Qishloq xo‘jaligi vazirligi ijtimoiy tarmoqlarda O‘zbekistonda erta pishar piyoz narxi qimmatlashgani haqidagi tarqalgan xabarlar yuzasidan rasmiy munosabat bildirdi.
2025-yilda Jizzaxda 5 ming gektar, Navoiy — 6,7 ming gektar, Namangan — 8,4 ming gektar, Samarqand — 14 ming gektar, Surxondaryo — 2,6 ming gektar, Sirdaryo — 2,8 ming gektar, Toshkent — 2,6 ming gektar hamda Xorazmda 7,6 ming gektar kam piyoz ekilgan.
Bu 2024-yilning may-iyun oylarida piyoz narxi 500−1000 so‘mga tushib ketgani bilan izohlanadi. Shunga qaramay, joriy yilda o‘tgan yilga nisbatan 12 ming tonnaga ko‘p — jami 1,41 mln tonna piyoz yetishtirilishi kutilmoqda.
2024-yilning 1-aprelida yangi piyoz narxi 5−6 ming so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, 7-aprelda bu 3−3,5 ming so‘mgacha tushgan. Joriy yilning 1-aprel holatiga yangi piyoz 7−8 ming so‘mni, 9-aprelida esa 4−5 ming so‘mni tashkil etgan.
Shuningdek, o‘tgan yil hosildan zaxiraga olingan 121 ming tonna piyozning 62%i — 75 ming tonnasi shu kungacha ichki iste’mol bozoriga chiqarilgan bo‘lsa, hozirda qolgan qismi 2−3 ming so‘mdan sotilmoqda.
Vazirlik pishish davriga qarab 15-apreldan piyoz narxi 2−2,5 ming so‘mgacha arzonlashishini kutmoqda. Joriy oyning ikkinchi va uchinchi o‘n kunligida 70 ming tonna, may oyida esa 90 ming tonnadan ortiq piyoz pishib yetiladi.
Shu bilan birga, ilk yetilgan ekinlar narxi oshishi vaqtincha holat ekanligi, “tez orada” o‘zgarish tendensiyasiga o‘tishi ta’kidlanadi. Bundan tashqari, dehqonlar tomonidan yuqori agrotexnik tadbirlar qo‘llanilishi orqali mahsulotlarning 10−15 kun avval yetishtirilib bozorga chiqarilishi ham narxlar ta’sir qiladi.
Piyoz narxining oshishi
Avvalroq EastFruit platformasi O‘zbekistonda ertaki piyoz narxi rekord darajaga ko‘tarilganini ma’lum qildi.
Xususan, yangi hosildan olingan piyozning dastlabki partiyalari daladan o‘rtacha 5000 so‘mdan jo‘natiladi, bozorlarda esa chakana narxi 7000−8000 so‘mdan sotiladi. Buning asosiy sababi ertaki-kuzgi ekin maydonlarining sezilarli qisqarganidir.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, mart oyida piyoz narxi 1,83% ga oshgan, bu fevral oyidagi ko‘rsatkichlardan biroz yuqori (1,73%).
Poytaxt bozorlarida piyoz narxining oshishi Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan ham qayd etildi. 24−28 mart kunlari piyozning minimal narxi 1500 so‘m, maksimal narxi esa 2500 so‘m bo‘lgan bo‘lsa, 7-aprel kuni minimal narx 2000 so‘mgacha (o‘sish 33%), maksimal narx 3500 so‘mgacha (+40%) ko‘tarildi.

Министерство сельского хозяйства прокомментировало сообщения о 10-кратном росте цен на ранний лук. В 2024 году из-за падения цен на лук в мае-июне до 500−1000 сумов, в этом году посевные площади под лук были сокращены в большинстве областей Узбекистана. Среди них:
• в Джизакской области — на 5 тыс. гектаров;
• Навоийской — на 6,7 тыс. га;
• Наманганской — на 8,4 тыс. га;
• Самаркандской — на 14 тыс. га;
• Сурхандарьинской — на 2,6 тыс. га;
• Сырдарьинской — на 2,8 тыс. га;
• Ташкентской — на 2,6 тыс. га;
• Хорезмской — на 7,6 тыс. га.
Несмотря на сокращения посевных площадей, в этом году Минсельхоз прогнозирует сбор 1,41 млн тонн лука, что на 12 тыс. тонн больше по сравнению с 2024 годом.
Если 1 апреля 2024 года цена на молодой лук составила 5−6 тыс. сумов, то 7 апреля она снизилась до 3−3,5 тыс. сумов. В этом году 1 апреля цена была 7−8 тыс. сумов, а на сегодняшний день опустилась до 4−5 тыс. сумов.
По данным Минсельхоза, из урожая 2024 года в хранилищах было оставлено 121 тыс. тонн лука, из которых 75 тыс. тонн уже реализованы на внутреннем рынке, а оставшиеся 46 тыс. тонн сейчас продаются по цене 2−3 тыс. сумов за 1 кг.
С 15 апреля цена на лук снизится до 2−2,5 тыс. сумов. Кроме того, в конце апреля ожидается сбор более 70 тыс. тонн лука, а в мае — свыше 90 тыс. тонн. В начале каждого сезона на первую сельхозпродукцию наблюдается временный рост цен, который вскоре начинает снижаться, отметили в ведомстве.
«В некоторых регионах фермеры, используя инновационные агротехнические методы, требующие дополнительных затрат, могут вырастить продукцию на 10−15 дней раньше обычного срока и вывести ее на рынок. Это, в свою очередь, формирует особенный спрос на сельхозпродукцию и влияет на установление цен в соответствии с рыночными принципами», — говорится в сообщении.
В Минсельхозе призвали граждан не доверять распространяемым в соцсетях «недостоверным сведениям», а блогеров и журналистов — не воспринимать «ничем не обоснованные высказывания как правду». Ведомство предложило руководствоваться официальными источниками.
На этой неделе издание EastFruit сообщило, цены на лук нового урожая выросли до рекордного уровня. Первые партии раннего озимого репчатого лука из Сурхандарьинской области фермеры отгружают с полей по средней цене в 5000 сумов за кг (в 2024 году — по 500 сумов).
По мнению руководителя консалтинговой компании VESAGRO Урмонали Усманова, главной причиной высоких цен является значительное сокращение посевных площадей под ранний озимый лук — по приблизительным оценкам, на 30−40% по всей стране. Стабилизация цен на лук ожидается с августа.
По данным Нацкомстата, в марте цены на репчатый лук в Узбекистане увеличились на 1,83% — немного выше февральских значений (1,73%).
Рост цен на лук на столичных рынках также фиксировало Министерство экономики и финансов. Если 24−28 марта минимальная цена на лук составила 1500 сумов, а максимальная — 2500 сумов, то 7 апреля минимальная цена выросла до 2000 сумов (рост на 33%), максимальная — 3500 сумов (+40%).