Megavatt Motors va Ekologiya davlat qoʻmitasi Oʻzbekistonda yashil transportni rivojlantirish boʻyicha hamkorlik memorandumini imzoladi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
Hujjatga koʻra, 2022−2023-yillarda Toshkent shahrining barcha tumanlari va viloyatlar markazlarida elektromobillarni “tezkor” quvvatlantirish shoxobchalari oʻrnatiladi. Reja har ikki tomon tomonidan ham DXSH asosida amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, Ekologiya qoʻmitasi davlat organlaridan birinchilardan boʻlib oʻz avtoparkida elektromobillarga bosqichma-bosqich oʻtishni boshladi. Megawatt Motors boshqa tashkilotlar ham shunga oʻxshashidan “umid qiladi”.
“Biz yashil transportni har tomonlama rivojlantirish va Oʻzbekistondagi ekologik vaziyatni yaxshilashga hissa qoʻshayotganimizdan xursandmiz”, — deyiladi xabarda.
Spot avval xabar berganidek, Megawatt Motors 2020-yilda elektr zaryad stansiyalarini oʻrnatish rejalarini eʼlon qildi. Tahririyat memorandum boʻyicha izoh soʻradi.
Megawatt Motors vakilining aytishicha, kompaniya hozirda 10 ta zaryadlash stansiyasidan iborat tarmoq yaratishning birinchi bosqichini yakunlagan. Ikkinchi bosqichda ularga yana 68 ta nuqta qoʻshiladi, shundan 56 tasi 60 kVt quvvatga, 12 tasi esa 100 kVt quvvatga ega.
Stantsiyalar butun Oʻzbekiston boʻylab oʻrnatiladi. Megawatt Motors elektr yonilgʻi quyish shoxobchalari “har 100 kmda boʻladi”, deb vaʼda qilmoqda kompaniya. Taxminiy xarajat $500 mingni tashkil etadi, kompaniya hammasini oʻz mablagʻlari hisobidan toʻlaydi.
Endi Oʻzbekiston uchun Plugshare xaritasida 42 ta elektr stansiyasi koʻrsatilgan. Ulardan 22 tasi poytaxtda, 4 tasi Toshkent viloyatida joylashgan. Samarqand, Qarshi, Namangan, Qoʻqon, Fargʻona va Navoiy viloyatida ham stansiyalar mavjud.
Megawatt Motorsdan tashqari, infratuzilma Makro va TokBor tomonidan faol ishlab chiqilgan. Fevral oyi boshida Energetika vazirligi shaharlarda zaryadlash stansiyalarini oʻrnatish boʻyicha davlat dasturi ishlab chiqilishini eʼlon qildi.

Megawatt Motors и Госкомэкологии подписали меморандум о сотрудничестве в продвижении «зелёного» транспорта в Узбекистане. Об этом сообщила пресс-служба компании.
Согласно документу, в 2022—2023 годах во всех районах Ташкента и областных центрах установят «быстрые» станции зарядки для электромобилей. План будет реализован обеими сторонами на основе ГЧП.
Кроме этого, Госкомэкологии стал одной из первых госструктур, начавших поэтапный переход на электромобили в своём автопарке. В Megawatt Motors «надеются», что другие ведомства последуют его примеру.
«Мы счастливы внести свой вклад в общее развитие „зеленого“ транспорта и улучшение экологической ситуации в Узбекистане», — говорится в сообщении.
Как ранее сообщал Spot, Megawatt Motors ещё в 2020 году анонсировала свои планы по установке электрозаправок. Редакция обратилась за комментариями по поводу меморандума.
Представитель Megawatt Motors сообщил, что сейчас компания завершила первый этап создания сети с 10 зарядными станциями. На втором этапе к ним добавятся ещё 68 точек, из них 56 мощностью 60 кВт и 12 на 100 кВт.
Станции будут устанавливать по всему Узбекистану. Электрозаправки Megawatt Motors «будут стоять через каждые 100 км», обещают в компании. Расчётная стоимость — $500 000, компания оплатит всё из собственных средств.
Сейчас на карте Plugshare по Узбекистану указаны 42 электрозаправки. Из них 22 находятся в столице и 4 — в Ташкентской области. Также станции есть в Самарканде, Карши, Намангане, Коканде, Фергане и Навоийской области.
Кроме Megawatt Motors, инфраструктуру активно развивали Makro и TokBor. В начале февраля Минэнерго объявило разработку государственной программы по установке зарядных станций в городах.
Ранее Spot писал, что импорт электромобилей в январе-феврале увеличился втрое по сравнению с прошлым годом.