Oliy Majlis Senati Xalqaro mehnat tashkilotining haq to‘lanadigan ta’tillar to‘g‘risidagi konvensiyasini ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi qonun loyihasini ma’qulladi. Bu haqda parlament yuqori palatasi matbuot xizmati xabar berdi.
Pullik ta’tillar to‘g‘risidagi konvensiya 1970-yilda Jenevada qabul qilingan. Uning asosiy maqsadi dam olish huquqini amalga oshirish uchun barcha xodimlarga ish joylari va ish haqini saqlab qolgan holda ishdan bo‘shatilgan holda ta’til berishdir.
Avgust oyida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tegishli qonunni uchinchi o‘qishda ma’qullagandi.
Hujjatga ko‘ra, barcha xodimlar belgilangan eng kam davomiylik, uch haftadan kam bo‘lmagan yillik to‘lanadigan ta’til olish huquqiga ega.
Agar xodim yil davomida to‘liq ta’til uchun zarur bo‘lgan vaqtdan kamroq ishlagan bo‘lsa, u ishlagan vaqtiga mutanosib ravishda ta’til olish huquqiga ega. Ta’til huquqi uchun ishning minimal muddati olti oydan oshmasligi kerak.
Bundan tashqari, mehnatga layoqatini tiklash va mehnat sharoitlarini yaxshilashga yordam beradigan ish sohasidan qat’i nazar, barcha xodimlarga ta’til berilishi kerak.
Konvensiyaga a’zo mamlakatlarning vakolatli organlari ta’tillarni tarkibiy qismlarga ajratishni tartibga solish huquqiga ega. Agar mehnat shartnomasida boshqacha tartib nazarda tutilgan bo‘lmasa, ta’tilning bir qismi kamida ikki hafta davom etishi kerak.
Bugungi kunda Konvensiya 38ta davlat tomonidan ratifikatsiya qilingan. Ular orasida Rossiya, Belarus, Armaniston, Ozarbayjon, Vengriya, Germaniya, Finlandiya, Chexiya, Shveysariya va Shvetsiya bor.
Avvalroq “Spot” O‘zbekiston XMTning to‘liqsiz ish vaqti to‘g‘risidagi konvensiyasini ratifikatsiya qilayotgani haqida yozgandi.
Hujjat to‘liqsiz ish vaqtida ishlovchilarni ish haqi va ijtimoiy ta’minot sohasida kamsitishlardan himoyalashga qaratilgan.

Сенат Олий Мажлиса одобрил законопроект, ратифицирующий Конвенцию Международной организации труда об оплачиваемых отпусках. Об этом сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Конвенция об оплачиваемых отпусках была принята в Женеве в 1970 году. Ее основная цель — обеспечение всем работникам отпусков с освобождением от работы при сохранении рабочего места и зарплаты в целях реализации права на отдых.
В августе в трех чтениях законопроект одобрила Законодательная палата.
Согласно документу, все наемные работники имеют право на ежегодный оплачиваемый отпуск установленной минимальной продолжительности, которая не может составлять меньше трех недель.
Если сотрудник в течение года проработал меньше времени, чем требуется для полного отпуска, он имеет право на отпуск пропорционально времени работы. Минимальный период работы для права на отпуск не должен превышать полгода.
Кроме того, отпуск должен быть предоставлен всем работникам независимо от их сферы занятости, что способствует восстановлению трудоспособности и улучшению условий труда.
Компетентные органы стран-участниц конвенции имеют право регулировать разбивку отпусков на составные части. Если иное не предусматривается трудовым договором, одна из частей отпуска должна длиться не менее двух недель.
На данный момент конвенцию об оплачиваемых отпусках ратифицировали 38 стран. В их числе — Россия, Беларусь, Армения, Азербайджан, Венгрия, Германия, Финляндия, Чехия, Швейцария и Швеция.