Joriy yilning 11-avgust kuni Intellektual mulk agentligiga “O‘zbekiston kino ishlab chiqaruvchilar assotsiatsiyasi"ning o‘z a’zolarining mualliflik huquqi va turdosh huquqlarini himoya qilishda amaliy yordam ko‘rsatish to‘g‘risidagi murojaatikelib tushdi.
Murojaatda “Mening yurtim” telekanali tomonidan “O‘zbekiston kino ishlab chiqaruvchilar assotsiatsiyasi"ning o‘z a’zolariga tegishli bo‘lgan kinofilmlar ularning ruxsatisiz va shartnoma tuzmasdan efirga uzatilganligi ta’kidlangan.
Mazkur ma’muriy ish materiallari 2021 yilning 15 sentyabr kuni Jinoyat ishlari bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek tuman sudi tomonidan ko‘rib chiqilib, “Mening yurtim” telekanalining mansabdor shaxsiga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 177-(1)-moddasi birinchi qismi bilan ma’muriy jarima jazosi qo‘llanilgan.
Avvalroq esa, fuqaro A. K tomonidan shartnoma asosida “Sevimli” telekanaliga tegishli boʻlgan “Chuqur”, “Istanbullik kelin”, “Ichkarida”, “Qora niyat”, “Zuleyha” kabi turk seriallarini oʻzining veb-sahifasiga huquq egasining roziligisiz joylashtirib, moddiy manfaat koʻrib kelganligi haqida ma’lumot berilgan edi.

Телеканал Mening yurtim (MY5) был привлечён к административной ответственности за несанкционированный показ кинофильмов, сообщает Агентство интеллектуальной собственности.
11 августа Ассоциация кинопроизводителей Узбекистана обратилась в агентство с просьбой защитить авторские и смежные права её членов.
В обращении шла речь о выпуске в эфир телеканала Mening yurtim нескольких фильмов, принадлежащих членам ассоциации, без их согласия и без оформления договоров.
В отношении MY5 было возбуждено административное делопроизводство. 15 сентября Мирзо-Улугбекский районный суд по уголовным делам постановил признать телеканал виновным в нарушении статьи 177.1 Кодекса об административной ответственности и взыскать с него штраф.
Ранее Spot писал о пресечении незаконного использования товарного знака Toyota ташкентским автосалоном.