Hujjat bilan, 2024-yilda Buxoro, Namangan, Farg‘ona, Xorazm, Jizzax, Surxondaryo va Qashqadaryoda yangi yoshlar texnoparklari, Marg‘ilon, Zomin, Samarqand va Toshkent viloyatida ixtisoslashtirilgan texnoparklar tashkil etish rejalashtirilgan.
Innovatsion rivojlanish agentligi har yili kamida bir marta alohida startap loyihalar tanlovini o‘tkazib boradi.
Tanlov tegishli hududlardagi ijtimoiy-iqtisodiy muammolarga qaratilgan yangi turdagi mahsulot va texnologik yechimlarning prototiplarini yaratish maqsadida tashkil etiladi.
Har yili oktabr oyida Orolbo‘yi mintaqasida ekologik muammolar yechimi bo‘yicha loyihalar yuzasidan konferensiya o‘tkaziladi. Iqtisodiyot sohalaridagi korxonalar va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari bilan joriy etishga tayyor loyihalar ko‘rgazmasi tashkil etiladi.
Muvaffaqiyatli startap loyihalari mualliflari robototexnika, mexatronika, IT, sun’iy intellekt, qurilish va qishloq xo‘jaligi yo‘nalishlari bo‘yicha har yili qisqa muddatli xorijiy stajirovkaga yuboriladi. Bu bo‘yicha alohida tanlov tashkil etiladi.
2025-yildan ilmiy-innovatsion akselerator va biznes-inkubatorlarni tashkil etish asosida texnoparklarda “InnoX” biznes-inkubator dasturi yo‘lga qo‘yiladi. Dastur g‘oliblarining ilmiy g‘oya, startap va ilmiy loyihalari “Bo‘lajak olim” tanlovi doirasidagi mablag‘lar hisobidan moliyalashtiradi.
Bundan tashqari, qaror bilan doktoranturaga hujjatlarni topshirish jarayoni soddalashtirilib, arizalar Yagona portal orqali ham qabul qilinadi. Bungacha hujjatlar faqat Innovatsion rivojlanish agentligining Yagona elektron tizimi orqali taqdim etilishi mumkin edi.
Avvalroq Nukusda o‘tkazilgan Shavkat Mirziyoyevning tadbirkorlar bilan ochiq muloqotida “IT Park"da sun’iy intellekt markazi ochilishi ma’lum qilingandi.

Кабинет министров утвердил меры поддержки Нукусского молодежного технопарка и развитие стартапов по всей стране. Документ опубликован на портале Lex.uz.
В 2024 году планируется открытие новых молодежных технопарков в Бухаре, Намангане, Фергане, Хорезме, Джизаке, Сурхандарье и Кашкадарье, а также специализированных технопарков в Маргилане, Заамине, Самаркандской и Ташкентской областях.
Согласно постановлению, будет проведен конкурс для отбора лучших стартапов, авторы которых смогут пройти краткосрочные стажировки за границей в областях робототехники, IT, искусственного интеллекта и сельского хозяйства.
Агентство инновационного развития организует конкурс стартапов для создания продуктов и технологий, направленных на решение социальных и экономических задач в регионах. Ежегодно будет проводиться конференция, посвященная экологическим проектам для Приаралья.
Начиная с 2025 года, в технопарках поручено запустить программу бизнес-инкубации InnoX. В ее рамках инициативную молодежь будут стимулировать заниматься предпринимательством.
Кроме того, процесс подачи документов на докторантуру теперь упрощен и доступен через Единую электронную платформу (ЕПИГУ). До этого документы можно было подать только через Единую электронную систему Агентства инновационного развития.