Prezident farmoni bilan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga to‘lov evaziga yashash guvohnomasi berishni soddalashtiriladi.
Yashash ruxsatnomasi ariza beruvchiga $200 mingga, uning yaqin qarindoshlariga (turmush o‘rtog‘i, ota-onasi, farzandlari) esa $100 mingga beriladi. Hujjat 5 yil davomida amal qiladi. Yangi tartib joriy yilning 1-iyunidan kuchga kirishi kutilmoqda.
2019-yildan beri O‘zbekistonda 109 ta davlat fuqarolariga ko‘chmas mulk xarid qilish orqali yashash ruxsatnomasini olish dasturi amal qilmoqda.
Dastur ishga tushirilgan paytda uy-joy narxi joylashuviga qarab $100 mingdan $400 minggacha bo‘lishi kerak edi — eng yuqori narx Toshkent shahri va Toshkent viloyati uchun belgilangan.
2022-yilda prezident Toshkentda vaqtinchalik yashash ruxsatnomasini rasmiylashtirish uchun talab qilinadigan ko‘chmas mulk narxini $300 minggacha pasaytirdi. O‘sha vaqtda chet elliklardan yashash uchun ruxsatnoma talab qilinmagan holda, hududlarda $70 mingdan, Toshkentda esa $150 mingdan yuqori qiymatga ega ko‘chmas mulklarni sotib olishlariga ruxsat berildi.
2022-yilning kuzida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (hozir — Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi) mamlakat iqtisodiyotiga kamida $1 mln sarmoya kiritgan chet elliklarga O‘zbekiston fuqaroligiga soddalashtirilgan qabulni joriy etishni taklif qilgan edi.
2024-yil avgust oyida “oltin pasport” masalasi yana bir bor ko‘tarilgan edi. Prezidentning tadbirkorlar bilan ochiq muloqotida Yuqorichirchiq Energy Systems kompaniyasi asoschisi Aziz Alimov mamlakat iqtisodiyotiga 10−15 mln dollar sarmoya kiritgan investorlar uchun O‘zbekiston fuqaroligini olish imkoniyatini yaratishni taklif qildi.

Как ранее сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев 18 апреля подписал указ о стимулировании предпринимательства и экспорта, улучшению торговой и промышленной политики.
Указ президента также предусматривает упрощение выдачи удостоверения о постоянном проживании (вида на жительство) иностранным гражданам и лицам без гражданства за плату. Новый порядок должен вступить в силу с 1 июня этого года.
ВНЖ будет предоставляться в ускоренном порядке за $200 тысяч, а близким родственникам заявителя (супруг (а), родители, дети) — за $100 тысяч. Документ будет действовать в течение 5 лет.
С 2019 года в Узбекистане действует программа предоставления гражданам 109 стран ВНЖ при покупке недвижимости. На момент запуска стоимость жилья в зависимости от локации должна была составлять от $100 тыс. до $400 тыс. — максимальная сумма действовала для Ташкента и Ташкентской области.
В 2022 году президент снизил цену недвижимости в столице, необходимую для оформления ВНЖ, до $300 тысяч. Тогда же иностранцам разрешили покупку недвижимости стоимостью от $70 тыс. в регионах и $150 тыс. — в столице без истребования ВНЖ.
Осенью 2022 года Министерство инвестиций и внешней торговли (сейчас — МИПТ) предлагало распространить упрощенный прием в гражданство Узбекистана на иностранцев, инвестировавших в экономику страны минимум $1 млн. Тогда же Кыргызстан ввел ускоренную выдачу вида на жительство за инвестиции от 10 млн сомов.
Еще раз вопрос о «золотых паспортах» поднимался в августе 2024 года. На открытом диалоге президента с предпринимателями основатель компании Yuqorichirchiq Energy Systems Азиз Алимов предложил создать возможность получения гражданства Узбекистана для инвесторов, вложивших в экономику страны $10−15 млн.
Ранее Spot писал, что США продали за один день около 1000 «золотых карт» для иностранцев стоимостью по $5 млн.