“Uzbekistan Airports” davlat-xususiy sheriklik shartnomasini 2021-yil sentyabr oyida imzolagan edi. Unga koʻra, yangi kompaniya havo bandargohini modernizatsiya qiladi, soʻngra yoʻlovchilar va aviatashuvchilarga xizmat koʻrsatadi.
Bundan tashqari, aprel oyida yangi aeroport operatori Moliya vazirligi bilan davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash boʻyicha shartnoma imzoladi. Mazkur hujjat ham qaror bilan tasdiqlandi.
DXSh va davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash shartnomalari amal qilish muddati davomida “Air Marakanda” Oʻzbekistonda tovarlar, xizmatlar va ishlarning narxini xorijiy valyutalarga bogʻlash huquqiga ega.
Shuningdek, korxonalarga istisno tariqasida kredit olish uchun xorijiy banklarda toʻgʻridan-toʻgʻri hisob raqamlarini ochishga ruxsat beriladi. Qarzga olingan mablagʻlar hisobidan u Oʻzbekistonda bank hisob raqamiga ega boʻlmasdan, toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy pudratchi va yetkazib beruvchilarga toʻlovlarni amalga oshirishi mumkin boʻladi.
DXSh kelishuvi doirasida “Air Marakanda” tomonidan qurilgan yangi obyektlar shartnoma muddati davomida “Air Marakanda” kompaniyasiga tegishli boʻladi. Tugallangach, ular “Uzbekistan Airports” mulkiga oʻtkaziladi.
Aeroportni modernizatsiya qilish uchun olingan kreditni toʻlash uchun xususiy operator tomonidan toʻlangan pul soliqqa tortilmaydi.
“Air Marakanda” 2020-yilda aeroportlarni boshqarish, yoʻlovchilar va aviakompaniyalarni qoʻllab-quvvatlash xizmatlarini koʻrsatish uchun tashkil etilgan. “Uzbekistan Airports” bilan tuzilgan shartnoma kompaniya uchun ham, umuman Oʻzbekistondagi aviatsiya uchun ham birinchi DXSh kelishuvi boʻldi.
Tomonlar Samarqand aeroportida qiymati $80 mln.dan ortiq boʻlgan modernizatsiya ishlarini amalga oshirdi. Bunyodkorlik ishlarida “Enter Engineering” kompaniyasi bevosita ishtirok etdi, Turkiyaning Kiklop kompaniyasi esa yangi terminal loyihasini tayyorladi.
2021-yil dekabr oyida “Uzbekistan Airports” tomonidan qurilgan yangilangan aerodrom majmuasi foydalanishga topshirildi. Terminal mart oyida ish boshlagan, aprel oyidan esa xalqaro reyslarni qabul qila boshlagan.
Avvalroq Spot Fargʻona vodiysida yangi aeroport, Buxoro va Urganchda yangi terminallar qurish rejalashtirilgani haqida yozgan edi.

Кабмин утвердил передачу аэропорта Самарканда в управление Air Marakanda на основе ГЧП. Соответствующее постановление опубликовано в базе Lex.uz.
Uzbekistan Airports подписала соглашение о государственно-частном партнёрстве в сентябре 2021 года. Согласно ему, новая компания займётся модернизацией воздушной гавани, а затем — обслуживанием пассажиров и авиаперевозчиков.
Кроме этого, в апреле новый оператор аэропорта заключил соглашение о господдержке с Минфином. Этот документ также был утверждён постановлением.
В течение срока действия соглашений о ГЧП и о господдержке Air Marakanda имеет право привязывать к иностранным валютам цены на товары, услуги и работы в Узбекистане.
Также компании в порядке исключения разрешат напрямую открывать счета в зарубежных банках для получения кредитов. Из заёмных средств она сможет проводить платежи иностранным подрядчикам и поставщикам непосредственно, без банковского счёта в Узбекистане.
Новые объекты, построенные Air Marakanda в рамках соглашения о ГЧП, будут принадлежать ей в течение срока договора. По его окончании они будут переданы в собственность Uzbekistan Airports.
Деньги, выплачиваемые частным оператором на возврат взятого на модернизацию аэропорта кредита, не будут облагаться налогами.
Air Marakanda была учреждена в 2020 году для управления аэропортами, оказания вспомогательных услуг пассажирам и авиакомпаниям. Соглашение с Uzbekistan Airports стало первым договором ГЧП как для компании, так и для авиации Узбекистана в целом.
Стороны провели модернизацию Самаркандского аэропорта, оцениваемую более чем в $80 млн. Непосредственно строительными работами занималась Enter Engineering, а дизайн нового терминала подготовила турецкая Kiklop.
В декабре 2021 года был сдан обновлённый аэродромный комплекс, построенный Uzbekistan Airports. Терминал заработал в марте, а с апреля начал принимать международные рейсы.
Ранее Spot писал, что в Ферганской долине планируется построить новый аэропорт, а в Бухаре и Ургенче — новые терминалы.