Shavkat Mirziyoyev raisligida mahallalarda kambag‘allikni qisqartirish, kambag‘al oilalar bilan ishlash tizimini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda.
Mahallada kambag‘allikni qisqartirish, tadbirkorlik loyihalariga 35 trln so‘m arzon kredit, 7 trln so‘m subsidiya berilgani ta’kidlandi.
Mahallalarni obod qilish, bog‘cha, maktab, tibbiyot, yo‘l, suv va elektr infratuzilmasi uchun 120 trln so‘m ajratildi.
Prezident kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha ishlar ahvoli hamma viloyat va tumanda ham bir xil emasligini ko‘rsatib o‘tdi.
Masalan, o‘tgan olti oyda Andijon, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo va Xorazmda kambag‘allik 2 foizdan ortiq kamaygan bo‘lsa, Navoiy, Surxondaryo, Farg‘ona va Toshkent shahrida o‘zgarish bo‘lmagan.
Hozirda kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha keyingi yillar uchun juda katta “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturi tayyorlanayotgani ma’lum qilindi.
Unda yettita imkoniyat va mas’uliyat tamoyili asosida O‘zbekistonning navbatdagi yangi yondashuvlari belgilab beriladi.
Davlat rahbarining qayd etishicha, bundan buyon kambag‘allikni qisqartirish umummilliy harakatga aylanadi.
Mutasaddilarga har bir mahallani to‘liq xatlovdan o‘tkazib, ulardagi “kambag‘al oilalar portreti"ni ishlab chiqish topshirildi.
Kambag‘al oila bo‘yicha individual dastur bo‘ladi, har bir vazirlikning aniq vazifasi ko‘rsatiladi.
Tuman hokimlari, sektor rahbarlari kambag‘al oilalar xonadoniga kirib, bu yerdagi sharoitni o‘z ko‘zi bilan ko‘rsagina natija bo‘lishi ta’kidlandi.
Shu bois, kelgusi yilda mahallalar infratuzilmasini rivojlantirishga barcha manbalardan $1,6 mlrd ajratiladi.
Bu mablag‘larning 1,2 trln so‘mi, avvalo, eng og‘ir 300ta mahallada suv nasoslari va quyosh panellari o‘rnatishga beriladi.
Yana 2 trln so‘m hisobidan eng og‘ir 500ta mahallada elektr, yo‘l, internet va boshqa infratuzilma masalalari hal etiladi.
Bu ishlarni amalga oshirish uchun vazirlar, o‘rinbosarlari va maslahatchilari, boshqarma boshliqlaridan iborat 250 nafar rahbarga eng og‘ir 1 mingta mahalla bog‘lab beriladi.
Shuningdek, viloyatdagi 2 ming va tumandagi 12 ming nafar rahbarning har biriga 5tadan sharoiti eng og‘ir oila biriktiriladi.

Шавкат Мирзиёев проводит совещание по вопросам сокращения бедности, передает пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
На начало 2020 года доходы ниже уровня бедности получали 7,5 млн человек или 23% узбекистанцев. За четыре года показатель снизился почти вдвое — даже с учетом роста населения, а также повышения черты бедности в 1,5 раза.
В прошлом году на соцзащиту было направлено 12,3 трлн сумов, а ее охват вырос в 4,5 раза — до 2,2 млн семей. Расходы на благоустройство, строительство детсадов, школ, медучреждений, дорог, коммунальной инфраструктуры составили 120 трлн сумов.
Для сокращения бедности и развития бизнеса в махаллях было выделено 35 трлн сумов льготных кредитов и 7 трлн сумов субсидий. Около 800 тыс. человек получили в пользование 260 тыс. га земли, что позволило сократить уровень бедности вдвое в 17 районах.
Однако в 15 районах доля бедного населения остается выше 20%, из них почти половина находится в Каракалпакстане. При этом за три года им выделили кредиты и субсидии на 1,7 трлн сумов.
Глава государства критически отметил, что в Ташкенте и трех областях уровень бедности за последние полгода не изменился. Еще в 5 регионах он снизился менее чем на 2%.
Изучения нужд малообеспеченных семей на местах показали, что одной раздачи денег недостаточно для решения проблемы бедности, подчеркнул президент.
Сейчас насчитывается около 250 тыс. вакансий с зарплатной в 3−5 млн сумов. Однако 35% трудоспособных членов малообеспеченных семей не имеют достаточных знаний и навыков.
У 83% бедных семей есть крупные подсобные хозяйства. Но многие из них испытывают трудности с доступом к воде, электричеству, а также с продажей продукции.
Решение проблемы бедности имеет индивидуальный характер, отметил глава государства. Ее сокращение станет «общенациональным движением».
Чиновникам поручено провести опись всех махаллей и составить «социальный портрет» малообеспеченных семей. Для каждой семьи требуется подготовить особую программу выхода из бедности, а для каждого госоргана — обозначить четкие задачи.
Экономический блок и глава Минэкономфина Джамшид Кучкаров будут отвечать за выведение семей из бедности, а социальный под руководством главы Национального агентства соцзащиты Мансурбека Аллаярова — за включение семей в реестр соцзащиты и исключение из него.