldini olish uchun inert gazlar atmosferasida amalga oshiriladi.
Texnopark tomonidan “Kazelektromash” kompaniyasi bilan birgalikda ishlab chiqishni tijoratlashtirish uchun tashkil etilgan “Beta Izol” yiliga 15 ming km.gacha yangi kabel ishlab chiqarishi mumkin.
Kabelning yangi turini sotib olishga qiziqish birinchi navbatda qo‘shni davlatlardan keladi, deyiladi hisobotda. O‘zbekiston kompaniyasi quyosh fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha uni yetkazib berish bo‘yicha birinchi shartnomani imzoladi.
Avvalroq Qozog‘iston O‘zbekiston bilan chegaradagi yuk tashish hajmini oshirishi haqida xabar berilgandi. 20-noyabrdan “Sariag‘ash” chegara punkti orqali kuniga 30tagacha poyezd o‘tkaziladi.

Казахстанская компания Beta Izol начала поставки инновационного электрокабеля в Узбекистан, сообщили в Министерстве науки и высшего образования соседней страны.
Кабель предназначен для использования в сфере альтернативной энергетики — в частности, с солнечными фотопанелями. Он отличается повышенной устойчивостью к нагрузкам и высоким температурам, при этом имея меньшую массу по сравнению с аналогами.
Для обеспечения этих свойств изоляционный материал, используемый в кабеле, подвергается радиационной сшивке на ускорителе электронов (бета-частиц) ЭЛВ-4. Обработка проходит в атмосфере инертных газов, чтобы предотвратить окисление.
Технология была разработана специалистами Парка ядерных технологий при Евразийском национальном университете. Beta Izol, учреждённая технопарком совместно с компанией «Казэлектромаш» для коммерциализации разработки, может в год выпускать до 15 тыс. км нового кабеля.
Интерес к покупке нового вида кабеля исходит в первую очередь из соседних стран, отмечается в сообщении. Компания из Узбекистана заключила первый контракт на его поставку для строительства солнечной фотоэлектростанции.
Ранее Spot писал, что Узбекистан, Казахстан и Азербайджан планируют наладить экспорт электроэнергии в Европу.