Jahon banki Oʻzbekistonni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy muammolari va imkoniyatlari tahlil qilingan hisobotini eʼlon qildi.
Hisobotda qayd etilganidek, hokimiyat islohotlarning navbatdagi bosqichiga ulkan maqsadlarni koʻzlagan holda tayyorgarlik koʻrmoqda. Xususan, 2026-yilga borib aholi oʻrtasida qashshoqlikni ikki baravar kamaytirish, shuningdek, 2030-yilga borib oʻrtacha daromad darajasi yuqori boʻlgan davlatlar qatoriga kirish rejalashtirilgan.
“Bu maqsadlarga yanada jadal ish oʻrinlari yaratish va fuqarolarning iqtisodiy jarayonlarda, jumladan, yoshlar, ayollar va nogironlar ishtirok etishi uchun imkoniyatlarni oshirish orqali erishish mumkin”, — deyiladi hisobotda.
Toʻrt yoʻnalishdagi taraqqiyot maqsadga erishishga yordam beradi:
• xususiy sektor oʻsishini ragʻbatlantirish va barqaror ish oʻrinlarini yaratish;
• davlatning iqtisodiyotdagi rolini isloh qilish;
• fuqarolar manfaatlariga va inson kapitalini rivojlantirishga qaratilgan dasturlarga sarmoya kiritish;
• ekologik barqaror kelajakni qurish.
Hujjatda, shuningdek, yuqoridagi sohalarda ustuvor islohotlarga eʼtibor qaratish zarurligi qayd etilgan:
1. Mamlakatda xususiy sektor oʻsishini ragʻbatlantirish maqsadida yer, mehnat va moliyaviy resurslarni taqsimlash mexanizmlarini takomillashtirish, xususiy sektorda raqobatni rivojlantirishga qaratilgan huquqiy-meʼyoriy bazani takomillashtirish, samarali xizmat koʻrsatishni rivojlantirish zarur. Shuningdek, xususiy sektor korxonalarini qoʻllab-quvvatlash, qishloq xoʻjaligi bozorini isloh qilishni jadallashtirish, shu jumladan, ularning faoliyatiga davlat aralashuviga chek qoʻyish bosh maqsad qilib olingan.
2. Bozor iqtisodiyotini davlat koʻmagida rivojlantirish uchun asosiy tovar va xizmatlar ishlab chiqaruvchisi funksiyasidan bozorni rivojlantirishni ragʻbatlantiruvchi funksiyaga oʻtib, uning rolini oʻzgartirishni jadallashtirish, uning ulushini kamaytirish zarur. Iqtisodiyotda davlat kompaniyalari va ularning samaradorligini oshirish, korrupsiyaga qarshi kurashish va turli hokimiyat organlarining boshqaruv faoliyatini takomillashtirish, shuningdek, davlat funksiyalarini markazsizlashtirishni davom ettirish koʻzda tutilgan.
3. Inson kapitalini rivojlantirish uchun taʼlim tizimining sifatini oshirish, uning faoliyatidagi mavjud kamchiliklarni bartaraf etish, maktabgacha taʼlim va oliy taʼlimdan foydalanish imkoniyatlarini yaxshilash, sogʻliqni saqlash tizimi samaradorligini va fuqarolar uchun qulayligini oshirish, qashshoqlik darajasini oshirish zarur. Oʻlchov tizimi, unga qarshi kurashish boʻyicha davlat dasturlari va ularning maqsadli yoʻnalishi, aholining zaif qatlamlarini mehnat bozorida keng ishtirokini ragʻbatlantiruvchi davlat siyosatini ishlab chiqish shular jumlasidandir

Всемирный банк опубликовал доклад, в котором анализируются основные вызовы и возможности для социально-экономического развития Узбекистана.
Как отмечается в докладе, власти ведут подготовительную работу над следующим этапом реформ, ставя перед собой смелые цели. В частности, планируется сократить бедность среди населения вдвое к 2026 году, а также войти в число стран с уровнем доходов выше среднего к 2030 году.
«Эти цели возможно достичь за счет более динамичного создания рабочих мест и расширения возможностей для участия граждан в экономических процессах, включая молодежь, женщин и лиц с инвалидностью», — говорится в докладе.
Достичь цели поможет прогресс в четырех направлениях:
• стимулирование роста частного сектора и создание устойчивых рабочих мест;
• реформирование роли государства в экономике;
• инвестирование в программы, ориентированные на интересы граждан и развитие человеческого капитала;
• построение экологически устойчивого будущего.
Также в документе отмечается необходимость сосредоточить внимание на приоритетных реформах в вышеназванных направлениях:
Для стимулирования роста частного сектора в стране следует улучшить механизмы распределение земельных, трудовых и финансовых ресурсов, совершенствовать нормативно-правовую базу, направленную на развитие конкуренции в частном секторе, развивать эффективные услуги для поддержки предприятий частного сектора, а также ускорить реформы сельскохозяйственных рынков, которые, среди прочего, положат конец вмешательству государства в их функционирование.
Для развития рыночной экономики при содействии государства следует ускорить трансформацию его роли, перейдя от функций основного производителя товаров и услуг к функциям стимулятора развития рынков, уменьшить долю госкомпаний в экономике и повысить их эффективность, бороться с коррупцией и улучшать управленческую деятельность различных органов власти, а также продолжить децентрализацию государственных функций.
Для развития человеческого капитала нужно повысит качество системы образования, устранив существующие недостатки в её функционировании, улучшить доступ к дошкольному и высшему образованию, повысить эффективность системы здравоохранения и её доступность для граждан, совершенствовать систему измерения бедности, государственные программы в борьбе с ней и их адресность, а также разработать государственную политику, поощряющую широкое участие уязвимых групп населения в рынке труда.
Для построения экологически устойчивого будущего необходимо эффективнее управлять природными ресурсами, принять меры по снижению выбросов парниковых газов в атмосферу, повышению энергоэффективности, модернизации различных отраслей экономики, и улучшить систему управления рисками стихийных бедствий.