Oʻzbekistonda bank kartalaridan foydalangan holda firibgarlik holatlari koʻpaymoqda, deya ogohlantirdi IIV matbuot kotibi polkovnik Shuhrat Gʻiyosov.
Maʼlumotlariga koʻra, 2021-yilda 2700 dan ortiq oʻzbekistonlik onlayn firibgarlar qurboniga aylangan. Muntazam ogohlantirishlarga qaramay, koʻplab karta egalari beparvolik bilan buzgʻunchilarga ishonishadi va pullarini yoʻqotadilar.
Karta bilan bogʻlangan SMS-xabarlarning xavfsizlik kodlarini hech kimga aytib boʻlmaydi. Hech kim bu kodlarni talab qilishga haqli emas.
“SMS kodlari faqat firibgarlar tomonidan soʻraladi. Sizdan SMS-kod soʻragan odam firibgardir”, deb taʼkidladi Gʻiyosov.
Ichki ishlar vazirligi oʻzbekistonliklarni hushyor boʻlishga, pullarini firibgarlarga bermaslikka chaqiradi, deya xulosa qildi u.
Bungacha Markaziy bank firibgarlarga qarshi kurashish boʻyicha tavsiyalar bilan oʻrtoqlashdi. Xususan, regulyator SMS orqali olingan kodlarni, shuningdek, shaxsiy maʼlumotlarni hech qachon hech kimga aytmaslikka chaqirdi.
Shuningdek, UZCARD foydalanuvchilarni firibgarlik sxemalari haqida ogohlantirdi. Bank yoki toʻlov tizimi nomidan daʼvo qilingan har qanday shubhali xabar — masalan, karta maʼlumotlari yoki bir martalik parolni taqdim etish soʻrovi — firibgarlarning belgisidir, deya taʼkidladi u.
Eslatib oʻtamiz, avvalroq Spot Zafar Hoshimov oʻz nomi ortida yashiringan soxta “fond” haqida ogohlantirgani haqida xabar bergan edi.

В Узбекистане учащаются случаи мошенничества с использованием банковских карт, предупредил пресс-секретарь МВД полковник Шухрат Гиясов.
По данным ведомства, в 2021 году более 2700 узбекистанцев стали жертвами мошенников в интернете. Несмотря на регулярные предупреждения, многие держатели карт беспечно доверяют злоумышленникам и теряют свои деньги.
Защитные коды из SMS-сообщений, связанных с картой, нельзя передавать кому-либо, напоминают в МВД. Посторонние не имеют права требовать данные коды.
«SMS-коды запрашивают только мошенники. Тот, кто спросил у вас SMS-код, — мошенник», — подчеркнул Гиясов.
МВД призывает узбекистанцев быть бдительными и не отдавать свои средства мошенникам, завершил он.
До этого ЦБ делился рекомендациями по борьбе с мошенниками. В частности, регулятор призвал никогда и никому не сообщать коды, полученные по SMS, а также личную информацию.
UZCARD также предупреждал пользователей о мошеннических схемах. Любое подозрительное сообщение якобы от имени банка или платёжной системы — например, просьба сообщить реквизиты карты либо одноразовый пароль — признак действий мошенников, указал он.
Ранее Spot сообщал о предупреждении Зафара Хашимова по поводу мошеннического «фонда», прикрывающегося его именем.