Qozog‘iston O‘zbekistonning tranzit imkoniyatlaridan foydalangan holda Tojikistondan elektr energiyasi importini yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Qozog‘iston energetika vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Qozog‘iston energetika vaziri Tojikiston hukumati va energetika vazirligi vakillari bilan muzokaralar o‘tkazdi. Unda Qozog‘istonga elektr energiyasini eksport qilishning texnik parametrlari va tijorat shartlari muhokama qilindi.
Mazkur loyihani amalga oshirish tranzit imkoniyatlari va O‘zbekiston orqali elektr energiyasini o‘tkazishning kelishilgan rejimlariga bog‘liq bo‘ladi.
2023-yilda Qozog‘iston va Tojikiston 2023−2032-yillarda Rog‘un GESidan elektr energiyasi yetkazib berishni nazarda tutuvchi o‘zaro anglashuv memorandumini imzolagan.
Rog‘un GESi — Tojikistondagi Vaxsh daryosida qurilayotgan gidroelektr stansiyasi, Vaxsh kaskadiga kiruvchi, uning yuqori bosqichi hisoblanadi. Umumiy qiymati $2,2 mlrd bo‘lgan GES qurilishini 2029-yilda yakunlash rejalashtirilgan.
2018-yilda O‘zbekiston Rog‘un GESi qurilishida ishtirok etish imkoniyatini ko‘rib chiqdi, biroq yakuniy qaror qabul qilinmadi. Shuningdek, 2022-yilda hukumat yoz mavsumida Rog‘un GESidan elektr energiyasi sotib olish niyatini bildirdi.

Казахстан планирует начать импорт электроэнергии из Таджикистана, используя транзитные мощности Узбекистана, сообщает пресс-служба казахстанского Минэнерго.
В 2023 году Казахстан и Таджикистан подписали меморандум о взаимопонимании, который предусматривает поставки электроэнергии с Рогунской ГЭС в период с 2023 по 2032 годы.
Рогунская ГЭС — строящаяся гидроэлектростанция в Таджикистане на реке Вахш, входит в состав Вахшского каскада, являясь его верхней ступенью. Завершение строительства ГЭС, общей стоимостью $2,2 млрд, планируется к 2029 году.
Министр энергетики Казахстана провел переговоры с представителями правительства и Министерства энергетики Таджикистана, где обсуждались технические параметры и коммерческие условия экспорта электроэнергии в Казахстан.
Реализация этого проекта будет зависеть от транзитных возможностей и согласованных режимов прохождения электроэнергии через Узбекистан.
В 2018 году Узбекистан рассматривал возможность участия в строительстве Рогунской ГЭС, однако окончательное решение не было принято. В 2022 году правительство также выразило намерение закупать электроэнергию с Рогунской ГЭС в летний период.
Ранее Spot писал, что президент запустил строительство трех электростанций в Намангане за $1,1 млрд.