O‘zbekistonda joriiy yil oxirigacha AI-80 rusumli benzinidan voz kechiladi. Bu haqda prezidentning 30-yanvardagi “O‘zbekiston-2030” strategiyasini “Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yilida amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risidagi farmonida ma’lum qilindi.
Unga ko‘ra, 2025 yil yakuniga qadar aholini sifatli, ekologik toza va arzon yoqilg‘i bilan ta’minlagan holda AI-80 rusumli avtomobil yoqilg‘isidan foydalanish va sotish cheklanadi.
Davlat rahbari 2025-yil oxirigacha AI-80 rusumli avtomobil yoqilg‘isidan foydalanish va sotishni cheklash, aholini “sifatli, ekologik toza va arzon yoqilg‘i” bilan ta’minlash uchun “barcha kuch va vositalarni safarbar etish” bo‘yicha topshiriq berdi.
Farmon loyihasida Yevro-4 ekologik standartidan past bo‘lgan yoqilg‘ini to‘liq taqiqlash haqida so‘z borgan. Masalan, AI-80 benzini Yevro-2 standartiga mos keladi.
Shuningdek, joriy yil oxiriga qadar O‘zbekistonning barcha hududlarida issiqlik va elektr energiyasi ishlab chiqaruvchi korxonalar tomonidan yoqilg‘i sifatida mazutdan foydalanishni taqiqlash rejalashtirilgan, avariya va favqulodda vaziyatlar bundan mustasno.
“Keng jamoatchilik, xalqaro va mahalliy ekofaollar, Ekologik partiya, Ekologiya vazirligi takliflarini” hisobga olgan holda, 2025-yil 1-maydan boshlab Toshkent, Nukus shaharlari va viloyat markazlarida quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha yangi loyihalarni amalga oshirish taqiqlanishi topshirildi:
- asbest va sement ishlab chiqarish, shlam va shlaklar ishlab chiqarish;
- teri oshlash va parrandachilik fabrikalari;
- yuqori samarali chang tutuvchi va gaz tozalovchi inshootlar bilan jihozlanmagan holda har qanday turdagi ko‘mirni yoqish;
- qora va rangli metallurgiya zavodlari, tarkibida zaharli aralashmalar va zaharli kimyoviy moddalar mavjud bo‘lgan shisha ishlab chiqarish;
- xavflilik darajasi bo‘yicha I va II toifaga kiritilgan chiqindilarni qayta ishlash va yoqish korxonalari.
Bundan tashqari, Ekologiya vazirligi Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Energetika vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda mahalliy hokimiyatlar bilan hamkorlikda 2025-yil 1-oktabrgacha Vazirlar Mahkamasiga yuqorida ko‘rsatilgan yo‘nalishlar bo‘yicha, shuningdek yuqori energiya sarflaydigan sohalar bo‘yicha mavjud quvvatlarni bosqichma-bosqich ko‘chirish to‘g‘risida “asosli takliflar” kiritish vazifasi yuklatiladi.
2025-yil 1-noyabrgacha Ekologiya vazirligi plastik chiqindilarni yig‘ish va utilizatsiya qilish uchun maxsus qabul punktlarini tashkil etish va maxsus uskunalarni o‘rnatish yoki utilizatsiya yig‘imini to‘lash orqali plastik chiqindilarni yig‘ish va utilizatsiya qilishni tashkil etish to‘g‘risidagi qonun loyihasini ishlab chiqadi.
Shuningdek, hujjatda plastik qadoqlar yoki plastik qadoqdagi mahsulotlar ishlab chiqaruvchilari, shuningdek ularni import qiluvchilar uchun “idishlarni qaytarish” kabi majburiyatlarni joriy etish, fuqarolarga chiqindilarni qabul qiluvchi maxsus uskunalar orqali topshiriladigan har bir plastik idish uchun haq olish imkoniyatini yaratish nazarda tutilishi lozim.

В Узбекистане планируют запретить до конца нынешнего года продажу бензин АИ-80. Об этом говорится в указе президента от 7 февраля, опубликованным «УзА».
Глава государства поручил «мобилизовать все силы и средства» для ограничения до конца 2025 года использования и реализации автомобильного топлива марки АИ-80 с обеспечением населения «качественным, экологически чистым и доступным топливом».
В проекте указа речь шла о полном запрете топлива ниже экологического стандарта Евро-4. Так, бензин АИ-80 соответствует стандарту Евро-2.
Также к концу этого года намечено запретить использовать мазут в качестве топлива предприятиями, производящими тепло- и электроэнергию во всех регионах Узбекистана, за исключением случаев аварий и чрезвычайных ситуаций по согласованию с Кабмином.
С учетом «предложений широкой общественности, международных и отечественных экоактивистов, Экологической партии, Минэкологии» поручено запретить с 1 мая 2025 года в Ташкенте, Нукусе и областных центрах реализацию новых проектов по следующим направлениям:
• производство асбеста и цемента, шлам и шлаки;
• кожевенно-дубильные, птицеводческие фабрики;
• сжигание любого вида угля без оснащения высокоэффективными пылеулавливающими и газоочистными сооружениями;
• заводы черной и цветной металлургии, стекло, в составе которого имеется ядовитые примеси, ядовитые химические вещества;
• предприятия переработки и сжигания отходов, по степени опасности отнесенные к I и II классу.
Кроме того, Минэкологии совместно с Минэкономфином, Минэнерго, МИПТ и местными хокимиятами до 1 октября 2025 года поручается внести в Кабмин «обоснованные предложения» о поэтапной передислокации действующих мощностей по вышеуказанным направлениям, а также имеющим высокое энергопотребление.
До 1 ноября 2025 года Минэкологии разработает проект закона по организации сбора и утилизации пластиковых отходов путем создания специальных мест приема пластиковых отходов и установки специального оборудования или оплата утильсбора.
Также документ должен предусматривать внедрение таких обязательств для производителей пластиковых упаковок либо продукции в пластиковой упаковке, а также их импортеров, как «возврат тары», создание возможностей для граждан по получению оплаты за каждую пластиковую тару, сдаваемую через специальное оборудование по приему отходов.
Отказ от бензина АИ-80
В январе 2024 года Минэкологии предложило запретить в Ташкенте бензин АИ-80 и мазут. Для очистки воздуха отмечалась необходимость стимулирования перехода на электромобили, ограничения строительства и движения автотранспорта.
В конце того же месяца президент поручил премьер-министру Абдулле Арипову проработать вопрос отказа с 2025 года от бензина АИ-80. В столице планировалось снизить вред от грузовиков, автомобилей старше 10 лет и топлива ниже стандарта Евро-4.
В феврале стало известно, что CNPC модернизирует Бухарский НПЗ для прекращения выпуска бензина АИ-80. «Узбекнефтегаз» и китайская корпорация будут улучшать завод более двух лет.
В мае тогдашний зампред «Узбекнефтегаза» по переработке Одил Темиров рассказал, что с ноября-декабря Бухарский НПЗ нарастит производство бензина АИ-91 и АИ-92. Сейчас 85% продукции БНПЗ приходится на АИ-80, выпуск которого предполагалось прекратить с начала 2025 года.
В сентябре президент подписал постановление о борьбе с пыльными бурями и улучшении качества атмосферного воздуха. С 2028 года будет поэтапно ограничена продажа топлива для автомобилей ниже Евро-4.