O‘zbekiston va Belarus mintaqalarining ikkinchi forumida 2025-yilgacha umumiy qiymati $1 mlrddan ortiq loyihalarni amalga oshirishga kelishildi. Bu haqda Belarusning “BelTA” axborot agentligi bosh vazir o‘rinbosari Leonid Zayatsga tayanib xabar berdi.
“Bu sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi, qayta ishlash sanoati, gumanitar va ta’lim masalalari, sport va turizm sohasidagi hamkorlik, o‘rmon xo‘jaligi sohasi uchun kadrlar tayyorlash, shaharsozlik, uy-joy kommunal xo‘jaligi — keng ko‘lamli masalalardir. Ular umumiy qiymati $1,054 mlrd bo‘lgan 99ta hujjat bilan tasdiqlangan”, — dedi Belarus rasmiysi.
Imzolangan shartnomalar qatorida 2024 va 2025-yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan eksport shartnomalari va investitsiya loyihalari ham bor. Leonid Zayats ushbu loyihalar mamlakatlar o‘rtasidagi yaqin ikki yilga mo‘ljallangan hamkorlik yo‘l xaritasining asosini tashkil etishini ta’kidladi.
Bundan tashqari, Belarus O‘zbekistonda bolalar oziq-ovqat mahsulotlarini birgalikda ishlab chiqarishni tashkil etish, Minsk avtomobil zavodining yo‘lovchi transportini yig‘ishni tashkil etish, to‘qimachilik sanoatida korxonalar ochish, shuningdek paxtachilik traktorlarini qo‘shma ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish niyatida.
Shuningdek, ikki tomonlama ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishida “Bellegprom” konserni bilan o‘zbekistonliklar orasidan malakali xodimlar ro‘yxatini shakllantirib, Belarusning to‘qimachilik va charm korxonalarida tajriba almashishga kelishildi.
“Bellesbuprom” kompaniyasi bilan esa O‘zbekistonda mebel ishlab chiqaruvchi qo‘shma korxonalar tashkil etish masalasi muhokama qilindi. Tomonlar Samarqand va Toshkent viloyatlarida turistik markazlarni yog‘och uylar bilan jihozlash bo‘yicha hamkorlik qilishlari mumkin.
6-fevral kuni Toshkent hokimligida Minsk shahar ijroiya qo‘mitasi raisi Vladimir Kuxaryov bilan poytaxt rahbari v.b. Shavkat Umurzoqov o‘rtaisida yig‘ilish o‘tkazildi. Unda Minsk tomoniga mebel ishlab chiqarish, farmatsevtika, tibbiyot va ta’lim sohalarida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish taklif etildi.

На втором форуме регионов Узбекистан и Беларусь договорились до 2025 года реализовать проекты на более чем $1 млрд. Об этом сообщает белорусское информагентство БелТА со ссылкой на вице-премьера Леонида Заяца.
«Это промышленная кооперация, сельское хозяйство, перерабатывающая промышленность, гуманитарные вопросы, вопросы образования, сотрудничество в спорте и туризме, подготовка кадров для лесотехнической отрасли, градостроительство, ЖКХ — большой спектр вопросов. Они скрепляются 99 документами на общую сумму $1,054 млрд», — рассказал белорусский чиновник.
В числе подписанных соглашений значатся экспортные контракты и инвестиционные проекты, которые планируется реализовать в 2024 и 2025 году. Леонид Заяц отметил, что эти проекты лягут в основу дорожной карты сотрудничества между странами на ближайшие два года.
К тому же, Беларусь намерена создать в Узбекистане совместное производство детского питания, организовать сборку пассажирского транспорта Минского автомобильного завода, открыть предприятия в текстильной отрасли, а также запустить совместное производство хлопководческих тракторов.
6 февраля на встрече в хокимияте Ташкента председатель горисполкома Минска Владимир Кухарев предложил и.о. главы столицы Шавкату Умурзакову наладить сотрудничество в сферах производства мебели, фармацевтики, медицины и образования.
Накануне прошло заседание двустороннего делового совета, где с концерном «Беллегпром» договорились о формировании списка квалифицированных работников из числа узбекистанцев. Также обсуждалось создание совместных предприятий с «Беллесбупром» по производству мебели в Узбекистане.