6-fevral kuni bank kuzatuv kengashi bir ovozdan boshqaruv raisi Filippovich Aleksandr Aleksandrovichning vakolatlarini muddatidan oldin tugatish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Uning o‘rniga ilgari “Yangi Bank” boshqaruv raisi lavozimida ishlagan Xe Svetlana Zexenovnani tayinlash taklif qilinmoqda. Yangi nomzod Markaziy bank tomonidan tasdiqlanishi kerak.
“Uzum Bank” Aleksandr Filippovichni affillangan shaxslar ro‘yxatidan chiqarib tashladi va boshqaruv raisi lavozimiga Svetlana Xeni kiritdi.
Tomonlarning kelishuviga ko‘ra, Aleksandr Filippovich regulyator bilan Xe Svetlana nomzodi kelishilgunga va u bilan bank bilan belgilangan tartibda mehnat shartnomasi tuzilgunga qadar “Uzum Bank” raisi vakolatlarini amalga oshiradi. Svetlana Xe nomzodini ko‘rib chiqish yakunlari bo‘yicha Markaziy bank kuzatuv kengashi yig‘ilishi o‘tkaziladi.
Svetlana Xe. Foto: Ilya Semendeyev / Spot
“„Uzum Fintech“ jamoasi bilan birgalikda bank boshqaruvining yangi raisi kompaniyaning uzoq muddatli strategiyasini kuchaytirishga va O‘zbekiston mijozlari va tadbirkorlari uchun ilg‘or fintech xizmatlarini ishlab chiqishga e’tibor qaratadi,” — deya xabar berdi “Uzum Bank” “Spot"ga.
Bank matbuot xizmatining ta’kidlashicha, Svetlana Xe korporativ boshqaruv, mijozlar va biznes uchun xizmatlar va mahsulotlarni rivojlantirishga e’tibor qaratgan holda bank sohasida 20 yillik tajribaga ega. Bungacha u “Yangi bank” boshqaruvi raisi, shuningdek, “Octobank” va “Kapitalbank"da rahbarlik lavozimlarida ishlagan.
Aleksandr Filippovich 2023-yilning avgust oyida “Uzum Bank” boshqaruvi raisi lavozimiga tayinlangan edi. U bu lavozimda 2019-yildan beri raqamli bankni boshqarib kelgan Sergey Gimadiyevning o‘rnini egallagandi.
Filippovich bank sohasida 20 yildan ortiq vaqt faoliyat yuritmoqda. Shu davr mobaynida u Belarusning yirik banklarida rahbarlik lavozimlarini egallab, biznesni rivojlantirish va xalqaro hamkorlar bilan aloqalarni yo‘lga qo‘yish masalalariga mas’ul bo‘lgan.
Avvalroq “Spot” Markaziy bank ustav kapitalini oshirmagan 2 ta bankning aktiv operatsiyalarini cheklagani haqida yozgandi.
2025-yildan banklarning eng kam ustav kapitali 500 mlrd so‘mni tashkil etishi kerak. Jami 4 ta bank bu talabni bajarmagan.

Александр Филиппович уходит с поста председателя правления Uzum Bank. Об этом сообщается на Едином портале корпоративной информации.
6 февраля наблюдательный совет Uzum Bank единогласно принял решение досрочно прекратить полномочия председателя правления Филипповича Александра Александровича.
На его место предлагается назначить Хе Светлану Зехеновну, которая до этого возглавляла Yangi Bank. Новую кандидатуру главы Uzum Bank должен еще согласовать Центральный банк.
Uzum Bank уже исключил из списка аффилированных лиц Александра Филипповича и добавил в него Светлану Хе в должности председателя правления.
По согласию сторон, Александр Филиппович будет осуществлять полномочия председателя Uzum Bank до согласования с регулятором кандидатуры Хе Светланы и заключения с ней трудового договора с банком в установленном порядке. По итогам рассмотрения кандидатуры Светланы Хе со стороны Центробанка будет проведено заседание набсовета.
Светлана Хе. Фото: Илья Семендеев / Spot
«Вместе с командой Uzum Fintech новый председатель правления банка сфокусируется на усилении долгосрочной стратегии компании и разработке прорывных финтех-сервисов для клиентов и предпринимателей Узбекистана», — сообщили Spot в Uzum Bank.
В пресс-службе банка отмечают, что Светлана Хе имеет 20-летний опыт работы в банковской сфере с фокусом на корпоративном управлении, развитии сервисов и продуктов для клиентов и бизнеса. Раньше она занимала пост председателя правления в Yangi Bank, а также руководящие должности в Octobank и «Капиталбанке».
В свою очередь, Александр Филиппович перейдет на должность операционного директора и будет развивать продукты и сервисы объединенного направления Uzum Fintech. Его задача — выведение на качественно новый уровень кросс-функциональных бизнес-процессов в Uzum Fintech и развитие взаимодействия с локальными и глобальными партнерами.
Александр Филиппович возглавил Uzum Bank в августе 2023 года. На этой должности он сменил Сергея Гимадиева, руководившего цифровым банком с 2019 года, когда последний еще был филиалом «Капиталбанка».
Филиппович работает в банковской сфере более 20 лет. За это время он занимал руководящие должности в крупнейших банках Беларуси, где отвечал за развитие бизнеса и работу с международными партнерами.
Ранее Spot писал, что ЦБ ограничил активные операции 2 банков за невыполнение требований к капиталу.