Ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi Osiyo taraqqiyot banki bilan yangi qarz mablag‘larini jalb qilish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Bu haqda OTB saytida xabar berildi.
Moliyalashtirish hajmi milliy valyutada $30 mln ekvivalentini tashkil etadi. Mablag‘lar kompaniyaning uzoq muddatli likvidlikni ta’minlash orqali ipoteka bozorining inklyuziv va “yashil” segmentlarini rivojlantirish loyihasini amalga oshirishga yo‘naltiriladi.
Uning doirasida Ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi banklar tomonidan birlamchi va ikkilamchi bozorlarda ajratilgan kreditlarni qayta moliyalashtiradi. Shu bilan birga, ayollar uchun qarz olish hamda “yashil” renovatsiyani qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratiladi.
OTB loyihaning amalga oshirilishi ayollar va yoshlarni uy-joy sotib olish uchun arzon kreditlar bilan ta’minlash imkonini berishini kutmoqda. Tashkilot ekspertlari past va o‘rta daromadli oilalar uchun mavjud kreditlar bo‘yicha yuqori moliyaviy yukni, shuningdek, arzon ko‘chmas mulk taklifining cheklanganligini ta’kidlamoqda.
Bank vakillari 1-aprel kuni IQMK rahbari Murodjon Farmonov hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi rahbariyati bilan muzokaralar o‘tkazdi. Ularning yakunlari bo‘yicha bank va kompaniya o‘rtasida hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha kelishuv imzolandi.
Shuningdek, tomonlar kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish strategiyasini qabul qilish masalasini muhokama qildilar. Bank delegatsiyasi budjetni qo‘llab-quvvatlash, ta’lim, energetika, transport, suv ta’minoti va shaharlarni rivojlantirish sohalarida qo‘shma loyihalar portfelini kengaytirishni taklif qildi.
Bundan tashqari, ekologik transformatsiya, barqaror rivojlanish bo‘yicha yangi tashabbuslar, oqova suvlarni qayta ishlash va ta’lim sohalarida DXSh loyihalari ko‘rib chiqildi. Yana bir mavzu — iqtisodiyotda energiya samaradorligini oshirish uchun “super energetika xizmatlari"ni yaratish.
Avvalroq prezident farmoni bilan ipoteka kreditlari bo‘yicha stavkalar pasaytirilgani haqida xabar berilgandi.

Компания по рефинансированию ипотеки (КРИ) договорилась с Азиатским банком развития о выделении нового займа. Об этом сообщается на сайте АБР.
Объем финансирования составит эквивалент $30 млн в национальной валюте. Деньги будут направлены на реализацию проекта КРИ по развитию инклюзивного и «зеленого» сегментов ипотечного рынка через обеспечение долгосрочной ликвидности.
В его рамках КРИ будет рефинансировать кредиты, выделенные коммерческими банками на первичном и вторичном рынках. Особое внимание будет уделяться заимствованиям для женщин, а также поддержке «зеленой» реновации.
АБР ожидает, что реализация проекта позволят обеспечить женщин и молодежь доступными кредитами для покупки жилья. Эксперты организации отмечают высокую финансовую нагрузку по имеющимся займам на семьи с низкими и средними доходами, а также ограниченное предложение доступной недвижимости.
Представители АБР 1 апреля провели переговоры с главой КРИ Муроджоном Фармановым и руководством Министерства экономики и финансов. По их итогам банк и компания заключили соглашение о дальнейшем расширении сотрудничества.
Стороны также обсуждали принятие стратегии развития малого и среднего бизнеса. Делегация банка предложила расширить портфель совместных проектов в направлениях поддержки бюджета, образовании, энергетики, транспорта, водоснабжения и городского развития.
Кроме того, рассматривались новые инициативы экологической трансформации, устойчивого развития, проекты государственно-частного партнерства в переработке сточных вод и образовании. Еще одной темой стало создание «супер-энергетических сервисов» для повышения энергоэффективности в экономике.