Oʻzbekiston tabiiy gazni xorijga eksport qilishni butunlay toʻxtatdi, deb xabar berdi “Interfaks” Energetika vazirligiga tayanib.
Hozirda Rossiyaga gaz yetkazib berish amalga oshirilmayapti va bu jarayonni 2022-yilda qayta tiklash rejalashtirilmagan, deya qoʻshimcha qildi vazirlik. Butun hajm ichki isteʼmolning mavsumiy choʻqqisini qoplashga qaratilgan.
Gazprom maʼlumotlariga koʻra, Oʻzbekiston 2018-yilda Rossiyaga 3,8 mlrd kub metr gaz sotgan boʻlsa, 2019-yilda bu hajmni 4,9 mlrd kub metrga yetkazgan. Biroq 2020-yilda zangori yoqilgʻining Rossiya yoʻnalishiga eksporti toʻxtatildi va Oʻzbekiston uni eksport qiluvchidan import qiluvchi davlatga aylandi.
Shu bilan birga, Xitoyga eksport oʻsdi. XXR bojxona boshqarmasi maʼlumotlariga koʻra, 2020-yilda 3,27 mlrd kub metr, 2021-yilning 10 oyida esa 4,02 mlrd kub metr zangori yoqilgʻi yetkazib berilgan.
BP statistik maʼlumotlariga koʻra, Oʻzbekistonda 2020-yilda gaz qazib olish 18% ga kamaygan. Agar 2019-yilda 57,3 mlrd kub metr ishlab chiqarilgan boʻlsa, bir yildan soʻng 47 mlrd kub metrga yetdi. Shu bilan birga, isteʼmol atigi 3,4% ga — 44,4 mlrd dan 43 mlrd kub metrga qisqardi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2021-yil oxirida Uzbekistan GTL zavodining ochilish marosimida gaz xorijga sotilishi oʻrniga oʻzimizda qayta ishlanishi, xalq manfaat koʻrishini aytgan edi.

Узбекистан полностью прекратил экспорт природного газа в Россию, сообщил «Интерфакс» со ссылкой на Минэнерго.
В Министерстве энергетики уточнили, что экспорт будет прекращен не полностью, а только в Россию.
Сейчас поставки газа в Россию не происходят, и их возобновление в 2022 году не планируются, добавили в министерстве. Весь объём направлен на покрытие сезонного пика внутреннего потребления.
По данным «Газпрома», в 2018 году Узбекистан продал в Россию 3,8 млрд кубометров газа, а в 2019 — нарастил объём до 4,9 млрд кубометров. Однако в 2020 году экспорт голубого топлива на российском направлении остановился, а Узбекистан из его экспортёра стал импортёром.
Вместе с тем, экспорт в Китай даже вырос. Согласно таможенному ведомству КНР, в 2020 году было поставлено 3,27 млрд кубометров голубого топлива, а за 10 месяцев 2021 года — 4,02 млрд кубометров.
Из статистики BP следует, что добыча газа в Узбекистане в 2020 году сократилась на 18%. Если за 2019 год было добыто 57,3 млрд кубометров, то годом позже — 47 млрд кубометров. Потребление при этом упало лишь на 3,4% — с 44,4 млрд до 43 млрд кубометров.
Президент Шавкат Мирзиёев на открытии завода Uzbekistan GTL в конце 2021 года заявил, что вместо продажи за рубеж газ будет перерабатываться на месте, «чтобы выгоду получал народ».
Ранее Spot писал, что в 2021 году ЛУКОЙЛ нарастил добычу газа в Узбекистане на 77% по сравнению с 2020 годом.