“O'zbektelekom” AK operatorlar va provayderlar uchun internet-kanal tariflarini pasaytirdi. Bu haqda kompaniya vakillari 28-may kuni bo’lib o’tgan matbuot anjumanida ma’lum qildilar, xabar beradi Spot muxbiri.
Xususan, kompaniya Xalqaro paketli kommutatsiya markaziga ulangan operatorlar va provayderlar uchun internet-kanal tarifining narxini 1 Mbit / s uchun 70,128 so’mgacha pasaytirdi. 2018 yil oxirida bu narx 85 ming so’mni tashkil etgan.
Shuningdek, dastlabki uch oyda portlar ijarasi qiymati 10,5 ming so’mga kamaydi, o’tgan yilning birinchi choragida esa bu ko’rsatkich 35 ming so’mni tashkil etgan.
Kompaniya tomonidan respublika bo’ylab 4 ming km.dan ortiq turli xil mis kabellar yangilandi, aholi va boshqa ijtimoiy obyektlarga GPON texnologiyasidan foydalangan holda telekommunikatsiya xizmatlarini taqdim etish uchun 5 ming km.dan ortiq optik-tolali aloqa liniyalarini yo’lga qo’ydi, 2,4 mingdan ortiq ko’p qavatli turar-joy va 1,1 mingga yaqin maktabni aloqa xizmatlari bilan ta’minladi.
Hozirgi kunda umumiy hajmi 54 ming port bo’lgan VDSL uskunalarini o’rnatish, shuningdek, mamlakatning barcha hududlarida 147 ming portni tashkil etadigan GPON uskunalarini o’rnatish ishlari olib borilmoqda.

«Узбектелеком» снизил тарифы на интернет-канал для операторов и провайдеров. Об этом сообщили представители компании на пресс-конференции во вторник, 28 мая, передает корреспондент Spot.
В компании сообщили, что стоимость интернет-канала для операторов и провайдеров, подключенных к Международному центру пакетной коммутации, снизилась до 70 128 сумов за 1 Мбит/с. В конце 2018 года цена была 85 тыс. сумов.
Помимо этого, стоимость аренды портов снизилась за первые три месяца до 10,5 тыс. сумов, тогда как в первом квартале прошлого года она составляла 35 тыс. сумов.
Компания также обновила более 4 тыс. км медных кабелей различных типов и емкостей по всей республике, проложила более 5 тыс. км волоконно-оптических линий связи для предоставления телекоммуникационных услуг с использованием технологии GPON для населения и социальных объектов, обеспечила услугами связи свыше 2,4 тыс. многоэтажных домов и около 1,1 тыс. школ.
Сейчас ведутся монтажные работы по установке оборудования VDSL общей емкостью 54 тыс. портов, а также оборудования GPON емкостью порядка 147 тыс. портов по всем регионам страны.
Станет ли интернет дешевле для конечного пользователя?
В компании напомнили, что каждый провайдер самостоятельно устанавливает цены на предоставляемые им услуги.