Oʻzbekiston laboratoriyalari “Путешествую без COVID-19” (“COVID-19'siz sayohat qilaman) ilovasiga qoʻshildi, bu haqda ushbu servisni ishlab chiqqan Yevrosiyo taraqqiyot bankining Raqamli tashabbuslar jamgʻarmasi xabar bermoqda.
PZR testini 87 punktda topshirish mumkin. Foydalanuvchilar dasturdagi eng yaqin punktlarning toʻliq roʻyxati bilan tanishishlari mumkin.
2021 yil 1 sentyabrdan boshlab Rossiyaga Ozarbayjon, Moldova, Oʻzbekiston, Tojikiston va Turkmaniston hududlaridan kelganlar uchun “Путешествую без COVID-19” ilovasidan foydalanish majburiy boʻladi.
Bugungi kunda ushbu ilovadan Rossiyaga kelishda Yevroosiyo Iqtisodiy Ittifoqiga aʼzo mamlakatlar: Armaniston, Belarus, Qozogʻiston va Qirgʻiziston tomonidan faol foydalanilmoqda. Foydalanuvchilar ushbu dasturni 530 ming martadan koʻproq yuklab olishgan va u orqali 600 mingdan ortiq PZR-test natijalarini olishgan.
Keyinchalik ilovada aks etishi uchun tahlillarni 1942 punktda topshirish mumkin. Armanistonda 62 ta, Belarusda — 48 ta, Qozogʻistonda — 424 ta, Qirgʻizistonda — 144 ta, Rossiyada -1100 ta, Tojikistonda — 77 ta va Oʻzbekistonda — 87 ta punktlar ochilgan. Ilovani App Store, Google Play va AppGallery (Huawei ilovalar doʻkoni) da yuklab olish mumkin.
Ilovaning vazifasi koronavirus pandemiyasi sharoitida fuqarolarning mamlakatlar oʻrtasida erkin va xavfsiz harakatlanishini taʼminlashdan iborat. Raqamli yechim kasallik tarqalish xavfini kamaytiradi va davlatlararo darajada ishonchli boshqaruv tizimini taʼminlaydi.
Shu bilan birga, dasturning oʻziga xosligi shundaki, transchegaraviy maʼlumotlar almashinuvi paytida fuqarolarning shaxsiy maʼlumotlari uzatilmaydi.

Лаборатории Узбекистана присоединились к приложению «Путешествую без COVID-19». Сдать ПЦР-тест можно уже в 87 пунктах забора биоматериала, сообщает пресс-служба Фонда цифровых инициатив Евразийского банка развития (ФЦИ ЕАБР), разработавшего сервис. С полным перечнем ближайших пунктов пользователи могут ознакомиться в приложении.
С 1 сентября 2021 года использование приложения «Путешествую без COVID-19» станет обязательным для прибывающих в Россию с территории Азербайджана, Молдовы, Узбекистана, Таджикистана и Туркменистана.
Сегодня приложение уже активно используется для въезда в Россию из стран-членов ЕЭАС: Армении, Белоруссии, Казахстана и Киргизии. Пользователи скачали приложение более 530 тыс. раз и получили через него более 600 тыс. результатов ПЦР-тестов.
Сдать анализы для их последующего отображения в приложении можно в 1942 пунктах. В Армении открыты 62 пункта, Белоруссии — 48, Казахстане — 424, Киргизии — 144, России — 1100, Таджикистане — 77 и Узбекистане — 87. Приложение доступно для скачивания в App Store, Google Play и AppGallery (магазин приложений Huawei).
Приложение «Путешествую без COVID-19» разработано Фондом цифровых инициатив Евразийского банка развития (ФЦИ ЕАБР).
Задача приложения — обеспечить свободное и безопасное перемещение граждан между странами в условиях пандемии коронавирусной инфекции.
Цифровое решение снижает риск распространения заболевания и обеспечивает надежную систему контроля на межгосударственном уровне.
При этом уникальность архитектуры приложения такова, что при трансграничном информационном обмене не происходит передача персональных данных граждан.
Все сведения остаются только на национальном уровне, где проводилось тестирование. Благодаря этому обработка персональных данных осуществляется исключительно в соответствии с национальными законодательствами.