Joriy yilning 14−18-oktabr kunlari Milanda bo‘lib o‘tgan 75-Xalqaro astronavtika kongressida “O‘zbekkosmos” agentligi Amerikaning “SpaceX” kompaniyasi bilan hamkorlik qilishga kelishib oldi. Bu haqda agentlik matbuot xizmati xabar bermoqda.
“SpaceX” va Britaniyaning “Surrey Satellite Technology” kompaniyalari O‘zbekistonda milliy kosmik dastur yaratish bo‘yicha ekspert maslahatlarini berishga tayyor ekanliklarini bildirishdi.
Kongress davomida robotlashtirilgan kosmik apparatlar va boshqa texnologiyalar yordamida Oyni tadqiq qilishga ixtisoslashgan Yaponiyaning “Ispace” kompaniyasi bilan hamkorlik memorandumi imzolandi.
Shuningdek, agentlik Kyushu texnologiya instituti bilan aerokosmik muhandislik yo‘nalishida mutaxassislarni tayyorlash dasturini kelishib oldi.
Bundan tashqari, “O‘zbekkosmos” Ozarbayjon kosmik agentligi bilan Yerni masofadan turib zondlash milliy kosmik tizimini yaratish bo‘yicha tavsiyalar va o‘zaro manfaatli takliflarni muhokama qildi.
Avvalroq “Spot” “SpaceX” Marsga beshta ekipajsiz “Starship” kosmik kemasini uchirmoqchi ekanligi haqida yozgandi.
Kompaniya rahbari Ilon Maskning qayd etishicha, ularning barchasi xavfsiz tarzda qo‘nsa, to‘rt yildan keyin ekipaj bilan parvoz qilish mumkin.

«Узбеккосмос» договорился о сотрудничестве с американской SpaceX на 75-м Международном конгрессе астронавтики, который прошел в Милане с 14 по 18 октября. Об этом сообщает пресс-служба агентства.
SpaceX и британская Surrey Satellite Technology готовы оказать экспертные консультации по созданию национальной космической программы Узбекистана.
В ходе конгресса был подписан меморандум о взаимопонимании с японской компанией Ispace, специализирующейся на исследовании Луны с помощью роботизированных космических аппаратов и других технологий. Также агентство согласовало программу обучения для специалистов по аэрокосмической инженерии с Технологическим институтом Кюсю.
Кроме того, «Узбеккосмос» обсудил с Космическим агентством Азербайджана рекомендации и взаимовыгодные предложения по созданию национальной космической системы дистанционного зондирования Земли.