O‘tgan yil oxirida “UzAuto Motors” va “UzAuto Motors Powertrain” kompaniyasining avvalgi rahbari Bu Andersson 3 yildan ortiq faoliyatidan so‘ng lavozimini tark etdi. Uning egallab turgan lavozimi “taraflarning kelishuviga asosan” bekor qilingan.
Andersson faoliyati davomida avtomobil ishlab chiqaruvchining daromadi deyarli 130%ga oshdi. Kompaniya ishlab chiqarish va sotish hajmini yiliga 400 ming donagacha oshirdi, “Tracker” va “Onix” modellarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ydi, shuningdek, 4 mingta ish o‘rni yaratdi.
Avtomobil ishlab chiqaruvchining o‘rtacha sof foydasi so‘nggi uch yilda 6%dan oshdi. Bundan tashqari, 2022-yil oxiri — 2023-yil boshida “UzAuto Motors” kompaniyasining qariyb 57 mlrd so‘mlik aksiyalarining birlamchi taklifi (IPO) bo‘lib o‘tdi.
“UzAuto Motors Powertrain” boshqaruvchi direktori Saidazim Gulyamov kompaniya bosh direktori vazifasini vaqtincha bajaruvchi etib tayinlandi. U Andersson tayinlangunga qadar 2016-yildan beri dvigatel ishlab chiqarishni boshqargan.
Avvalroq “Spot” “UzAuto Motors” 50 ming dona Cobalt avtomobili uchun shartnoma imzolagani haqida yozgandi.

В компании UzAuto Motors был назначен временно исполняющий обязанности генерального директора. Об этом сообщается на сайте автопроизводителя, также информацию подтвердила пресс-служба компании.
До назначения постоянного руководителя компанией будет управлять Одилжон Бастамкулов. Ранее он возглавлял компанию «Автоойна», производящей автомобильные стекла.
Предыдущий руководитель UzAuto Motors и UzAuto Motors Powertrain Бу Андерссон покинул посты 27 декабря, пробыв на них 3 года и 4 месяца. Как отмечается в анонсе, решение о его отставке было достигнуто «по соглашению сторон».
За время работы Андерссона выручка автопроизводителя увеличилась почти на 130%. Компания увеличила объемы производства и продаж до 400 тыс. машин в год, запустила в производство модели Tracker и Onix, а также создала 4 тыс. рабочих мест.
Управляющий директор UzAuto Motors Powertrain Саидазим Гулямов стал врио гендиректора компании. Он руководил производством двигателей с 2016 года до назначения Андерссона.