Gap nima haqida ketyapti
2021-yilning bahoridan boshlab tadbirkorlarga yoʻl harakati qoidalari buzilgan holatlarni foto va videoda qayd etish uchun yoʻllarga kamera va radarlar oʻrnatishi huquqi berildi.
Bunday joylar auksion savdosi orqali berildi — gʻoliblar cheksiz muddat davomida boshqa tadbirkorlarga oʻtish huquqi bilan joylarni qoʻlga kiritishi mumkin.
Sotilgan ikkala hudud ham Xorazm viloyatida joylashgan. Agar birinchisi deyarli boshlangʻich narxga (2,3 mln soʻm) sotilgan boʻlsa, ikkinchisi uchun uch soatlik kurash davom etdi va natijada bu narx 27 baravar oʻsishi bilan yakunlandi (1,5 mln soʻmdan — 40,3 mln soʻmgacha).
Ayni paytda auksionda 100 ga yaqin ana shunday lotlar mavjud. Barcha lotlarga transport oqimi haqidagi maʼlumotlar va soʻnggi ikki yil ichida ushbu hududda aniqlangan qoidabuzarliklar toʻgʻrisidagi statistika ilova qilingan. Shu bilan siz qoidabuzarlardan qancha pul ishlashingiz mumkinligini taxmin qilishingiz mumkin.
Maʼlumot uchun, 2021−2022-yillarda tadbirkorlarni jalb qilish orqali mamlakatda 3356 videokamera va 763 radar oʻrnatilishi rejalashtirilgan.
Avvalroq Spot, Google Maps-da Toshkentdagi radar va kameralarning joylashuv xaritasi paydo boʻlganligi haqida yozgan edi.

Как ранее писал Spot, на аукцион начали выставлять участки для установки радаров. В четверг, 8 июля, первых два таких места успешно продал, сообщили в пресс-службе E-auksion.
О чем речь
С весны 2021 года предприниматели могут устанавливать на дорогах камеры и радары для фото- и видеофиксации нарушений правил дорожного движения.
Места будут закрепляться через аукцион — победители получат локации на неограниченный срок с правом передачи другим предпринимателям.
Оба участка в Хорезмской области. Если первый ушел почти за стартовую цену (2,3 млн сумов), то за второй развернулась трехчасовая борьба, которая в итоге закончилась тем, что цена выросла в 27 раз — с 1,5 млн сумов до 40,3 млн сумов.
Сейчас на аукционе доступно около 100 лотов во всех регионах. Все лоты сопровождаются информацией об автомобильном потоке и статистикой по выявленным за последние два года на этом участке нарушениям — так можно спрогнозировать, сколько можно заработать на нарушителях.
Планируется, что за счет привлечения предпринимателей в 2021—2022 годах в стране будет установлено 3356 видеокамер и 763 радара.