Shavkat Mirziyoyev Adliya vazirligi huzuridagi To‘lovga qobiliyatsizlik ishlari agentligi direktori tayinladi. Bu haqda Adliya vazirligining rasmiy kanali xabar berdi.
Agentlik direktori lavozimini vazir o‘rinbosari maqomida Nu’mon Muhammadiev egalladi. U 2025-yil martidan buyon davlat xizmatlari, FHDYO, arxiv ishi va raqamlashtirish yo‘nalishlari uchun mas’ul vazir o‘rinbosari sifatida ishlab kelayotgan edi.
Adliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Numon Muhammadiev 1982-yilda Qashqadaryo viloyatining Kitob tumanida tug‘ilgan. 2003-yilda Toshkent davlat yuridik institutini huquqshunoslik mutaxassisligi bo‘yicha tamomlagan.
Muhammadiev mehnat faoliyatini 2004-yilda Adliya vazirligining Tadbirkorlar huquqlarini himoya qilish boshqarmasida katta maslahatchi sifatida boshlagan. Keyinchalik shu boshqarmada yetakchi va bosh maslahatchi lavozimlarida ishlagan. 2009−2013-yillarda Toshkent shahar adliya boshqarmasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari bo‘lgan.
2016−2023-yillarda u Adliya vazirligi tizimida qator rahbarlik lavozimlarida, jumladan, davlat xizmatlarini muvofiqlashtirish va rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i, prezident hujjatlari ijrosini nazorat qilish boshqarmasi boshlig‘i hamda Davlat xizmatlari agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari lavozimlarida ishlagan. 2023−2025-yillarda Toshkent shahar adliya boshqarmasiga rahbarlik qilgan.
Shavkat Mirziyoyev may oyida To‘lovga qobiliyatsizlik ishlari bo‘yicha agentlikni tashkil etish to‘g‘risida farmon chiqargan edi. Yangi agentlik to‘lovga qobiliyatsizlik sohasida yagona davlat siyosatini yuritish, tegishli jarayonlarni raqamlashtirish va byurokratiyani qisqartirish bilan shug‘ullanadi.
Farmonda kreditor va qarzdor o‘rtasidagi kelishuv asosida kreditlar bo‘yicha foiz hisoblanishini vaqtincha to‘xtatish hamda soliqlarni to‘lashni kechiktirishga ruxsat berilgan. Shuningdek, to‘lovga qobiliyatsizlik ishlari bo‘yicha ish yuritish uchun raqamli platforma ishga tushirilishi belgilangan.
Avvalroq Spot Muxsinxo‘ja Abdurahmonov Migratsiya agentligi direktori etib tayinlangani haqida yozgandi.

Шавкат Мирзиёев назначил руководителя Агентства по делам о неплатежеспособности при Министерстве юстиции. Об этом сообщил официальный канал Минюста.
Директором агентства в статусе заместителя министра стал Нумон Мухаммадиев. С марта 2025 года он был замминистра, ответственным за сферы государственных услуг, записи актов гражданского состояния, архивного дела и цифровизацию.
Согласно опубликованной Минюстом биографии, Нумон Усмонович Мухаммадиев родился в 1982 году в Китабском районе Кашкадарьинской области. В 2003 году он окончил Ташкентский государственный юридический институт по специальности правоведа.
Карьеру в Минюсте Мухаммадиев начал в 2004 году с должности старшего советника в Управлении по защите прав предпринимателей, затем получил там же должности ведущего и главного советника. С 2009 по 2013 годы он был первым заместителем начальника столичного управления юстиции.
В 2016—2023 годах он занимал ряд руководящих должностей в структурах Минюста — главы управления по координации и развитию госуслуг, начальника управления по контролю за исполнением президентских документов, первого заместителя директора Агентства госуслуг. С 2023 по 2025 годы он руководил Ташкентским управлением юстиции.
Шавкат Мирзиёев издал указ об учреждении Агентства по делам о неплатежеспособности в мае этого года. Новое ведомство отвечает за единую государственную политику в сфере неплатежеспособности, цифровизацию связанных с ней процессов и сокращение бюрократии.
Указ разрешает приостановку начисления процентов по кредитам на основе договоренности между кредиторами и должником, а также отсрочки по уплате налогов. Кроме того, он предусматривает запуск цифровой платформы для производства по делам о неплатежеспособности.