Osiyo taraqqiyot banki Oʻzbekiston bilan xususiy investitsiyalarni joriy va yangi yoʻnalishlarda jalb etish boʻyicha hamkorligini kengaytiradi, deya bank matbuot xizmati Spotga xabar berdi.
Bu haqda OTB vitse-prezidenti Ashok Lavasa 20-may kuni boʻlib oʻtgan DXSh boʻyicha davra suhbatida maʼlum qildi. U bu boradagi loyihalar faol rivojlanayotganini qayd etib, Oʻzbekiston tomonini tashkilot tomonidan qoʻllab-quvvatlanishiga ishontirdi.
OTB shaharlarda xizmat koʻrsatish sohasi — chiqindilarni boshqarish, kanalizatsiya, issiqlik taʼminoti va qayta tiklanadigan energiyani rivojlantirish boʻyicha hamkorlikni kuchaytiradi. Bu sohalardagi tashabbuslar hayot sifatini yaxshilashda muhim ahamiyatga ega, dedi Lavasa.
Mehmon OTB ishtirokida amalga oshirilgan ikkita loyiha va ularning dastlabki natijalariga toʻxtalib oʻtdi:
• Toshkent shahrining issiqlik tarmoqlarini Fransiyaning “Veolia” kompaniyasi boshqaruviga oʻtkazish boʻyicha shartnoma imzolangandan soʻng xavfsizlik standartlariga rioya qilish yaxshilandi, suv, energiya va gaz tejamkorligi 25−40% ni tashkil etdi;
• Metito Utilities kompaniyasining Namanganda rejalashtirilgan oqava suvlarni tozalash inshooti, Oʻzbekistondagi birinchi suv taʼminoti DXSh loyihasi Sirdaryodagi suv sifatini yaxshilaydi, shu bilan birga chiqindilarni kamaytiradi.
OTB qayta tiklanadigan energiya sektorini qoʻllab-quvvatlashni kengaytiradi. Investorlarni jalb qiladigan loyihalarning umumiy quvvati 2 GVtgacha oshadi.
Bundan tashqari, bank Oʻzbekistonni taʼlim sohasida qoʻllab-quvvatlashni kengaytirish niyatida. Bu xususiy tadbirkorlarni Toshkent shahridagi yangi maktablar, shuningdek, Oʻzbekistondagi maktabgacha taʼlim muassasalarini loyihalash, qurish, moliyalashtirish va taʼmirlash bilan bogʻlashda yordam beradi.
Shuningdek, Lavasaning soʻzlariga koʻra, OTB sogʻliqni saqlash sohasi bilan shugʻullanadi. Bank tibbiy infratuzilma, asbob-uskunalar va xizmatlar sifatini oshirishga investitsiyalarni jalb qilish orqali yordam beradi.
Mehmon soʻnggi yillarda DXSh sohasida erishilgan natijalarni yuqori baholadi. Shuningdek, u $14 mlrd.lik yangi investitsiya dasturini boshqa rivojlanayotgan mamlakatlarga oʻrnak sifatida koʻrsatdi.
Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev yoʻllarni taʼmirlash uchun OTBdan $273 mln jalb etilishini maʼqullagani haqida yozgan edi.

Азиатский банк развития расширит партнёрство с Узбекистаном в привлечении частных инвестиций — как в нынешних, так и в новых сферах, сообщили Spot в пресс-службе банка.
Вице-президент АБР Ашок Лаваса заявил об этом в ходе визита в Ташкент, приуроченного к организованному 20 мая круглому столу на тему ГЧП. Он отметил активную разработку проектов в данной сфере, а также заверил узбекистанскую сторону в их поддержке организацией.
АБР укрепит сотрудничество в развитии сектора городских услуг — управления отходами, канализации, теплоснабжения и возобновляемой энергетики. Инициативы в этих направлениях важны для улучшения качества жизни, подчеркнул Лаваса.
Гость остановился на двух проектах, реализуемых при участии АБР, и их первых результатах:
- после подписания договора о передаче теплосети Ташкента в управление французской Veolia улучшится соблюдение стандартов безопасности, а экономия воды, энергии и газа составит 25−40%;
- планируемый Metito Utilities завод очистки сточных вод в Намангане — первый в Узбекистане проект ГЧП в сфере водоснабжения — улучшит качество воды в Сырдарье при меньшем объёме атмосферных выбросов.
АБР расширит поддержку сектора возобновляемой энергетики. Суммарная мощность проектов, в которые он будет привлекать инвесторов, увеличится до 2 ГВт.
Кроме этого, банк намеревается расширить поддержку Узбекистана в сфере образования. Он поможет подключить частников к проектированию, строительству, финансированию и обслуживанию новых школ в Ташкенте, а также дошкольных учреждений — по Узбекистану.
Также, как сообщил Лаваса, АБР займётся сектором здравоохранения. Банк окажет поддержку с привлечением инвестиций в медицинскую инфраструктуру, оборудование и улучшение качества услуг.
Гость оценил результаты, достигнутые в сфере ГЧП за последние годы. Также он поставил новую программу инвестиций на $14 млрд в пример другим развивающимся странам.