Avvalroq Shavkat Mirziyoyev “Yangi Toshkent” shahri hududidagi qurilish va obodonlashtirish ishlari bilan tanishgani haqida xabar berilgandi.
Davlat rahbari matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, prezident Yangi Toshkent shahridagi transport infratuzilmasi va muhandislik tarmoqlari qurilishi bilan tanishdi.
1 mln aholiga mo‘ljallangan shahar infratuzilmasi uzoq muddatli bo‘lishi uchun hozirda katta hajmda yer osti muhandislik ishlari bajarilmoqda. Shaharda infratuzilma, turmush va ekologiya mutanosib bo‘ladi. Masalan, ekologik transport tizimi tashkil etiladi. Metro va elektrobuslar uyg‘unlikda harakatlanadi.
Transportlar qatnovi uchun 14ta tunnel, 100 ming avtomobilga mo‘ljallangan yer osti turargohlari quriladi. Piyodalar hamda velosipedchilarning to‘siqsiz va xavfsiz harakatlanishi uchun qulaylik yaratiladi.
Bugungi kunda bo‘lajak chorrahalardan birida ustunlar poydevorini quyish va gidroizolyatsiya ishlari bajarilmoqda. Prezident bu jarayonni ko‘zdan kechirib, qurilishda yuqori sifatli va tashqi ta’sirlarga chidamli mahsulotlardan foydalanish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Shuningdek, ayni paytda bir va ikki seksiyali muhandislik kollektorlari qurilishi boshlangan. Ular orqali markazlashgan issiqlik va suv quvurlari, elektr energiyasi, telekommunikatsiya kabi barcha muhandislik tarmoqlari yer tagidan o‘tkaziladi.
Shaharda zamonaviy urbanizatsiya talablari asosida “aqlli” texnologiyalar qo‘llaniladi. Mamlakatda birinchi marta “uch generatsiya” stansiyasi quriladi. Oqova suvlar ham zamonaviy texnologiyalar asosida qayta ishlanib, sug‘orish va texnik maqsadlar uchun yo‘naltiriladi.
Davlat rahbariga “Yangi Toshkent"ning birinchi bosqichida ko‘zda tutilgan loyihalar haqida ham axborot berildi. Auksion orqali sotuvga chiqarilgan yer uchastkalari g‘oliblari o‘zlarining investitsiyaviy loyihalarini taqdim etishdi. Shaharga ko‘plab mahalliy va xorijiy investorlar qiziqish bildirayotgani qayd etildi.
Bular qatorida 11ta ko‘p funksiyali (mix-used) majmua, mehmonxona va restoranlar loyihalari boshlangan. Uning qiymati birinchi bosqichda $490 mlnni tashkil etadi.
Keyingi yilda shaharning navbatdagi bosqichlari uchun yer uchastkalari bosqichma-bosqich taklif qilinadi. Har bir bosqichda, yangi investitsion imkoniyatlar va loyihalar taqdim etiladi. Shaharda innovatsion texnologiyaga asoslangan, yuqori daromadli 200 mingta ish o‘rni yaratiladi. Buning uchun yangi texnoparklar, IT-park, ta’lim va tibbiyot klasterlari tashkil etiladi.
“Yangi Toshkent” qurilishi
Aprel oyida Shavkat Mirziyoyev “Yangi Toshkent"ning dastlabki binolari qurilishini boshlab berdi. Birinchi bosqich doirasida ikkita OTM kampusi bilan birga, Alisher Navoiy nomidagi xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Adabiyot muzeyi va Milliy maqom markazini o‘z ichiga olgan majmualar bunyod etiladi.
May oyida “Cross Works” kompaniyasi tomonidan “Yangi Toshkent” bosh rejasi taqdim etildi. Iyun oyida esa hukumat qarori bilan birinchi tuman qurilishining bosh rejasi tasdiqlandi.
Hududdan o‘tuvchi Chirchiq daryosining 6 km.ga yaqin qismida dam olish hududi barpo etiladi. Buning uchun qirg‘oqlar tartibga keltirilib, ko‘kalamzorlashtiriladi. Mehmonxona, sog‘lomlashtirish va ko‘ngilochar maskanlar quriladi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев посетил первые офисы государственных органов в строящемся городке «Новый Ташкент».
Президент также ознакомился с ходом строительства транспортной инфраструктуры и инженерных коммуникаций в «Новом Ташкенте».
В городе, рассчитанном на 1 млн жителей, ведутся крупные подземные инженерные работы, «закладывающие фундамент для будущих грандиозных строек». В частности, планируется, что в новом городе инфраструктура, повседневная жизнь и экология будут гармонично сосуществовать.
Например, намечено создание экологичной транспортной системы — движение метрополитена и электробусов будет тесно взаимосвязано. Для транспорта построят 14 тоннелей, оборудуют подземные паркинги на 100 тыс. автомобилей. Кроме того, будут созданы все условия для безбарьерного и безопасного передвижения пешеходов и велосипедистов.
На одном из будущих перекрестков уже ведется заливка фундамента для колонн и гидроизоляционные работы. Президент ознакомился с этими процессами и дал рекомендации по использованию качественных и устойчивых к внешним воздействиям материалов.
Сейчас начато строительство односекционных и двухсекционных инженерных коллекторов, через которые под землей пройдут все сети централизованного отопления, водоснабжения, электроснабжения и телекоммуникации. В городе будут применены «умные» технологии и впервые в стране возведут «тригенерационную» станцию. Стоки будут перерабатываться по современным технологиям, полученную воду направят на орошение и технические нужды.
Главе государства представили проекты, предусмотренные в рамках первого этапа строительства «Нового Ташкента». Победители аукционов, на которых выставлялись земельные участки, презентовали свои инвестиционные инициативы. Также отмечается интерес к проекту у «многих местных и зарубежных инвесторов».
В рамках первого этапа уже начаты 11 многофункциональных (mixed-use) комплексов, а также отелей и ресторанов стоимостью $490 млн.
В 2025 году будут выставлены на торги земельные участки для последующих этапов. На каждом этапе представят новые инвестиционные возможности и проекты. В перспективе планируется сформировать в «Новом Ташкенте» порядка 200 тысяч высокодоходных рабочих мест за счет внедрения инновационных технологий. Для этого будут созданы технопарки, IT-парк, образовательные и медицинские кластеры.
Путь к Новому Ташкенту
В сентябре Мирзиёев ознакомился с генеральным планом «Нового Ташкента». Он предусматривал строительство на первом этапе жилых и инфраструктурных объектов для 100 тыс. жителей на площади 2500 гектар.
Строительство первых объектов в Новом Ташкенте стартовало в апреле этого года. Ими стали кампусы университета «Новый Узбекистан» и Ташкентского государственного педагогического университета, библиотека, Национальный театр, музей литературы и другие объекты культуры.
Ранее Spot писал, что президент ознакомился со строительством научно-образовательных учреждений в «Новом Ташкенте».