Spot avval yozganidek, Oʻzbekiston Moliya vazirligi va YeTTB 2021-yil oktyabr oyida test svop-kelishuvlarni oʻtkazishga kelishib olgan edi.
Kuni kecha Oʻzbekiston va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki oʻrtasida birinchi valyuta svop-kelishuv (swap) amalga oshirildi. Uning hajmi $20 mln ni tashkil etdi, deya xabar qildi YeTTB matbuot xizmati.
Svop — bu maʼlum bir davr uchun aktivlarni almashtirishning bir turi. Bir tomon aktivni (qimmatli qogʻozlar, valyuta) sotib oladi va keyin uni boshqa tomonga xuddi shu yoki oʻzgartirilgan shartlarda qaytaradi.
Ushbu operatsiya Oʻzbekistonga xorijiy valyutada kredit olishda valyuta risklarini kamaytirishga yordam berishi kutilmoqda. Shunday qilib, Bank Moliya vazirligi tomonidan mahalliy derivativlar sanoatini mustahkamlash boʻyicha koʻrilayotgan qadamlarni qoʻllab-quvvatlaydi.
YeTTBning Oʻzbekistondagi rahbari Alkis Drakinos svop bitimini “Oʻzbekiston valyuta bozori rivojlanishidagi muhim bosqich” deb atadi. Bank tomonidan qoʻllab-quvvatlangan qonunchilik islohotlari bilan birgalikda u soʻmlik derivativlar qiymatini mustahkamlaydi.
“U [tashabbus] valyuta risklarini boshqarish va iqtisodiyotning real sektorini milliy valyutada kreditlashni soddalashtiradi. Bu Ayniqsa, Markaziy Osiyoda ham, undan tashqarida ham beqarorlik davrida juda muhim”, — deya taʼkidladi Drakinos.
Tranzaksiyani himoya qilish uchun ofshor valyuta fondi The Currency Exchange Fund (TCX) jalb qilindi. U orqali bir qator moliyaviy rivojlanish institutlari dunyoning 80 dan ortiq mamlakatlarida (Oʻzbekistonda — 2018 yildan) oʻrta va uzoq muddatli valyuta almashinuvi va forvardlarini taklif qilmoqda.

Как ранее писал Spot, Минфин Узбекистана и ЕБРР в октябре 2021 года договорились о проведении тестовой своп-сделке.
На днях Узбекистан и Европейский банк реконструкции и развития провели первую валютную своп-сделку (swap). Её объём составил $20 млн, сообщила пресс-служба ЕБРР.
Своп — это своеобразный обмен активами на оговорённый срок. Одна сторона покупает некий актив (ценные бумаги, валюту), а позже возвращает его другой стороне на тех же или изменённых условиях.
Ожидается, что данная операция поможет Узбекистану снизить валютные риски при получении заимствований в иностранной валюте. Банк таким образом поддерживает шаги, предпринимаемые Минфином для укрепления местной сферы деривативов.
Глава ЕБРР в Узбекистане Алкис Дракинос назвал своп-сделку «важной вехой в развитии валютного рынка Узбекистана». В сочетании с законодательными реформами при поддержке банка она усилит значение сумовых деривативов.
«Она [инициатива] упростит управление валютными рисками и кредитование реального сектора экономики в национальной валюте. Это особенно важно в период нестабильности как в Центральной Азии, так и за ее пределами», — подчеркнул Дракинос.
Для хеджирования сделки привлекли оффшорный валютный фонд The Currency Exchange Fund (TCX). Через него ряд институтов финансового развития предлагают средне- и долгосрочные валютные свопы и форварды в более чем 80 странах (в Узбекистане — с 2018 года).
Ранее Spot публиковал список проектов в Узбекистане, получивших инвестиции от ЕБРР в 2021 году — их объём составил $690 млн.